Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie pers fizice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitie pers fizice


3 replies to this topic

#1 aydynyay

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Location:craiova

Postat 26 February 2008 - 12:33 PM

am o societate care achizioneaza nite butasi de zmeura de la o persoana fizica ...am facut borderou de acihizie si stiu ca treb sa plateasca un impozit de 16% pt aceste achizitii intrebarea mea este:trebuie sa declar acest impozit in decl 100 si stie cineva cum se numeste in programul; de OP-uri?ca sunt in pom si o baza legala daca se poate...... :tongue: va rog ca ma omoara seful
va multumesc pt ajutor anticipat!!!!!!!!!!



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2008 - 11:47 AM

aydynyay, dupa atat timp ai aflat cum se procedeaza?...eu am o societate care, printre altele, achizitioneaza diverse maruntisuri, din piata, cu borderou de achizitie - materie prima pt fast-food - dar nu am facut niciodata ceea ce ai spus tu(declararea si plata impozitului persoanei fizice :pullhair: )...nu vad de ce trebuie...

Madalina



#3 ramonici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 24 June 2008 - 06:51 PM

intrebare cum inregistrez achizitia de la o pers fizica a unor maruntisuri, s-a facut un contract de vanz-cump intre pers fizica si noi ca firma . inteleg ca trebuie facut un borderou de achizitie, un model va rog, daca se poate, cu TVA -ul cum e?



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2008 - 11:38 PM

Faceti borderou de achizitie, dar nu puteti deduce TVA ul.
Singura posibilitate de deducere tva de la persoane fizice este ca acea persoana sa fie PFA , sa fie inregistrata in scopuri de TVA si sa emita factura.
De pe borderou de achizitie nu se poate deduce TVA ul.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL