Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Amenajare spatiu inchiriat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Amenajare spatiu inchiriat

21 replies to this topic

#1 Lill'lee

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 27 February 2008 - 10:06 AM

Am inchiriat un spatiu pentru activitati de vanzare marfa .Contractul are o durata de 4 ani. Spatiul arata jalnic si , ca atare, a trebuit sa fac niste amenajari (schimbare geamuri, pardoseala , schimbat wc, chiuveta , zugravit, vopsit......etc).
Intrebarea mea este urmatoarea : cum inregistrez eu aceste amenajari ? Sunt sume foarte mari si nu cred ca le pot inregistra in contul 611. Ceva ...cumva ..pe imobilizari ? Ce ziceti ? Ce inregistrari ar trebui sa fac ?
Va multumesc mult de tot !



#2 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 27 February 2008 - 08:40 PM

HOTĂRÂRE Nr. 568 din 3 iulie 2000
pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 15/1994*) privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale, cu modificările ulterioare, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 909/1997
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 333 din 18 iulie 2000
ART. 1
Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale, cu modificările ulterioare, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 909/1997, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 4 din 8 ianuarie 1998, se modifică și se completează după cum urmează:
13. La punctul 15, alineatul 5 va avea următorul cuprins:
"Amortizarea cheltuielilor de investiții și a modernizărilor la mijloacele fixe concesionate, închiriate sau date în locație de gestiune este în sarcina agentului economic, a persoanei fizice sau a asociației fără personalitate juridică, care desfășoară activitate în scopul realizării de venituri, care a efectuat investiția. Recuperarea acestor cheltuieli se face prin includerea în cheltuielile de exploatare pe perioada inițială a contractului de concesiune, închiriere sau locație de gestiune sau pe durata normală de utilizare rămasă, după caz. În situația în care durata normală de utilizare rămasă este mai mică decât perioada inițială a contractului recuperarea cheltuielilor de investiții se face pe durata normală de utilizare rămasă."




#3 Lill'lee

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 28 February 2008 - 10:25 AM

Multumesc !

Dar cu o monografie contabila ma puteti ajuta ? Este prima oara cand ma confrunt cu asa ceva........



#4 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 28 February 2008 - 12:44 PM

Nu am avut acest caz, dar asa as inrgistra:
231=404 cu toate cheltuielie efectuate pentru amenajare
212=231 la terminarea lucrarilor+ Proces-verbal de receptie lucrari
681= 2812 amortizarea lunara (pe perioada contractului)
2812=212 la incetarea contractului



#5 Lill'lee

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 March 2008 - 09:29 AM

Alte pareri ? Va rog frumos.........



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 March 2008 - 01:03 PM

Investitiile efectuate la imobilizarile corporale trebuie sa imbunatatirea parametrilor tehnici initiali ai acestora si sa conduca la obtinerea de beneficii economice viitoare, suplimentare fata de cele estimate initial. Obtinerea de beneficii se poate realiza fie direct prin cresterea veniturilor, fie indirect prin reducerea cheltuielilor de intretinere si functionare. Daca consideri ca aceste cerinte sunt indeplinite si inregistrezi valoarea investitiile efectuate pe imobilizari corporale in curs de executie, trebuie sa tii cont de prevederile alin. (2) pct. 98 ale OMEF 2374/2007 pentru modificarea si completarea OMFP 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene:

98. – (2) Se supun, de asemenea, amortizarii investitiile efectuate la imobilizarile corporale luate cu chirie, pe durata contractului de inchiriere.
La expirarea contractului de inchiriere, valoarea investitiilor efectuate si a amortizarii corespunzatoare se cedeaza proprietarului imobilizarii. In functie de clauzele cuprinse in contractul de inchiriere, transferul poate reprezenta o vanzare de active sau o alta modalitate de cedare. Inregistrarea in contabilitate a operatiunilor se efectueaza conform prezentelor reglementari.



#7 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 04 March 2008 - 07:05 PM

Se pare ca raspunsul corect este acesta:

http://www.contabilul.ro/a/2470/CONTRACTUL...INCHIRIERE.html

Nu stiu daca poti accesa situl, de aceea am copiat ce cred ca te intereseaza!

5. Contabilizarea contractului de inchiriere
In anul 2008, societatea A inchiriaza societatii B o cladire, in baza unui contract de inchiriere care a fost inregistrat la Administratia Fiscala. A a prezentat lui B notificarea de TVA" target="_blank" class="contextual_links">TVA. Valoarea anuala a chirie este de 30.000 lei + TVA" target="_blank" class="contextual_links">TVA. Cheltuielile de reparatie, intretinere, imbunatatire cad in sarcina lui B. Contractul se va desfasura pe o perioada de 5 ani, cu drept de prelungire.
a) Anul 1
Societatea B inregistreaza cheltuiala cu chiria aferenta anului 1:
%
612.01 Cheltuieli cu chiria 30.000
4426 TVA" target="_blank" class="contextual_links">TVA deductibila 5.700 = 401.A 35.700
b) Anul 2
Societatea B are cheltuieli cu reparatiile cladirii, in valoare totala de 20.000 lei. Dat fiind faptul ca, in principiu, contractul se va intinde pe o perioada minima de 4 ani, pentru a nu afecta contul de profit si pierdere in mod negativ, vom derula aceasta cheltuiala pe parcursul perioadei ramase de contract. Temeiul legal care instituie aceasta facilitate este Ordinul nr. 2374/2007 din 12/12/2007 privind modificarea si completarea Ordinului ministrului finantelor publice nr. 1.752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene.
471.01 Cheltuieli in avans privind cladirea inchiriata 401 Diversi furnizori 20.000
20.000 471.01 Cheltuieli in avans privind cladirea inchiriata = 401 Diversi furnizori 20.000
Exercitiul financiar Valoarea care se va relua pe cheltuiala
(sumele sunt exprimate in ron)
Anul 2 5000
Anul 3 5000
Anul 4 5000
Anul 5 5000
Reluarea pe cheltuieli a cotei care revine anul 2-5:
5000 611.01
Cheltuieli cu reparatia cladirii = 471.01 5000
Cheltuieli in avans privind cladirea inchiriata
Societatea B inregistreaza cheltuiala cu chiria aferenta anului 2-5:
%
612.01 Cheltuieli cu chiria 30.000
4426 TVA" target="_blank" class="contextual_links">TVA deductibila 5.700 = 401.A 35.700
Nota
In cazul in care pe perioada contractuala ar mai fi intervenit si alte cheltuieli privind intretinerea cladirii sau alte investitii, societatea B avea doua posibilitati:
1. – fie va esalona aceste cheltuieli pe perioada ramasa pana la expirarea contractului de inchiriere
2. – fie considera aceste cheltuieli ca si cheltuieli ale perioadei. Prin urmare, in acest caz, este afectat contul de profit si pierdere intr-o masura mult mai mare.



#8 Lill'lee

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 March 2008 - 09:18 PM

Inteleg ca cel mai bine ar fi sa le inregistrez pe imobilizari , asa cum banuiam.
Mi se pare cel mai corect .Si sunt cheltuieli mari , de aproximativ 20.000 ron.
Cred ca asa e cel mai bine ....si amortizarea pe perioada contractului, respectiv 4 ani.
Cum vi se pare ?



#9 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 14 March 2008 - 11:39 AM

dar daca eu sunt platitoare de tva iar spatiul inchiriat este de la o insti e publica care nu e platitoare de tva...care e monografia?
va rog....



#10 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 14 March 2008 - 11:55 AM

Vezi postareaLill'lee, la Mar 4 2008, 10:18 PM, a spus:

Inteleg ca cel mai bine ar fi sa le inregistrez pe imobilizari , asa cum banuiam.
Mi se pare cel mai corect .Si sunt cheltuieli mari , de aproximativ 20.000 ron.
Cred ca asa e cel mai bine ....si amortizarea pe perioada contractului, respectiv 4 ani.
Cum vi se pare ?
Este corect!!! Dar atentie amenajarile trebuiesc facute cu acordul scris al proprietarului, si inca odata atentie daca aveti conventie cu proprietarul de compensare a amenajarilor cu chiria.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 02:36 AM




#11 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 14 March 2008 - 11:58 AM

Conform ordinului 2374/2007 eu cred ca ar trebui asa :

471=401 cu valoarea reparatiilor ex.20.000 lei, iar pe parcursul contractului de inchiriere ( 4 ani) astfel :

Anul 1 611=471 5000
Anul 2 611=471 5000
Anul 3 611=471 5000
Anul 4 611=471 5000



#12 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 14 March 2008 - 12:17 PM

poate cineva sa-mi dea si mie un raspuns!??????????/



#13 Reddy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:Contabilitate

Postat 14 April 2008 - 10:08 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Mar 4 2008, 02:03 PM, a spus:

Investitiile efectuate la imobilizarile corporale trebuie sa imbunatatirea parametrilor tehnici initiali ai acestora si sa conduca la obtinerea de beneficii economice viitoare, suplimentare fata de cele estimate initial. Obtinerea de beneficii se poate realiza fie direct prin cresterea veniturilor, fie indirect prin reducerea cheltuielilor de intretinere si functionare. Daca consideri ca aceste cerinte sunt indeplinite si inregistrezi valoarea investitiile efectuate pe imobilizari corporale in curs de executie, trebuie sa tii cont de prevederile alin. (2) pct. 98 ale OMEF 2374/2007 pentru modificarea si completarea OMFP 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene:

98. – (2) Se supun, de asemenea, amortizarii investitiile efectuate la imobilizarile corporale luate cu chirie, pe durata contractului de inchiriere.
La expirarea contractului de inchiriere, valoarea investitiilor efectuate si a amortizarii corespunzatoare se cedeaza proprietarului imobilizarii. In functie de clauzele cuprinse in contractul de inchiriere, transferul poate reprezenta o vanzare de active sau o alta modalitate de cedare. Inregistrarea in contabilitate a operatiunilor se efectueaza conform prezentelor reglementari.


Ok. Sa presupunem ca s-a terminat contractul de inchiriere. Cum se face acest transfer? :pullhair: Ii facturez proprietarului valoarea pe care am cuprins-o la imobilizari? Are cineva idee?
Ana



#14 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 15 April 2008 - 02:40 PM

In anul 2005 proprietarul unui apartament a incheiat un contract de comodat cu o firma pentru acest apartament, contractul fiind pe 10 ani. Firma a facut amenajari pe care le amortizeaza in 10 ani. La randul ei, firma a subinchiriat altei firme spatiul. Contractul de subinchiriere intre cele doua firme s-a incheiat la sfarsitul anului 2007. Mentionez ca firma era micro in 2007, devenind macro cu 01.01.2008. De la 01.01.2008 societatea nu mai are angajati si nici nu va mai avea activitate pe firma. Am ramas la 31.12.2007 cu profit aproximativ egal cu valoarea ramasa de amortizat pentru amenajarile efectuate in 2005 ( intrucat s-a facut calculul la amortizare pe 10 ani, conform contract ).
Intrebarea mea este: pot inchide valoarea ramasa de amortizat la 31.12.2007 (intrucat contractul de comodat intre proprietar si firma nu mai este in vigoare)?
Sau o alta solutie prin care sa nu mai fac amortizare inca 7 ani, mai ales ca nu voi mai avea venituri? :pullhair:

Multumesc!
oare unde o sa ajungem?



#15 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 15 April 2008 - 06:22 PM

Vezi postareaMARYSA ST, la Feb 28 2008, 10:44 AM, a spus:

Nu am avut acest caz, dar asa as inrgistra:
231=404 cu toate cheltuielie efectuate pentru amenajare
212=231 la terminarea lucrarilor+ Proces-verbal de receptie lucrari
681= 2812 amortizarea lunara (pe perioada contractului)
2812=212 la incetarea contractului
Buna.Trebuie sa ai in vedere faptul ca, dupa ce ai inregistrat in 212, trebuie sa anunti proprietarului valoarea investitiei , pentru a putea depune la primarie( in termen de 30 zile), o declaratie de impunere pentru impozit pentru valoarea amenajarii.



#16 Reddy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:Contabilitate

Postat 23 April 2008 - 04:22 PM

Vezi postareaReddy, la Apr 14 2008, 11:08 AM, a spus:

Ok. Sa presupunem ca s-a terminat contractul de inchiriere. Cum se face acest transfer? :pullhair: Ii facturez proprietarului valoarea pe care am cuprins-o la imobilizari? Are cineva idee?
stie cineva..?? am inregistrat 212 = 231. Se va rezilia contractul de inchiriere luna viitoare, si nu stiu cum sa fac... multumesc!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 02:36 AM

Ana



#17 Lill'lee

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 08 May 2008 - 04:46 PM

Stiti cumva cum trebuie sa arate un PROCES VERBAL DE RECEPTIE LUCRARI , referitor la amenajarea de spatiu ?
Multumesc !



#18 piri_

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 May 2009 - 01:27 PM

Am dedus TVA din facturi de materiale , pentru reparatii la sediul firmei. Patronul are contract de comodat pentru sediu. Am control de la finante (am cerut rambursare de TVA) .Tot TVA-ul dedus pentru aceste materiale mi-au fost excluse spunand ca nu este suficient contractul de comodat, si este gresit inregistrarea in 6021 , imi lipseste factura de executare a lucrarii. Lucrarea s-a efectuat cu angajatul unitatii . Ce mai pot face pe viitor? Imi spuneau de 231 , dar nu stiu daca e bine? :sad:



#19 Laura_Andreea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2009 - 03:15 PM

am citit subiectul cu mare interes mai ales ca-mi recunosc problemele in acest topic. eu am o investitie destul de substantiala la un spatiu inchiriat pentru care contractul cu locatorul expira in iunie 2010 cu posibilitatea de reinoire anuala.
va rog mult sa ma corectati daca gresesc:
pot amortiza lucrarile in cel mult 12 luni ( sau 13 daca majorez durata normala de utilizare cu 10% cum zice la Norme). dar chiar si-asa, sunt niste cheltuieli lunare cu amortizarea uriase.
ce ma fac daca se mai realizeaza niste investitii la cladire si la sfarsitul anului? le amortizez pe 5 luni? sau fac expertiza tehnica care sa stabileasca o alta durata normala de utilizare?

va multumesc!!



#20 tiberiuglas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 February 2011 - 12:23 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Feb 10 2011, 12:23 AM, a spus:

Am vrea noi la data platii, dar nu e asa ci e vorba de cheltuiala perioadei si punct.


buan as avea si eu o lamurire

o societate a trebuit sa-si schimbe punctul d lucru dint-run loc in altul
cu aceasta ocazie sau ivit mai multe chelruieli incepind cu schimbarea memoriei fiscal a csei de marcat pina la schimbare aautorizatiie ..,cheltuieli de amenajare a spautiului respectiv zugravit ,montat geamuri ,wc deci absolut ototul
as avea rugamintea sa ma indrumai cium as putea inregistra aceste cheltuieli
as avea mare nevoie urgent de acwset ajutor

va multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL