Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu medical

8 replies to this topic

#1 pavel adriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:tulcea

Postat 22 February 2008 - 02:21 PM

Buna ziua. Stie cineva sa-mi spuna cate zile dintr-un concediu medical se suporta de catre angajator si cate de catre casa de asigurari sociale?

Va multumesc anticipat.



#2 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 22 February 2008 - 03:02 PM

5/restul




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2008 - 04:02 PM

5 calendaristice, din care se platesc doar cele lucratoare / restul
Dragos



#4 pavel adriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:tulcea

Postat 22 February 2008 - 05:25 PM

Vezi postareanegocont, la Feb 22 2008, 06:02 PM, a spus:

5 calendaristice, din care se platesc doar cele lucratoare / restul

Asa stiam si eu, dar sunt nedumerita din cauza ca in legea 19/2000 republicata scrie ca se platesc 7, daca ai 20 salariati, 12 daca ai intre 21 si 100 iar in oug 158/2005 scrie ca se platesc 5.



#5 mik37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 22 February 2008 - 08:51 PM

"Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta de catre angajator , in functie de numarul de angajati avut la data ivirii incapacitatii temporare de munca astfel :
pana la 20 de angajati, din prima zi pana in a 7-a zi de incapacitate temporara de munca ;
intre 21 - 100 de angajati, din prima zi pana in a 12-a zi de incapacitate temporara de munca ;
peste 100 de angajati, din prima zi pana in a 17-a zi de incapacitate temporara de munca . "



#6 zeno

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Codlea

Postat 22 February 2008 - 09:18 PM

asta a fost mai demult.cauta o versiune actualizata a L19/2000



#7 pavel adriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:tulcea

Postat 22 February 2008 - 09:48 PM

Vezi postareamik37, la Feb 22 2008, 10:51 PM, a spus:

"Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta de catre angajator , in functie de numarul de angajati avut la data ivirii incapacitatii temporare de munca astfel :
pana la 20 de angajati, din prima zi pana in a 7-a zi de incapacitate temporara de munca ;
intre 21 - 100 de angajati, din prima zi pana in a 12-a zi de incapacitate temporara de munca ;
peste 100 de angajati, din prima zi pana in a 17-a zi de incapacitate temporara de munca . "

Exact asa stiu si eu. Am legea 19 actualizata cf oug 91/2007 si asa scrie. Dar nu inteleg de ce in oug 158/2005 apar 5 zile.

http://www.avocatnet.ro/content/articles/i.../avocatnet.html



#8 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 February 2008 - 12:35 PM

draga, trebuie sa te uiti mai atent. acel articol unde zice de zilele de medical in functie de numarul de salariati, este abrogat. are steluta daca te uiti. si in josul paginii scrie ca * inseamna abrogat. sper ca te-ai lamurit :biggrin:



#9 pavel adriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:tulcea

Postat 28 February 2008 - 09:35 AM

Vezi postareaMIKY2010, la Feb 26 2008, 02:35 PM, a spus:

draga, trebuie sa te uiti mai atent. acel articol unde zice de zilele de medical in functie de numarul de salariati, este abrogat. are steluta daca te uiti. si in josul paginii scrie ca * inseamna abrogat. sper ca te-ai lamurit :biggrin:

Corect! Multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL