Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Reincarcare electronica, cartele telefonice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Reincarcare electronica, cartele telefonice

12 replies to this topic

#1 Lill'lee

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 25 February 2008 - 01:54 PM

Am un magazin unde fac reincarcari electronice de cartele telefonice. Furnizorul imi factureaza o data pe saptamana serviciile respective (ceea ce vand eu ). Cum ar trebui socotit acest lucru ? E marfa ? E serviciu ?
Ma puteti ajuta cu o monografie , ceva ?
Multumesc mult de tot !



#2 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 25 February 2008 - 03:49 PM

Sunt servicii
5311- %
704 incarcari electronice
4427
628- 401 factura de la furnizor

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 04 June 2009 - 10:50 AM

vivi



#3 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2008 - 08:42 PM

Eu nu inteleg asta!!!! Am mai auzit varianta asta...despre..serviciu..Poate ne lamurim impreuna!!
Eu vad intr-un serviciu ...o prestare (daca pot sa spun asta) catre un consumator final. Cum poate fi numit serviciu revanzarea unui produs (fie el si on-line) care suporta un adaos de valoare? Ce daca aceste servicii se fac prin instrumente electronice? Voi n-ati vazut programe, licente sau orice alt produs ne-palpabil. Ele se transforma in licente, (mf. necorporabile).
Dupa parerea mea incarcarea electronica, pleaca de la operatorul de telefonie catre diversi intermediari cu adaos de valoare si apoi ajunge la consumatorul final. Eu vad asta ca o revanzare de marfa.
Astept si alte pareri
elenacca



#4 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 26 February 2008 - 04:12 PM

Daca ai considera ca marfa incarcarea electronica ar trebui sa faci NIR la fiecare incarcare si unde pui ca nu ai intrare dupa care sa faci NIR deoarece furnizorul iti factureaza 1 data pe saptamana si nu iti detaliaza pe fiecare incarcare ci pe total euro incarcati intr-o anumita perioada.
Sunt multe de discutat pe tema aceasta deoarece sunt multe particularitati.
Cel mai bine este sa consideri servicii si nu ai probleme.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 04 June 2009 - 10:51 AM

vivi



#5 Onica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 04:44 PM

La fel ca Vrinceanu faceam si eu cand am lucrat la o firma care era dealer de servicii telefonice.
E un serviciu. Factura de la furnizor o bagam pe 628, si vanzarea pe 704.



#6 Lill'lee

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 27 February 2008 - 10:00 AM

Multumesc mult pentru raspunsuri !



#7 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 27 February 2008 - 03:43 PM

Si daca o consideri marfa cum te inregistrezi cu vanzarea, ca practic furnizorul ti-o factureaza dupa ce o vinzi? :laugh: Cel putin asa era la mine, imi facea factura odata pe saptamana pentru incarcarile electronice facute de mine!Eu tot serviciu l-am considerat!Asa mi s-a parut mai corect!Marfa consideram cartelele din plastic, carora le faceam NIR! :tongue:

Aceasta postare a fost editata de Nicoleta_Z: 27 February 2008 - 03:43 PM




#8 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 28 February 2008 - 04:35 AM

Cartelele de plastic sunt marfa si se face NIR pentru ele , iar reincarcarea este o prestare de servicii !
Eu asa le-am inregistrat la o firma unde claborez si am avut si un control greu , si in mod special s-au uitat si au vazut ca este bine !
Sunt firme care " uita " sa mai inregistreze veniturile obtinute din prestarea de servicii si nu inregistreaza decat cheltuielile , adica 628 !
Vanzarea o bagi pe 704 si cheltuiala pe 628 !
Nu trebuie sa inregistrezi veniturile obtinute in avans , adica 472 la 704 , pentru ca tu prestezi un serviciu si incasezi banii , urmand sa cumperi la randul tau alt serviciu de la un tert !



#9 dana dima

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:focsani

Postat 06 March 2008 - 04:36 PM

Ce inregistrezi in 628 intreaga factura adica cartele plus comision? sau doar comisionul din factura.
La un magazin cum inregistrezi venitul obtinut din vanzarea cartelelor?
Cei de la finante spun ca trebui sa inregistrezi din factura doar comisionul.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 11:52 AM

did



#10 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 10 March 2008 - 12:57 PM

sunt si eu in situatia asta!M-am nelinistit cand am citi la voi!eu nu am prea multa experienta!am si eu facturi de genul asta .linga factura im ataseaza
un centralizator cu val catelelelor si tipurile de cartele.Imi face receptie,patroana,pune pret de vanzare dar nu stiu cum il calculeaza si eu o consideram marfa!In cazul in care tb sa o consider o prestare nu marfa inseamna ca tb sa-mi dea Z separat pt vanzari cartele telef.?
Ce ziceti?



#11 mirelatrita1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 June 2009 - 03:12 PM

serviciile de reincarcare cartele telefonice treb batute pe casa de marcat?
este mai logic sa inregistrezi 628 si 704



#12 DINUR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 15 June 2009 - 06:12 PM

Vezi postareaLill'lee, la Feb 25 2008, 02:54 PM, a spus:

Am un magazin unde fac reincarcari electronice de cartele telefonice. Furnizorul imi factureaza o data pe saptamana serviciile respective (ceea ce vand eu ). Cum ar trebui socotit acest lucru ? E marfa ? E serviciu ?
Ma puteti ajuta cu o monografie , ceva ?
Multumesc mult de tot !


Buna ziua,

Si eu tot cu 704 si 628 lucrez
Totusi am si telefoane- marfa , pe care le transfer intre magazine.Am 3 magazine cu amanuntul
Cum transfer intre unitati ( fac cu 482 ) marfa cu sau fara TVA si la ce pret ?Numai la pret de amanunt?
Ce fac cu 378 ,4428 din aceste transferuri?

Momentan fac 482 = 371.1
371.2= 482
Este corect atat ?


Multumesc !



#13 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 June 2009 - 07:49 PM

Transferul intre unitati al marfii se inregistreaza la pretul la care transferati marfa (pretul de pe aviz), fara TVA (nu este transfer de proprietate.
Depinde cum lucrati pe centre de cost. Pot sa fac descarcarea per total unitate, de exemplu. Daca acesta este pret cu amanuntul pe care dvs. l-ati inregistrat la magazinul 1 cu adaos, atunci cand il transferati la acelasi pret la magazinul 2, care il vinde, per total unitate fac descarcarea de gestiune o singura data. Altfel, faceti descarcare pe fiecare in parte, incarcare in fiecare...mult mai complicat, dar poate mai util dvs.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL