Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
expert contabil fara experienta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


expert contabil fara experienta


14 replies to this topic

#1 72lia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 February 2008 - 10:34 PM

certificarea unui bilant contabil presupune , in afara de incheierea unui contract de prestari serv . si intocmirea unui rapot? sau este suficienta vizarea ( semnatura si stampila pe fiecare pagina)?
se pastreaza copii ale documentelor vizate si verificate ?( balanta, bilant)



#2 ibag

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 February 2008 - 10:57 PM

Help !!!.Dragi experti cu experienta acordati-ne si noua o mana de ajutor.Va rugam tare,tare mult.




#3 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 27 February 2008 - 11:30 PM

Eu nu am facut decat sa semnez si sa stampilez. Am taiat factura si am facut contract cu societatile respective. Nu vad ce rost are sa pastrez copii. La ce imi folosesc? Baza e contractul de prestari de servicii si factura.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 09:39 AM




#4 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 28 February 2008 - 08:57 AM

Pt. Laura : poti sa-mi transmiti o adresa de e-mail la care poti fi contactata? (A mea este crinarug@yahoo.com)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 09:40 AM




#5 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 02 March 2008 - 03:04 PM

Si cand semnati si stampilati bilantul verificati ce? Eu m-am gandit la componentele soldurilor conturilor de datorii, cu statul si cu alti ceditori, ale conturilor de cheltuieli si venituri in avans, si nu mai stiu. :) Ce imi puteti spune? Voi cum procedati?



#6 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 02 March 2008 - 03:55 PM

verificam, parafam, dar ce comision luam - apropo de contracte, imi puteti spune si mie cam ce tarife practicati?



#7 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 05 March 2008 - 12:49 AM

Ce acte le solicitati celor carora le stampilati bilanturile? :)



#8 Sanziana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Galati

Postat 11 March 2008 - 11:58 AM

Eu sunt angajata a unei societati al carei administrator detine si alte firme. Mi se cere acum sa certific bilantul pentru celelalte societati. Eu am zis ca e caz de incompatibilitate. Ce stiti?



#9 patrik29

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 November 2008 - 12:02 PM

Le poti certifica in baza unui contract de prestari servicii. Tine cont ca e un act " bilateral" incheiat inre Prestator si Beneficiar. Dar, ar mai fi si varianta CIM cu 4 ore/luna. Tu decizi. Bafta multa!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 12:15 PM




#10 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 02 June 2009 - 12:30 PM

Oare exista vreo persoana care poate sa prezinte clar in ce consta verificarea documentelor/patrimoniului/contabilitatii si cum a aplicat normele profesionale ? Expertul contabil semneaza la "Intocmit"!!

Opinie: clientul trebuie sa fie partea activa care sa puna la dispozitie diverse documente, fiindca el plateste si el "are nevoie" de situatiile financiare :))
Daca vine doar cu balanta/bilantul, inseamna ca vrea doar sa se achite de obligatia de a obtine nr de inregistrare de la administratie!!!!



#11 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 03 June 2009 - 09:09 AM

Cum va protejati de diverse chestii "necurate" care pot fi facute de contabilii ce vin cu bilantul gata facut, doar pt. a fi semnat de expertul contabil?
Poate cineva sa ataseze un model de contract pt. astfel de prestari intre expert si client? :sad:



#12 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 03 June 2009 - 09:51 AM

Atasez un model de contract pentru prestari servicii contabilitate care poate fi adaptat pentru certificari bilant. O sa incerc sa intocmesc unul. Mai atasez si normele minimale de audit care pot fi folosite cu succes atunci cand se fac certificari de bilanturi ca sa stiti ce sa cereti celor care au tinut evidenta contabila.

Fisiere atasate





#13 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 04 June 2009 - 09:36 AM

normele de audit sunt necesare doar pt. firmele de interes public (cifra de afaceri, total active, etc.)
celelalte firme sunt de interes public doar datorita taxelor si impozitelor pe care tb. sa le platesca si eventual pt niste raportari statistice.

deci??!!! ce insemna certificare bilant si ce inseamna intocmire bilant?



#14 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 04 June 2009 - 03:23 PM

Normele minimale de audit dupa cum spuneam pot fi folosite de catre experetii contabili, care intocmesc si certifica bilanturile fara a asigura si evidenta contabila a solietatii respective, pentru a verifica corectitudinea inregistrarilor si pentru a-si putea asuma responsabilitatea pentru semnatura pe care o pun pe bilant.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 12:15 PM




#15 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 June 2009 - 03:46 PM

La sediul CECCAR exista si o librarie de unde se pot cumpara norme profesionale, obligatorii pentru expertii contabili. Obligativitatea respectarii lor este doar fata de CECCAR nu si fata de fisc, de aceea nici nu prea sunt respectate. Pentru misiunea de intocmire si certificare a bilantului exista o norma speciala:
"Standardul profesional nr.22 - Misiunea de examinare a contabilitatii, intocmirea si prezentarea situatiilor financiare".
Aceasta trebuie studiata si aplicata. Din pacate la ce sume mici primim nu putem aplica prea mult din aceasta norma. In mod normal se lucreaza cel putin o luna doar la certificarea bilantului care presupune verificari (sodul de inceput de an sa fie egal cu cel de sfarsit al anului anterior, capitalul social sa corespunda cu cel din acte etc.), stabilirea clientilor incerti, stabilirea prioduselor degradate, verificarea inventarului si aducerea lui la 31 decembrie, completarea registrului inventar dupa PV, stabilirea provizioanelor, verificarea corectitudinii unor contari, corectitudinea activului, stabilirea daca activul net a scazut (in anumite situatii de scadere nu sunt permise impartirea de dividende chiar daca exista profit), stabilirea profitului real posibil repartizabil, stabilirea provizioanelor, completarea serioasa a notelor explicative la bilant etc.
Norma profesionala cere expertului contabil sa intocmeasca un raport privind bilantul, uneori cu observatii critice. Pe fiecare fila de bilant trebuie trecuta numarul si data raportului intocmit precum si daca fost certificat de expert ca este o imagine corecta a firmei. Asta e in mare ceva din ce mi-aduc aminte ca am citit, caci nu am avut timpul necesar sa procedez ca la carte (avand si alt servici).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL