Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Adeverinta pentru medic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Adeverinta pentru medic

8 replies to this topic

#1 Sorina T.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 22 February 2008 - 11:26 AM

Medicul meu de familie mi-a dat acest model de adeverinta sa il avem la firma ptr angajati si a spus ca acest model a fost aprobat ptr. anul 2008 si nu mai trebuie vizat de Casa de Asigurari de Sanatate , este suficient (ptr. medicul de familie) sa fie semnat si stampilat de conducerea unitatii.

Poate o sa va foloseasca .

Fisiere atasate





#2 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 22 February 2008 - 11:51 AM

Multumim mult! :tongue:




#3 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 02 April 2008 - 10:50 AM

unde scrie ca nu mai trebuie vizata? am de facut o adeverinta acum pt internare si sa fie in regula, ms



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2008 - 11:20 AM

Vezi postarealiliana77, la Apr 2 2008, 10:50 AM, a spus:

unde scrie ca nu mai trebuie vizata? am de facut o adeverinta acum pt internare si sa fie in regula, ms

Nu scrie nicaieri, ramane la latitudinea medicului sa o accepte sau nu fara viza. In Bucuresti, de exemplu, nu se cere viza de la Casa de Sanatate.

Legea este clara:
Art. 212. - (1) Calitatea de asigurat se dovedește cu un document justificativ - adeverință sau carnet de asigurat - eliberat prin grija casei de asigurări la care este înscris asiguratul. După implementarea dispozițiilor titlului IX din prezenta lege, aceste documente justificative vor fi înlocuite cu cardul electronic de asigurat, care se suportă din fond.
(2) Metodologia și modalitățile de gestionare și de distribuire ale cardului de asigurat se stabilesc de către CNAS.
(3) Emiterea cardului electronic de asigurat se face numai prin sistemul informatic unic integrat al sistemului de asigurări sociale de sănătate.
Lege nr. 95 din 14/04/2006
Dragos



#5 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 April 2008 - 10:04 AM

medicul de familie cere sa fie vizata :pullhair:

stie cineva (eventual la Cluj) ce trebuie sa duc pt vizarea unei adeverinte de asigurat care are si coasigurat, deci sa ii vizeze pe amandoi, si care nu a avut cei 5 ani continuitate (nu era vb ca se face numai 6 luni? )...nasol e ca retinusem eu de anul trecut ca erau niste cozi enorme la vizarea adeverintelor...

daca coasigurata e insarcinata, nu devine oricum asigurata si sa nu mai fie povestea cu dovedirea calitatii de coasigurat, implicit de asigurat al sotului?

daca ma scoate cineva din ceatza, multumiri anticipat



#6 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 April 2008 - 10:28 AM

ORDIN Nr. 903 din 19 noiembrie 2007
pentru modificarea și completarea Normelor metodologice privind stabilirea documentelor justificative pentru dobândirea calității de asigurat, respectiv de asigurat fără plata contribuției, precum și pentru aplicarea măsurilor de executare silită pentru încasarea sumelor datorate la Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate, aprobate prin Ordinul președintelui Casei Naționale de Asigurări de Sănătate nr. 617/2007
EMITENT: CASA NAȚIONALĂ DE ASIGURĂRI DE SĂNĂTATE
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 827 din 4 decembrie 2007


"ART. 22
(1) Persoanele care au calitatea de salariat, precum și coasigurații acestora vor putea face dovada calității de asigurat pe baza adeverinței prevăzute la art. 20 alin. (1) sau cu adeverința eliberată de angajatori, al cărei model este prevăzut în anexa nr. 1^1. Termenul de valabilitate a adeverinței eliberate de angajatori este de 3 luni de la data emiterii.

aceasta adeverinta, formularul postat si de Sorina T., am eliberat-o si o solicita vizata ...



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2008 - 12:41 PM

:biggrin:

Fisiere atasate





#8 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 October 2008 - 03:27 PM

am si eu un model de la CNAS.

Fisiere atasate





#9 DORU SEBASTIEN

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 April 2009 - 07:02 AM

merçi :sad:

Aceasta postare a fost editata de DORU SEBASTIEN: 16 April 2009 - 07:05 AM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL