Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
credit auto PFA? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


credit auto PFA?


22 replies to this topic

#1 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 22 February 2008 - 02:24 PM

Salut. Ma intereseaza sa achizitionez o masina pe firma (sa zicem asa), printr-un credit auto. ma intereseaza cateva pareri (eventula de la pers. care au facut lucrul asta), referitor la procedura. eu am luat deja un credit ipotecar dar nu pe firma ci pe veniturile obtinute ca si PFA, si banuiesc ca la un credit auto luat pe firma lucrurile stau altfel? adika banuiesc ca masina va fii proprietatea firmei si nu a mea (formulare gresita PFA = eu, dars e intelege ce vreau sa zic). Ce cheltuieli se pot deduce in cazul asta? numai rata, dobanda si rata? nu prea inteleg modalitatea, si iar cu amortizarea masinii cum se procedeaza? multam fain de raspunsuri.



#2 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2008 - 04:58 PM

Leasing financiar.

Cheltuiala deductibila lunar: dobanda + cota de amortizare

Alte cheltuieli deductibile:
- combustibil in limita bunului simt
- alte consumabile (ulei, piese de schimb etc)
- costul reviziilor si reparatiilor

Nu te gandi acum sa deduci: detector de radar, spoiler sport, vopsea cameleon etc.

Mai nou la PFA s-a lasat o foarte mare libertate, dar la un eventual control ti se taie tot ce e pus pe cheltuieli deductibile in mod eronat si daca perseverezi e posibil sa te trezesti si cu vreo amenda.

S-au mai civilizat cei de la finante (cat de cat si pe alocuri - sunt judete unde sunt aceiasi imputiti de functionari care abia asteapta sa ti arate ca esti prost si nu stii, desi nu iti spun in prealabil cum se face).

Fii rational cand intcmesti situatiile si nu vei avea probleme.



Exemplu: daca deduci benzina de 10 milionae pe luna si obiectul tau de activitate este in domeniul realizarii de aplicatii software, te poti astepta la probleme. Sau daca ai consumabile, sa zicem DVD-uri de 3 milioane. Benzina cred ca merge un plin pe luna (?) daca biectul de activitate nu impune deplasari multiple la distante mari, poti sa deduci un sistem de alarma, cauciucuri de iarna, schimb ulei etc.


Corectati-ma daca gresesc.

Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#3 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 22 February 2008 - 05:12 PM

sa inteleg ca nu ai voie sa cumperi masina decat prin leasing auto????? de ce nu pot si prin credit auto?

la cheltuieli cu masina nu cred ca sunt probleme, activitatea pe care o desfasor presupune drumuri lungi cu masina si chiar plecari din tara cu masina, deci nu cred sa am probleme in a justifica cheltuielile facute cu benzina, cazare masa etc.

cand am zis cheltuieli auto m-am referit strict la cele dedicate achizitiei masinii, adika daca pot spre exemplu sa bag ca si cheltuiala intreaga rata la masina (principal+dobanda)

danke fain de raspuns.



#4 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2008 - 05:44 PM

Este ok si cu credit, incepusem mesajul cu un exemplu si am uitat sa sterg precizarea de sus.

In cazul prezentat de tine - esti acoperit privind deducerea combustibilului.



Deduci lunar dobanda si cota de amortizare (nu rata).
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#5 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 22 February 2008 - 06:31 PM

aha.... si cine calculeaza si/sau cum rata de amortizare? pe ce principiu? practic rata de amortizare nu inseamna ca o sa scad valoarea masinii desi lunar comparativ cu toata odata ca si cheltuiala? deci ce vreau sa spun este ca pana la urma investitia in masina se deduce ca si cheltuiala dar prin amortizare lunara? nu?



#6 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2008 - 09:04 PM

Valoarea neta (contabila) a masinii = pretul de achizitie fara TVA (asta e valoarea "din contabilitate")

Amortizarea lunara = Valoarea contabila / numarul de luni


exemplu

Pret achizitie 119.000 LEI
Valoarea contabila (care intra la amortizare) = 100.000 LEI
Amortizarea lunara = 100.000 / 60 = 16.666,67

Suma asta o treci lunar pe cheltuieli fiind DEDUCTIBILA.


Mentiune: pentru autoturism trebuie sa intocmesti "Fisa mijlocului fix".

Fisiere atasate


Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#7 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 26 February 2008 - 12:46 PM

a ok. am inteles. exista o limita de bani ptr. achizitia masinii? adika spre exemplu masina pe care vreau sa o cumpar eu este 25.000 de euro ddp. banuiesc ca nu o sa-mi spuna nimeni de ce am cumparat pe firma o masina atat de scumpa, sau de ce nu am cumparat-o pe motorina?



#8 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 02:42 PM

Hai ca deja dai in SF-uri. Atat timp cat cheltuiesti banii tai, nu te intreaba nimeni de pret, combustibil etc.
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#9 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 26 February 2008 - 11:29 PM

pai vreau sa fiu sigur. cine stie ce neam de om o sa-mi calce casa la verificat? :tongue:



#10 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 29 February 2008 - 12:20 PM

mai am si eu o intrebare referitorare la creditul auto.

masina o sa fie proprietatea firmei (in speta PFA) sau a mea? adica ce vreau sa intreb pe talonul masinii practic ce o sa scrie? la proprietar numele meu sau numele meu ca PFA? danke



#11 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 24 March 2008 - 05:57 PM

am facut creditul in speta - cu o singura mentiune - am facut creditul ca persoana normala cu venituri obtinute din profesii liberale, deci practic nu pe firma. in cazul asta se mai pot deduce cheltuielile cu rata + dobanda, asigurari si restul?



#12 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 25 March 2008 - 04:40 PM

mie cei de la finante mi-au spus ca deduc motorina in limita consumului de 7.5% chiar faca e Tico chiar daca e Hammer

Vezi postareasintax, la Mar 24 2008, 05:57 PM, a spus:

am facut creditul in speta - cu o singura mentiune - am facut creditul ca persoana normala cu venituri obtinute din profesii liberale, deci practic nu pe firma. in cazul asta se mai pot deduce cheltuielile cu rata + dobanda, asigurari si restul?
faci un contract de inchiriere pf cu pfa la care poti trece chiria cat rata
atentie la chirie platesti impozit ca pf
si asigurarea nu ai voie sa o deduci ci doar combustibilul



#13 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 26 March 2008 - 12:57 AM

ba astia de la fisc sunt si tampiti. cum d@#@$# sa platesti impozit pe chiria la auto, daca acea chirie reprezinta rata masinii?



#14 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 26 March 2008 - 08:50 AM

Vezi postareasintax, la Mar 26 2008, 12:57 AM, a spus:

ba astia de la fisc sunt si tampiti. cum d@#@$# sa platesti impozit pe chiria la auto, daca acea chirie reprezinta rata masinii?

rata la masina = atunci cand contractezi direct creditul pe PFA Ionescu Marcela
acum nu-ti ramane decat sa faci comodat intre Ionescu Marcela si PFA Ionescu Marcela
te vei scade cu cv chiriei
iar Ionescu Marcela va plati impozit pe venit(din chirii)



#15 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 27 March 2008 - 03:39 PM

a scuze. acum mi-am dat seama.



#16 Milea Rodica PF

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 April 2008 - 04:32 PM

Vezi postareamcimni, la Mar 25 2008, 05:40 PM, a spus:

mie cei de la finante mi-au spus ca deduc motorina in limita consumului de 7.5% chiar faca e Tico chiar daca e Hammer

Nu este adevarat depinde ce scrie in cartea masinii.
Daca vor sa faca pe nebunii iti cer foaia de parcurs si ordinul de deplasare. Se calculeaza km parcursi din fisa si se calculeaza motorina in functie de consumul declarat in cartea masinii.
Iar daca vor sa faca si pe mai nebunii iti cen bon de consum motorina.
Si cam atat pot sa vocifereze la combustibili....



#17 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 23 April 2008 - 07:56 AM

eu fac ordin de deplasare , atasez bonul de motorina dar deduc in limita a 7.5%
am noroc ca ma incadrez cu consumul real

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 July 2009 - 10:08 AM




#18 Diana TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 July 2009 - 09:38 PM

Din 01.05.09, cheltuiala cu combustibilul este nedeductibila. La fel este tratata si rata de capital pt credit auto.
In schimb sunt deductibile cheltuielile cu dobanda, asigurari, comisioane si cu amortizarea masinii...si se aplica pana in finele lui 2010.



#19 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 13 July 2009 - 08:17 PM

Eu stiam ca doar pentru persoane juridice se aplica treaba cu combustibilul nedeductibil. E valabil si pt PFA si I.I. ?!



#20 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 13 July 2009 - 08:20 PM

Da din pacate se aplica si pentru pfa incepand cu 01.05.2009






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL