Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contract vanzare cumparare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Contract vanzare cumparare

5 replies to this topic

#1 romica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 20 February 2008 - 01:49 PM

Salutare stie cineva cum se face daca vreau sa cumpar un bun(centrala electrica) de la o persoana fizica pe o societate comerciala. Trebuie inregistrat undeva contractul, are cineva un model de contract. Va multumesc mult



#2 cracker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 20 February 2008 - 06:26 PM

Incearca www. astonsoftware.ro la sectiunea formulare gratuite . Sigur o sa gasesti ceva ce o sa te multumeasca !




#3 livia.deaconu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Valcea

Postat 07 March 2008 - 12:32 PM

Buna ziua tutror,

Poate reuseste cineva sa ma lamuresca si pe mine cu o problema:
Lucrez la o firma de mobila; pentru fiecare comada se incasaseaza un avans din partea clientului intre 30-50% din valoarea totala a acomenzii. Am avut zilele trecute o mare neplacere: unul dintre clientii nostri avenit inapoi....dupa o saptamana ca vrea sa banii inapoi pentru avansul pe care l'a platit.Toate acestea in conditiile in care cu o saptamana inainte a fost la birou,a ales culorile,tipul de mobila, a vazut schitele , baietii au fost si au masurat, a semnat schitele respective, prin urmare a fost de acord. Ieri ne-am prezentat cu mobila....a inceput sa bage tot felul de chestii marunte la mijloc....pana la urma am hotarat sa o luam inapoi si sa ii returnam banii pentru avans. Vreau sa stiu si eu....ce se poate face pentru a avea si noi, ca firma o protectie in momentul in care vine un client cu o astfel de pretentie si a semnat actele...a dat si avans....Adica sa avem o acoperire...sa ramana un oarecare procentaj din suma respectiva, sa isi asume si el un risc...Nu stiu ce spune legea din aceasta cauza apelez la dumneavoastra.
Va multumesc



#4 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 07 March 2008 - 02:44 PM

poti incheia un contract in care sa pui anumite clauze, de ex. ca daca renunta la contract nu i se returneaza decat x% din avans. si se poate nuanta- daca renunta inainte ca respectiva comanda sa fie data in lucru i se returneaza X%, daca de ex. refuza in momentul receptiei i se returneaza mai putin sau deloc, etc. cred ca un jurist te poate indruma mai bine.
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#5 livia.deaconu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Valcea

Postat 07 March 2008 - 03:06 PM

Iti multumesc!
La jurist m'am gandit si eu..pentru ca nu cunosc care sunt cotele , procentajul pe care as putea sa il stipulez in contractul respectiv .


multumesc si astept sugestii in continuare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 July 2008 - 10:35 PM




#6 livia.deaconu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Valcea

Postat 07 March 2008 - 03:34 PM

Am nevoie de aceste modele pentru o firma producatoare de mobilier pentru ca ne confruntam cu unele probleme din partea clientilor si avem nevoie in astfel de situatii sa fim si noi despagubiti.


Va multumesc anticipat .
Astept sugestii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL