Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 101 - IMPOZIT PE PROFIT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


declaratia 101 - IMPOZIT PE PROFIT

236 replies to this topic

#221 vladulescumihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 09 October 2009 - 08:27 AM

Eu as vrea sa se inchida firma si maine, numai ca acest lucru depinde numai de Reg Com, caci astept sa se faca din oficiu. Firma este propusa spre lichidare din 07 mai, iar eu nu am facut recurs, dar am inteles ca dureaza cam 1 an de zile, asta daca nu sunt datorii la fisc(ceea ce nu e cazul meu, adik am forfetarul platit la timp si declaratiile in ordine).
Deci sa inteleg ca tb sa astept sa platesc si ultima transa de impozit pe anul 2009, care se va face in ian. 2010, caci transa 3 am platit-o deja luna aceasta si de abia apoi sa rectific 101 cu suma totala?
Mie imi este teama sa nu se sesizeze ANAF-ul de eroare si sa ma puna sa platesc nu stiu ce penalitati pt declarare eronata sau mai rau amenda, de aia ma grabeam eu sa fac rectificarea, caci sincer nu trag speranta sa se radieze firma pana la sf anului acesta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 February 2010 - 12:39 PM




#222 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 October 2009 - 07:09 PM

anuntati ANAF-ul ca v-ati razgandit, printr-o adresa (le explicati ca nu mai puteti radia societatea si asteptati ONRC-ul sa faca asta, copie dupa hotararea-propunerea de lichidare a ONRC-ului pe care nu ati contestat-o), cereti corectie la 101 (nu stiu acum daca ar merge pe corectarea erorilor materiale din declaratiile depuse) in sensul anularii acesteia si vedeti-va in continuare de treaba (de depus 100 si plata forfetarului, la 15.02.2009 faceti si decl.101)




#223 vladulescumihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 10 October 2009 - 09:30 PM

merci frumos mihaela pt raspuns, adresa catre ANAF trebuie scrisa de mana? copia dupa publicarea lichidarii in Monitorul Oficial este suficienta?din cate stiu anularea decl 101 nu este posibila, doar rectificarea acesteia si nu am mai facut asa ceva pana acum, asa ca nu stiu ce campuri trebuie sa completez si cu ce sume

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 October 2009 - 03:06 PM




#224 vladulescumihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 13 October 2009 - 10:09 AM

Am fost la ANAF si au spus ca nu trebuie sa fac nici o adresa, ci doar sa depun rectificativa la 101 in 2010 pana pe 15 feb. Rog din suflet sa ma sfatuiasca cineva ce campuri si ce sume trebuie sa cuprinda aceasta rectificativa. (D101 initiala cuprindea suma de 367 lei, iar suma care va trebui sa o declar in 2010 va fi 367+550+550 = 1467 lei)



#225 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 13 October 2009 - 11:01 AM

se face o noua declaratie, care este cea corecta in final si se bifeaza casuta pt rectificativa :lostit (13):



#226 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 October 2009 - 11:40 PM

cum nu cred ca ANAF-ul v-a dat raspuns in scris, cereti oficial printr-o sesizare...
sau faceti mai bine cum va spunem noi.

adresa se poate si de mana, daca nu aveti calculator
SC... Catre Adm Fin....prin prezenta va informez ca... si in consecinta va rog sa inregistrati rectificativa la 101 pentru anul 2009 sau sa anulati decl depusa sub nr...data... . Anexez la prezenta... Semnatura



#227 vladulescumihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 14 October 2009 - 08:16 AM

exact pe acest model aveam o adresa scrisa de mana in momentul in care am fost la adm fin, insa nu mi-a primit-o nimeni, chiar am intrebat daca nu cumva mi se vor percepe penalitati pt declarare eronata si mi s-a spus ca sub nici o forma, o depun corecta in termen si nu e nici o probl, dar scris chiar nu mi s-a dat nimic, ar fi fost chiar culmea, avand in vedere cat de bine dispuse sunt doamnele de la ghiseu care ma trimit de la un birou la altul, in necunostinta de cauza (raspunsul acesta mi s-a dat de catre o doamna de la biroul"vector fiscal" care chiar parea ca stie despre ce este vorba). Si apropo, mi-a zis ca pot astepta eu mult si bine ca reg.com sa-mi radieze firma din oficiu, ca sunt firme care asteapta de 4 ani :pullhair:
Asta e, o sa dac rectificativa D101 prin ianuarie 2010, dupa plata imp. minim pe ultimul trimestru din 2009, asta daca nu cumva odata cu caderea guvernului boc, se va scoate :frusty: si mai revin cu o postare sa va spun daca mi-a primit decl, fara sa scot bani din buzunar.
Va multumesc frumos pt. ajutor

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 February 2010 - 12:39 PM




#228 simonaluiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 25 November 2009 - 04:33 PM

La firmele la care este deschisa procedura de faliment, cand se depune D101: la sfarsitul falimetului sau in fiecare an ca la o firma obisnuita? Va rog sa-mi dati si baza legala.



#229 m_mirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 27 November 2009 - 12:13 PM

Buna ziua!
Daca va saturati de problemele mele, sa spuneti :pullhair:
Am preluat la sf lunii aprilie 2009 o conta la o firma in lichidare voluntara (e alta decat cea despre care am mai intrebat una alta ;) ... numai ca e a aceluaisi lichidator si .... :frusty: )
Eu am depus de la acea data toate declaratiile care trebuiau + bilantul la semestru.... Lichidatorul a depus la finante o adresa prin care spunea ca e firma in lichidare si nu mai depune situatii aferente lui 2008 :biggrin: si cu aceasta hartiuta in mana ... nu a mai depus bilantul la 31 dec 2008 si nici 101 :biggrin:
Acum eu primesc de la finante adresa ca nu am depus 101 pe anul 2008 si in plus imi mai scriu ca societatea datoreaza impozit pe profit din operatiunile de lichidare.
Intrebarea mea este: asta cum il calculez? trebuia sa nu raportez impozitul pe profit cota forfetara si sa il declar pe acesta? Care Dumnezeu e baza de calcul a acestuia ... sau are aceeasi baza ca impozitul pe profit normal? Ca societatea nu mai desfasoara decat activitati specifice lichidarii ...
Daca mai aveti rabdare cu mine .... va multumesc mult!



#230 m_mirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 27 November 2009 - 12:24 PM

Vezi postareasimonaluiza, la Nov 25 2009, 05:33 PM, a spus:

La firmele la care este deschisa procedura de faliment, cand se depune D101: la sfarsitul falimetului sau in fiecare an ca la o firma obisnuita? Va rog sa-mi dati si baza legala.

Simona... am sa iti redau exact ceva ce am primit si eu de la finante ( tot referitor la 101 :
" societatea datoreaza pana la finalizarea operatiunilor de lichidare, impozit pe profit pentru veniturile realizate din operatiunile de lichidare, respectiv, din vanzarea imobilelor si orice bunuri mobile, lichidarea si incasarea creantelor si din alte operatiuni de comert referitoare la lichidare. Aceste venituri intra in baza impozabila ptr determinarea impozitului pe profit si implicit sub incidenta art.18 alin 2 din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal. Prin prevederile pct.11 (5) si 11 (6) din normele metodologice de aplicare a Titlului II din Legea nr.571/2003, aprobate prin HG nr 44/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, inclusiv cele aduse prin H.G. nr.488/2009, elaborate in aplicarea dispozitiilor art.18 alin 2 din Codul Fiscal. Perioada impozabila ptr societatea dvs se incheie cu data radierii la Reg Comertului, deci, ca urmare aveti obligatia depunerii declaratiei anuale privind impozitul pe profit aferenta anului 2008"

Daca ai inteles mai mult decat mine :biggrin: .... lamureste-ma te rog si pe mine ca tocmai am intrebat si eu :pullhair: :frusty:



#231 madalina2121

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 December 2009 - 04:29 PM

buna ziua ! am si eu o intrebare in legatura cu declaratia 101. La firmele pe 0 cu declaratie de inactivitate se mai depunne declaratia 101 ? am cautat in codul fiscal si nu am gasit nimic de genul asta .

Multumesc!



#232 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 02 December 2009 - 04:44 PM

Pentru a nu mai fi necesar sa depuneti declaratii la Administratie trebuie sa depuneti o cerere pentru regim derogatoriu,tot la administratie,
si sa vi se si aprobe.
Pana in momentul instiintarii aprobarii regimului derogatoriu, sunteti obligat la depunerea declaratiilor.



#233 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2009 - 10:23 PM

Vezi postareamadalina2121, la Dec 2 2009, 04:29 PM, a spus:

buna ziua ! am si eu o intrebare in legatura cu declaratia 101. La firmele pe 0 cu declaratie de inactivitate se mai depunne declaratia 101 ? am cautat in codul fiscal si nu am gasit nimic de genul asta .

Multumesc!

da , se depune 101 si la firmele pe 0



#234 geniest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 December 2009 - 02:55 PM

Buna ziua,

am primit de la anaf sector 6 o notificare cum ca exista erori de completare a declaratiei 101 pe 2008...
Am fost la ei sa-i intreb unde e problema. Dna de la ghiseu mi-a zis ca sa ma uit in balanta sa vad unde e eroarea ca ea nu stie sa-mi spuna, insa programul lor le da eroare... :pullhair:

De azi dimineata se tot uita 3 contabili pe declaratie si niciunul nu-si da seama ce e eronat....

Problema e si f simpla: e vb de o firma fara activitate de la infiintare (din 2005) care are o pierdere reportata din anii anteriori de 65 ron - rezultata din cheltuielile de constituire....

Eii...si declaratia arata asa: randul 38: Pierdere fiscala de recup din anii precedenti = 65
Randul 39:Profit impozabil/pierdere fiscala, de recuperat in anii urmatori: -65

Suma de control = 0 In rest nu mai apare nimic, pe nicaieri.

SRL-ul este in lichidare. Ce vor oameni buni de la mine ???????? Aveti idee ????????

Va multumesc pentru orice sfat, oricat de mic...



#235 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 December 2009 - 03:50 PM

verificati si declaratiile 100 de pe anul 2008



#236 mik37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 16 December 2009 - 05:40 PM

In masura in care societatea nu a mai avut activitate declaratia 101 pe 2008 nu ar trebui sa fie aceeasi cu cea din 2007??? Va-ti uitat daca seamana cu precedenta?

scuze ptr.greseala...v-ati*

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 February 2010 - 12:40 PM




#237 geniest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 December 2009 - 09:14 AM

Da, este identica cu cea din 2007. Ca pierdere reportata. Diferenta a fost ca au schimbat ei programul si daca in 2007 RANDUL 39 = RD. 36-RD. 37+RD. 38 fata de 2008 RD. 36+RD. 37 - RD. 38.
Suma preluata este aceeasi. Declaratiile 100 pe 2008 sunt cu ZERO, toate.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 February 2010 - 12:40 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL