Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deductibilitatea cheltuielilor de regie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Deductibilitatea cheltuielilor de regie

3 replies to this topic

#1 lecter56ro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 February 2008 - 03:27 PM

Buna ziua,

am si eu o intrebare:in cazul in care o PFA locuieste cu sotia intr-o garsoniera inchiriata, si tot acolo isi desfasoare activitatea (traduceri), in ce masura se pot deduce chletuielie?(gaz, lumina,telefon...) Contractul de inchiriere nu este facut pe PFA, ci este doar un contract simplu.Ar trebui ca o parte din suprafata sa fie dat in chirie pentru PFA?-daca da cat mp se pot trece pe PFA?
Multumesc celor care ma lamuresc.



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 04:54 PM

Trebuie facut contract de comodat intre chiriasi (tu si sotia ta) si tine (ca PFA).
Eu as fi prudent si as deduce doar 1/3 din cheltuieli.

Dan



#3 lecter56ro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 February 2008 - 08:50 PM

ok, mersi Dan pentru raspuns,
exista cumva si o lege care sa precizeze cum se procedeaza exact, ca sa am si eu justificare daca vine cineva in control



#4 Milea Rodica PF

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 April 2008 - 05:08 PM

am mai scris o data la masina da scriu si aici.
Din 2008 contractul de comodat semnat cu sotul pe casa cu deducere de 1/3 din cheltuieli te pune sa il duca sotul la fisc si sa il declare ceea ce impune impozit pe ce deduci din pfa la sot 16%.
Solutia ar fi sa refci contractul de inchiriere pe pfa si atunci deduci tot inclusiv chiria.
Acest contract este dus de proprietar la fisc si originalul cu timbru sta la tine !!!!! dupa ce l-a stampilat fiscul si atunci esti total acoperita.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL