Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dif. curs valutar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


dif. curs valutar


14 replies to this topic

#1 ramona.gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 20 February 2008 - 02:23 PM

sal, as avea o intrebare cam puerila spre rusinea mea. cand se face nota de diferenta de curs valutar a extrasului: la sf. fiecarei luni sau la sf. anului??? :tongue:



#2 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2008 - 05:18 PM

Vezi postarearamona.gabriela, la Feb 20 2008, 02:23 PM, a spus:

sal, as avea o intrebare cam puerila spre rusinea mea. cand se face nota de diferenta de curs valutar a extrasului: la sf. fiecarei luni sau la sf. anului??? :tongue:
La fiecare extras.




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 February 2008 - 09:18 PM

la sfarsit de an conform directivelor europene



#4 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 10 March 2008 - 03:58 PM

As vrea sa stiu si eu daca evaluarea se face la sf anului eu cum rezolv urmatoarea situatie: cumpar marfuri azi de la un furnizor extern si trebuie sa intocmesc nir. La ce curs calculez preturile de achizitie? Plata o voi face prin banca prin licitatie dupa cateva zile de la intocmirea nirului deci cursurile vor fi dieferite. Nu trebuie sa inregistrez diferentele de curs?



#5 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 04 April 2008 - 02:49 PM

Am si eu o intrebare,de pe un card in valuta s-a platit o factura in lei,banca a calculat plata la cursul de 3.68 lei/1 euro,iar cursul BNR in acea zi era de 3.723 lei/1 euro,la ce curs inregistrez eu plata,al bancii sau BNR?



#6 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 04 April 2008 - 04:23 PM

al bancii, logic, ca banca iti administreaza banii din cont, nu BNR.



#7 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2008 - 04:40 PM

Cumpararea de valuta se inregistreaza la cursul bancii iar plata furnizorului la curs BNR, cu contarea diferentelor de curs corespunzatoare.



#8 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 14 August 2008 - 12:08 PM

Deci pana la urma cum e: la fiecare extras sau la sfarsitul anului, la cursul bancii sau la cursul BNR?



#9 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 August 2008 - 12:30 PM

Eu fac la sfarsit de luna la cursul BNR si nu am avut probleme pana acum.



#10 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 14 August 2008 - 12:50 PM

Vezi postareaovidiu79b, la Aug 14 2008, 12:08 PM, a spus:

Deci pana la urma cum e: la fiecare extras sau la sfarsitul anului, la cursul bancii sau la cursul BNR?
Eu am fost la curs la ceccar si d-na de la finante mi-a confirmat ceea ce scrie si in OMFP1572/2008 : se inregistreaza doar la sfarsitul anului de aceea in balantele lunare nu mai exista o corespondenta intre soldul in lei si cel in valuta. Cumpararea valutei se face la cursul bancii fara sa mai inregistrezi diferente de curs cand le introduci in ct.5124 astfel incat ct.581(analitic pt valuta) va avea sold pe care il regularizezi la sfarsitul anului.



#11 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 14 August 2008 - 01:26 PM

Vezi postareastudenta IV, la Aug 14 2008, 01:50 PM, a spus:

Vezi postareaovidiu79b, la Aug 14 2008, 12:08 PM, a spus:

Deci pana la urma cum e: la fiecare extras sau la sfarsitul anului, la cursul bancii sau la cursul BNR?
Eu am fost la curs la ceccar si d-na de la finante mi-a confirmat ceea ce scrie si in OMFP1572/2008 : se inregistreaza doar la sfarsitul anului de aceea in balantele lunare nu mai exista o corespondenta intre soldul in lei si cel in valuta. Cumpararea valutei se face la cursul bancii fara sa mai inregistrezi diferente de curs cand le introduci in ct.5124 astfel incat ct.581(analitic pt valuta) va avea sold pe care il regularizezi la sfarsitul anului.
Am cautat acest ordin dar nu l-am gasit.
Diferenta de curs se inregistreaza ca venit sau cheltuiala si la licitatii de cumparare valuta?



#12 sizinuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 14 August 2008 - 07:29 PM

diferenta de curs e cheltuiala sau venit, in funtie de situatie, adica daca e in plus sau in minus.
cand se face nirul inregistrezi la cursul zilei, si cand platesti inregistrezi diferenta de curs valutar aferenta, in funstie de cursul din ziua platii.



#13 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 August 2008 - 04:28 PM

Vezi postareaa.d.n., la Feb 21 2008, 06:18 PM, a spus:

La fiecare extras.

La sfarsit de an. La curs BNR.
Cer mii de scuze. Nu stiu unde mi-a fost capul. :frusty: :thumbup: :frusty:



#14 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2008 - 10:42 AM

Eu inregistrez diferentele de curs la sfarsitul fiecarei luni, la cursul BNR, insa le inregistrez in 473 (cu analitic) iar la sfarsitul anului transfer suma din 473 pe venituri sau cheltuieli.
preda



#15 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2008 - 11:19 AM

Vezi postarealupoaica, la Aug 20 2008, 11:42 AM, a spus:

Eu inregistrez diferentele de curs la sfarsitul fiecarei luni, la cursul BNR, insa le inregistrez in 473 (cu analitic) iar la sfarsitul anului transfer suma din 473 pe venituri sau cheltuieli.
Nu procedezi corect.

Pentru disponibilul in devize, evaluarea soldului se face la 31.12.xxxx, curs comunicat de BNR in ultima zi din an.
Pentru Incasari si plati in devize la data inreg operatiunii vs. data inreg obligatiei de incasare sau plata.
Soldul creantelor si datoriilor in devize se evalueaza la 31.12.xxxx, curs comunicat de BNR in ultima zi din an, care la 01.01.xxxx devine curs istoric......s.a.m.d.
Licitatiile se inregistreaza la cursul negociat.
mai sunt precizari pentru situatii speciale, ex: plata avans la extern, ceva referitor la calculul tva, in Ordinul 1752/2005, modificat






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL