Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura proforma tichete de masa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura proforma tichete de masa

2 replies to this topic

#1 danirus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 February 2008 - 06:52 PM

in 31 ianuarie am facut comanda la tichetele de masa aferente lunii ianuarie si am primit o factura proforma aferenta. In 1 februarie a fost emisa factura fiscala aferenta comenzii mele.

Pot sa-mi inregistrez chelt cu tichetele de masa in baza facturii proforma pentru ca cheltuiala sa fie aferenta lunii ianuarie?

Imi puteti spune ce inregistrari ar trebui sa fac?

Multumesc



#2 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2008 - 07:44 PM

Plata proforma este un avans, deci nu o consideri chelt.
Cand primesti factura faci:
5328.1( Tichete masa) =401
628 (comision )
4426 tva la comision)
Cheltuiala intervine in functie de cate tichete ai comandat. Daca ai luat doar pe o luna,evident ca le treci pe cheltuiala:
642=5328.1




#3 Geta L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 February 2008 - 09:06 PM

Vezi postareadanirus, la Feb 23 2008, 08:52 PM, a spus:

in 31 ianuarie am facut comanda la tichetele de masa aferente lunii ianuarie si am primit o factura proforma aferenta. In 1 februarie a fost emisa factura fiscala aferenta comenzii mele.

Pot sa-mi inregistrez chelt cu tichetele de masa in baza facturii proforma pentru ca cheltuiala sa fie aferenta lunii ianuarie?

Imi puteti spune ce inregistrari ar trebui sa fac?

Multumesc
Consider ca trebuie sa tii cont de urmatoarele aspecte:
1. -legea prevede obligativitatea achizitiei acestora in ultima decada a lunii precedente pentru luna in curs;
2. -tichetele au intrat efectiv in societate odata cu factura fiscala (1 febr) si nu cu factura proforma;
3. -cheltuiala este reprezentata de valoarea nominala a tichetelor de masa distribuite efectiv salariatilor;
Chiar daca nu stiu sa existe o sanctiune, in lege, pentru achizitia in cursul lunii, exista totusi mentiunea obligatiei salariatului de a utiliza maxim 2 tichete de masa pe zi. Ca sa poti aloca cheltuiala ca fiind aferenta lunii ianuarie, consider ca trebuie sa inregistrezi, de fapt, obligatia angajatorului de a distribui aceste tichete in luna ianuarie, urmand ca distributia sa se realizeze in februarie. Pentru inregistrarea obligatiei angajatorului vei avea nevoie de un document justificativ.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL