Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Recuperare investitie din profitul net - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Recuperare investitie din profitul net

4 replies to this topic

#1 bazileo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 February 2008 - 09:28 PM

Am incheiat anul 2007 cu profit.
In anii precedenti am finantat investitii prin contul 4551.
Pot repartiza profitul net pentru recuperarea acestor bani, fara sa trec prin dividende, pentru care ar trebui sa platesc alt impozit ?



#2 van

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 20 February 2008 - 10:02 PM

Nu are nici o treaba cu profitul si cu dividendele, finantarea. Cand ai bani returnezi la asociat suma imprumutata, poti fi si pe pierdere , nu asta conteaza. Cand ai finantat societatea ai intocmit un contract de imprumut? Acolo ai termene de restituire, eventuale dobanzi.....




#3 mik37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 21 February 2008 - 10:33 AM

Vezi postareabazileo, la Feb 20 2008, 09:28 PM, a spus:

Am incheiat anul 2007 cu profit.
In anii precedenti am finantat investitii prin contul 4551.
Pot repartiza profitul net pentru recuperarea acestor bani, fara sa trec prin dividende, pentru care ar trebui sa platesc alt impozit ?


Romanii sunt inventivi,dar,chiar nu poti face asta.Este corect ce a spus Van.Nu prea ai de ales la repartizarea profitului:dividende,majorare capital,alte fonduri(dar acolo ramane),nu-l repartizezi...dar nu exista 4551=121...



#4 mona_12_12

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 March 2008 - 08:32 AM

Soldul contului 1171 este creditor iar acum am profit in 121, ce fac constitui acum rezerve legale in dec daca nu s-au constituit pana acum? cum inchid dec si ianuarie 2008 cum fac??????? va rog mult de tot



#5 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 05 March 2008 - 11:32 AM

Vezi postareamona_12_12, la Mar 5 2008, 08:32 AM, a spus:

Soldul contului 1171 este creditor iar acum am profit in 121, ce fac constitui acum rezerve legale in dec daca nu s-au constituit pana acum? cum inchid dec si ianuarie 2008 cum fac??????? va rog mult de tot


da, trebuie sa constitui rezerve legale, e obligatoriu
129-1061
iar daca vrei sa faci si alte repartizari le poti face astfel:
daca vreai sa repartizezi pe alte rezerve 129-1068 - in dec. 2007
daca vrei sa ramana nerepartizat sau sa repartizezi pe dividende atunci sumele aste raman in soldul lui 121 la dec. 2007, urmand ca in ianuarie sa faci trecerea prin contul 117.
121-117 - in ianuarie
117-457- in luna in care s-a aprobat AGA (daca e cazul)
Singurele repartizari pe care le poti face prin 129 in dec sunt la 1061 sau 1068
In schimb in notele explicative vei scrie exact cum vei repartiza profitul, chiar daca nu ai facut nota contabila.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL