Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen 29-30 martie 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 24

Salt la continut


examen 29-30 martie 2008


472 replies to this topic

#461 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 31 March 2008 - 10:01 PM

Alisia pt ce ai intrebat:
art 79 alin 2 din codul de procedura fiscala.



#462 Mirelabv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 31 March 2008 - 10:07 PM

Vezi postareaiulie012006, la Mar 31 2008, 10:11 PM, a spus:

Alisia asa zic si eu(daca nu tinem cont ca ei se pot referi la regulam comunitar, pt ca ala era in bibliografie). Acum, chiar e aiurea, traim intr-o tara unde sunt valabile 2 legi despre acelasi lucru. Ciudat...


Despre intrebarea cu exigibilitatea TVA pt contractele de vanzare cu plata in rate gaseste cineva undeva specificat ca aceasta intervine la data predarii bunului? Eu una gasesc doar pt contractele incheiate inainte de 31.12.2006. Ce ziceti?????
Un indiciiu va rog frumos


Mersi frumos
Art. 1341: Faptul generator pentru livrări de bunuri și prestări de servicii
(1)Faptul generator intervine la data livrării bunurilor sau la data prestării serviciilor, cu excepțiile prevăzute în prezentul capitol.
.......................................
(1)Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
:pullhair:




#463 Alisia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 31 March 2008 - 10:25 PM

Si tot in art. 134.1 scrie ca pentru livrarile de bunuri imobile faptul generator intervine la data la care sunt indeplinite formalitatile legale pentru transferul titlului de proprietate, ori in grila se specifica ca dreptul de proprietate se transfera la momentul ultimei plati...
Chiar daca nu se specifica ca este vorba de bunuri imobile..



#464 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 31 March 2008 - 10:31 PM

Vezi postareaAlisia, la Mar 31 2008, 11:25 PM, a spus:

Si tot in art. 134.1 scrie ca pentru livrarile de bunuri imobile faptul generator intervine la data la care sunt indeplinite formalitatile legale pentru transferul titlului de proprietate, ori in grila se specifica ca dreptul de proprietate se transfera la momentul ultimei plati...
Chiar daca nu se specifica ca este vorba de bunuri imobile..
Deci? e contestabila? :pullhair:



#465 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 31 March 2008 - 10:32 PM

exacyt asta zic si eu



#466 Alisia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 31 March 2008 - 10:35 PM

Eu as contesta-o...
Si pe cea referitoare la termenul de restituire la drepturilor vamale
Mai ales ca mie personal imi lipseste o singura grila...am picat cu 31..



#467 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 01 April 2008 - 07:11 AM

Vezi postareaAlisia, la Mar 31 2008, 11:35 PM, a spus:

Eu as contesta-o...
Si pe cea referitoare la termenul de restituire la drepturilor vamale
Mai ales ca mie personal imi lipseste o singura grila...am picat cu 31..
Si eu am raspuns tot 5 ani la rambursarea drepturilor de import/export conform codului vamal romanesc, dar, avand in vedere ca in bibliografie era trecut codul vamal intracomunitar, cred ca raspunsul lor cu 3 ani nu poate fi contestat. Totusi nu ai nimic de pierdut daca incerci.
In ce priveste intrebarea cu exigibilitatea TVA la contractele de vanzare cu plata in rate : Art 128 din Codul Fiscal. alin. 3, lit. a :
"(3) Următoarele operațiuni sunt considerate, de asemenea, livrări de bunuri, în sensul alin. (1):
a) predarea efectivă a bunurilor către o altă persoană, ca urmare a unui contract care prevede că plata se efectuează în rate". Deci raspunsul lor este corect.



#468 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 03 April 2008 - 03:07 PM

Am vazut grilele pe site-ul consultantilor fiscali,dar raspunsul la grile nu l-am gasit.



#469 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 04 April 2008 - 12:11 AM

Vezi postareasima_laura, la Mar 3 2008, 10:59 PM, a spus:

Eu zic sa incercati pentru ca nu se stie niciodata ce le mai trece prin cap. Nu vad la ce strica inca o stampila. Eu am luat anul trecut examenul, dar pana acum nu pot sa zic ca am facut mare lucru cu el. Totusi e posibil sa nu se fii infiintat chiar inutil Camera asta si sa platesti cotizatii aiurea, o fii avand ea un rost. Si cred ca o sa se afiseza si subiectele daca nu vor da foarte multi si va ramane o singura zi de examen.

ce rost are CECCAR? ce face in afara de faptul ca aduna cotizatii si publica un rahat de revista lunara? Ptr ce sa-mi bat capul, sa mai dau niste bani, sa mai am o stampila (in afara de cea de expert contabil)? Sau de ce sa am eu toate stampilele? Ca e clar ca nu pot fi as in toate. Buricuk pamantului sigur nu sunt.



#470 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 04 April 2008 - 06:44 AM

Vezi postareacarmen29, la Apr 3 2008, 04:07 PM, a spus:

Am vazut grilele pe site-ul consultantilor fiscali,dar raspunsul la grile nu l-am gasit.
Daca intri pe site-ul Camerei la "Chestionare examen sesiunea martie 2008" vei gasi la "Varianta..." intrebarile, iar la "Grila..." raspunsurile la intrebari.



#471 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 04 April 2008 - 12:04 PM

Vezi postareamariana07, la Apr 4 2008, 07:44 AM, a spus:

Vezi postareacarmen29, la Apr 3 2008, 04:07 PM, a spus:

Am vazut grilele pe site-ul consultantilor fiscali,dar raspunsul la grile nu l-am gasit.
Daca intri pe site-ul Camerei la "Chestionare examen sesiunea martie 2008" vei gasi la "Varianta..." intrebarile, iar la "Grila..." raspunsurile la intrebari.

Multumesc foarte mult! :pullhair:



#472 x_tina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 May 2008 - 01:07 PM

Vezi postareacarmen29, la Apr 4 2008, 01:04 PM, a spus:

Vezi postareamariana07, la Apr 4 2008, 07:44 AM, a spus:

Vezi postareacarmen29, la Apr 3 2008, 04:07 PM, a spus:

Am vazut grilele pe site-ul consultantilor fiscali,dar raspunsul la grile nu l-am gasit.
Daca intri pe site-ul Camerei la "Chestionare examen sesiunea martie 2008" vei gasi la "Varianta..." intrebarile, iar la "Grila..." raspunsurile la intrebari.

Multumesc foarte mult! :pullhair:

Poate sa-mi trimita si mie cineva chestionarul din martie 2008? Pagina cu grilele de pe site-ul CCF nu mai este valabila.
Multumesc mult! Adresa mea este: x_tina_t@yahoo.com



#473 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 05 May 2008 - 08:46 AM

pt. x_tina :
CAMERA CONSULTANȚILOR FISCALI
EXAMEN PENTRU ATRIBUIREA CALITĂȚII DE CONSULTANT FISCAL
CHESTIONAR DE EXAMEN
Numărul legitimației ____________________
Numele _______________________________
Prenumele tatălui _______________________
Prenumele _____________________________
VARIANTA B
1. Dreptul la acțiunea de restituire a dividendelor, plătite contrar legii:
a) se prescrie în termen de 3 luni de la data distribuirii lor; b) se prescrie în termen de 12 luni de la data
distribuirii lor; c) este imprescriptibil; d) se prescrie în termen de 5 ani de la data distribuirii lor;
e) se prescrie în termen de 6 luni de la data distribuirii lor; f) se prescrie în termen de 3 ani de la data
distribuirii lor.
2. După data de 1 ianuarie 2008, procedura aplicabilă pentru soluționarea deconturilor cu sume negative de
TVA cu opțiune de rambursare, depuse de contribuabilii mijlocii este:
a) rambursarea se acordă, în toate cazurile, în urma efectuării inspecției fiscale anticipate; b) deconturile se
soluționează în urma încadrării într-o categorie de risc fiscal mic, mediu sau mare, în funcție de
comportamentul fiscal al contribuabilului; c) deconturile se înregistrează într-o evidență separată, sumele
negative din deconturi fiind folosite pentru compensare; d) rambursare cu inspecție fiscală ulterioară, cu
excepția cazurilor care prezintă risc fiscal mare, când rambursarea se acordă în urma inspecției fiscale
anticipate; e) rambursarea se acordă cu inspecție fiscală anticipată pentru sumele negative mai mari de
100.000 euro și cu inspecție fiscală ulterioara pentru súmele mai mici de 100.000 euro; f) rambursarea se
acordă, în toate cazurile, cu inspecție fiscală ulterioară.
3. Pentru care din următoarele activități, o instituție publică nu este considerată o persoană impozabilă din
punct de vedere al TVA:
a) pentru acele activități desfășurate în calitate de autoritate publică, chiar dacă pentru acestea se percepe o
remunerație, cu excepția acelor activități care ar produce distorsiuni concurențiale; b) pentru livrarea de
bunuri noi, produse pentru vânzare; c) pentru servicii de telecomunicații; d) pentru operațiunile posturilor
publice de radio și televiziune; e) pentru transportul de bunuri și persoane; f) pentru furnizarea de apă, gaze
și energie electrică.
4. În contextul OMFP nr. 1.752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele
europene, cu modificările și completările ulterioare, sunt auditate potrivit legii situațiile financiare anuale
întocmite de persoanele juridice care la data bilanțului depășesc limitele următoarelor criterii în două
exerciții financiare consecutive:
a) cifra de afaceri netă: 7.650.000 euro și număr mediu de salariați în cursul exercițiului financiar: 250;
b) total active: 3.650.000 euro și număr mediu de salariați în cursul exercițiului financiar: 250;
c) total active: 7.300.000 euro și cifra de afaceri netă: 3.650.000 euro; d) cifra de afaceri netă: 7.650.000
euro și total active: 3.300.000 euro; e) total active: 3.650.000 euro și cifra de afaceri netă: 7.300.000 euro;
f) cifra de afaceri netă: 7.300.000 euro și număr mediu de salariați în cursul exercițiului financiar: 150.
5. Care din următoarele bunuri trebuie declarate în registrul non-transferurilor:
a) mijloace de transport înmatriculate în România; b) materii prime expediate temporar în alte state membre
în vederea prelucrării și care ulterior se întorc în România sub formă de produse finite; c) bunurile necesare
desfășurării activității de presă; d) computerele portabile și alte materiale profesionale care sunt transportate
în afara României în cadrul unei deplasări de afaceri; e) bunurile necesare desfășurării activității de
radiodifuziune și televiziune; f) ambalaje care circulă fără facturare.
B-2
6. Când intervine exigibilitatea TVA pentru contractele de vânzare de bunuri cu plata în rate încheiate după 1
ianuarie 2007 și care prevăd că dreptul de proprietate asupra bunului se transferă cumpărătorului la
momentul plății ultimei rate ?
a) la data la care se emite factura pentru prima rată; b) la data predării bunului; c) la data prevăzută în
contract pentru plata ratelor; d) la data emiterii facturii pentru fiecare rată; e) la data transferului dreptului
de proprietate; f) până în a 15-a zi a lunii următoare lunii în care a avut loc transferul dreptului de
proprietate.
7. Care este momentul în care o datorie este clasificată ca datorie pe termen scurt (datorie curentă), potrivit
OMFP nr. 1.752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, cu
modificările și completările ulterioare?
a) atunci când urmează a fi decontată în 18 luni de la data bilanțului; b) atunci când este exigibilă în termen
de 24 de luni de la data bilanțului; c) atunci când nu se așteaptă să fie decontată în cursul normal al ciclului
de exploatare al entității sau este exigibilă în termen de peste 12 luni de la data bilanțului; d) atunci când se
așteaptă să fie decontată în cursul normal al ciclului de exploatare al entității sau este exigibilă în termen de
12 luni de la data bilanțului; e) atunci când urmează a fi decontată în 36 de luni de la data bilanțului;
f) când este o datorie contingentă.
8. O persoana impozabilă din România transportă materii prime în Ungaria în vederea prelucrării. După
prelucrarea realizată de o persoană impozabilă din Ungaria, produsele obținute sunt transportate în Austria,
unde vor fi și vândute. Ce operațiune a realizat, din punct de vedere al TVA, persoana impozabilă din
România când a transportat materiile prime în Ungaria?
a) un export de bunuri; b) o livrare intracomunitară; c) o livrare locală în Ungaria; d) un non-transfer care
devine ulterior un transfer; e) o livrare intracomunitară asimilată; f) o livrare locală în Austria.
9. Care este procentul de deținere din capitalul social al unei persoane juridice dintr-un stat membru UE pentru
care, dividendele primite de o persoană juridică română, contribuabil plătitor de impozit pe profit, sunt
neimpozabile la determinarea profitului impozabil:
a) peste 20% din capitalul social; b) minimum 15% din capitalul social; c) orice procent; d) 100% din
capitalul social; e) minimum 5% din capitalul social; f) minimum 1% din capitalul social.
10. În declarația fiscală, contribuabilii au obligația să calculeze:
a) diferențele de impozite și taxe stabilite de organele de inspecție fiscală; b) amenda contravențională
pentru nedepunerea la termen a declarației fiscale; c) cuantumul obligației fiscale, dacă acest lucru este
prevăzut de lege; d) accesoriile aferente obligațiilor declarate și neachitate la termen; e) penalitățile pentru
depunerea cu întârziere a declarației fiscale; f) diferențele de impozite și taxe admise în contestații.
11. La calculul profitului impozabil deducerea cheltuielilor cu dobânzile și diferențele de curs valutar este
limitată în funcție de gradul de îndatorare. Care este gradul de îndatorare al contribuabililor care determină
cheltuieli cu dobânzile integral deductibile la calculul profitului impozabil:
a) mai mic sau egal cu 10; b) mai mic sau egal cu 3; c) mai mic sau egal cu 5; d) mai mic sau egal cu 2;
e) mai mic sau egal cu 4; f) mai mic sau egal cu 1.
12. Un operator economic importă o cantitate de 10 miliarde Mwh energie electrică din care: 1 miliard Mwh
sunt livrați unui operator economic producător de energie electrică, 3 miliarde Mwh sunt livrați către un
combinat industrial în scopul reducerii chimice și pentru procese electrolitice și metalurgice, 6 miliarde
Mwh sunt livrați către consumatorii finali. Pentru ce cantitate de energie electrică se datorează bugetului de
stat accize de către operatorul economic importator de energie electrică?
a) 4 miliarde Mwh; b) 10 miliarde Mwh; c) 6 miliarde Mwh; d) 9 miliarde Mwh; e) 7 miliarde Mwh;
f) 3 miliarde Mwh.
B-3
13. Compania A din România asamblează sisteme de calcul pe care ulterior le vinde pe piața din România.
Compania A a dedus integral TVA aferentă achizițiilor destinate asamblării acestor sisteme. Compania A
oferă gratuit angajaților săi asemenea sisteme de calcul. Din punct de vedere al TVA, compania A:
a) nu are nici o obligație întrucât angajații care primesc gratuit sistemele de calcul nu sunt persoane
impozabile din punct de vedere al TVA; b) nu are nici o obligație întrucât acordarea gratuită de bunuri nu
este o activitate economică; c) trebuie să colecteze 9% TVA la prețul de vânzare al sistemelor de calcul
oferite gratuit angajaților; d) nu are nici o obligație întrucât acordarea gratuită de bunuri este o operațiune
scutită de TVA fără drept de deducere; e) nu are nici o obligație întrucât acordarea gratuită de bunuri este
scutită de TVA cu drept de deducere; f) trebuie să colecteze 19% TVA la prețul de cost al sistemelor de
calcul oferite gratuit angajaților.
14. Care este termenul în care se pot rambursa drepturile vamale de import sau export, la depunerea unei cereri
către biroul vamal:
a) 1 an de la data la care cuantumul acestor drepturi a fost comunicat debitorului; b) 4 ani de la data la care
cuantumul acestor drepturi a fost comunicat debitorului; c) 5 ani de la data la care cuantumul acestor
drepturi a fost comunicat debitorului; d) 2 ani de la data la care cuantumul acestor drepturi a fost comunicat
debitorului; e) 90 zile de la data la care cuantumul acestor drepturi a fost comunicat debitorului; f) 3 ani de
la data la care cuantumul acestor drepturi a fost comunicat debitorului.
15. Care este cota de impozit aplicabilă în Austria, Luxemburg și Belgia, stabilită asupra veniturilor din dobânzi
obținute din aceste state de rezidenții români persoane fizice, valabilă în perioada 1 iulie 2005 – 30 iunie
2008?
a) 20%; b) 5%; c) 10%; d) 35%; e) 0%; f) 15%.
16. TVA aferentă importurilor taxabile de bunuri se plătește de către persoanele impozabile care au obținut un
certificat de amânare de la plata TVA:
a) prin evidențierea în contabilitate a taxei aferente importului; b) niciuna din variantele de răspuns nu este
corectă; c) prin decontul de TVA, evidențiind simultan TVA atât ca taxă colectată cât și ca taxă deductibilă;
d) în această situație nu se datorează TVA; e) prin transfer bancar la organul fiscal de care aparține persoana
în cauză; f) prin transfer bancar la Direcția Generală a Vămilor.
17. Din punct de vedere al TVA, locul livrării bunurilor mobile corporale care nu sunt expediate sau
transportate este:
a) locul unde se găsesc bunurile când începe transportul sau expedierea; b) locul unde se găsesc bunurile
atunci când sunt puse la dispoziția cumpărătorului; c) locul în care este stabilit furnizorul; d) locul în care
este stabilit cumpărătorul; e) locul consumului efectiv al bunurilor; f) locul unde se încheie transportul
bunurilor.
18. O societate comercială înregistrează o sponsorizare în valoare de 5000 lei. Care este limita de deducere a
cheltuielilor de sponsorizare la calculul impozitului pe profit:
a) 40‰ din cifra de afaceri, dar nu mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat; b) 3‰ din cifra de
afaceri, dar nu mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat; c) 5‰ din cifra de afaceri, dar nu mai mult
de 40% din impozitul pe profit datorat; d) 10‰ din cifra de afaceri, dar nu mai mult de 20% din impozitul
pe profit datorat; e) 20‰ din cifra de afaceri, dar nu mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat;
f) 3‰ din cifra de afaceri, dar nu mai mult de 40% din impozitul pe profit datorat.
19. Dreptul de deducere al TVA ia naștere:
a) la data depunerii decontului de TVA; b) la data de 15 a lunii următoare datei livrării/prestării; c) la data
recepției bunurilor; d) la data înregistrării facturii în contabilitate; e) la momentul exigibilității taxei;
f) la data primirii facturii de la furnizor/prestator.
B-4
20. O societate comercială cu activitate de prestări servicii financiar contabile plătește o taxă de înregistrare la
organizația pentru protecția mediului SOS Natura în sumă de 12000 euro.La calculul profitului impozabil
aceasta cheltuială este:
a) cheltuială nedeductibilă, întrucât asociația respectivă nu are legatură cu activitatea desfășurată de aceasta;
b) cheltuială deductibilă în limita de 2% din cifra de afaceri; c) cheltuială deductibilă întegral întrucât este o
cheltuială cu protecția mediului; d) cheltuială deductibilă limitat, în limita echivalentului în lei a 5000 de
euro; e) cheltuială deductibilă în limita unei cote de 2% la profitul contabil; f) cheltuială deductibilă întrucât
este platită unei organizații de utilitate publică.
21. Un operator economic comerciant en detail din România achiziționează de la un comerciant angro din
Franța o cantitate de 500 de sticle de vin spumos. Deplasarea produselor de la comerciantul din Franța către
comerciantul din România trebuie să fie însoțită obligatoriu de:
a) documentul de însoțire simplificat; b) documentul administrativ unic; c) documentul administrativ de
însoțire; d) declarația vamală de import; e) avizul de însoțire; f) factură.
22. Administratorii nu sunt solidar răspunzători față de societate pentru:
a) exacta îndeplinire a hotărârilor adunărilor generale; b) respectarea programului de lucru de către angajați;
c) existența registrelor cerute de lege și corecta lor ținere; d) realitatea vărsămintelor efectuate de asociați;
e) existența reală a dividendelor plătite; f) stricta îndeplinire a îndatoririlor pe care legea, actul constitutiv le
impun.
23. În vederea stabilirii prețurilor de transfer:
a) contribuabilii care desfășoară tranzacții cu persoane afiliate au obligația să dețină dosarul prețurilor de
transfer; b) contribuabilii care desfășoară tranzacții cu persoane afiliate au obligația ca, la solicitarea
organului fiscal competent, să întocmească și să prezinte, în termenele stabilite de acesta, dosarul prețurilor
de transfer; c) contribuabilii mari trebuie sa întocmească dosarul prețurilor de transfer pentru toate
tranzacțiile efectuate de către aceștia; d) contribuabilii care desfășoară tranzacții cu persoane afiliate au
obligația ca, trimestrial, să întocmească și să prezinte, dosarul prețurilor de transfer; e) contribuabilii care
desfășoara tranzacții cu persoane afiliate au obligația să depună anual la organul fiscal competent, dosarul
prețurilor de transfer; f) contribuabilii care desfășoară tranzacții cu persoane afiliate au obligația ca, la
solicitarea organului fiscal competent, să întocmească și să prezinte, anual, dosarul prețurilor de transfer.
24. Un operator economic importă din Columbia 15.000 tone cafea prăjită din care: 2.000 tone sunt exportate
către Rusia, 3.000 tone sunt livrate către Italia, 7.000 tone sunt livrate către rețeaua de alimentație publică,
1.000 tone sunt returnate furnizorului din Columbia. Pentru ce cantitate de cafea poate beneficia de
restituire a accizelor plătite la bugetul de stat operatorul economic importator?
a) 5.000 tone; b) 2.000 tone; c) 8.000 tone; d) 6.000 tone; e) 4.000 tone; f) 3.000 tone.
25. Actul administrativ fiscal produce efecte:
a) de la data mentionată în actul administrativ fiscal, când aceasta este anterioară datei comunicării;
b) în termen de 15 zile de la data comunicării; c) din momentul în care este emis de organul fiscal
competent; d) din momentul în care este comunicat contribuabilului sau la o dată ulterioară mentionată în
actul administrativ comunicat; e) în termen de 45 de zile de la data comunicării; f) în termen de 30 de zile
de la data comunicării.
26. Dispozițiile speciale referitoare la tranzitul comunitar extern prevăd că, exceptând situațiile care urmează a
fi stabilite atunci când este cazul în conformitate cu procedura comitetului, nu este necesară constituirea
nici unei garanții, pentru: a) trasee aeriene; b) transportul mărfurilor pe Rin și pe căile navigabile renane;
c) transportul prin conducte; d) operațiuni efectuate de companiile de căi ferate din statele membre;
e) transportul mărfurilor pe cale rutieră; f) transportul combinat al mărfurilor pe cale rutieră și cale ferată.
Răspuns:
a) a, b, e, f; b) a, b, c,d; c) b, c, d, e; d) a, d, e, f; e) a, c, d, f; f) a, b, d, e.
B-5
27. Pentru care din următoarele produse supuse accizelor armonizate nivelul accizei include și contribuția
pentru finanțarea unor cheltuieli de sănătate:
a) băuturi fermentate, altele decât bere și vinuri; b) tutunuri prelucrate și băuturi alcoolice, altele decât bere,
vinuri, băuturi fermentate - altele decât bere și vinuri - și produse intermediare; c) băuturi răcoritoare și
vinuri; d) vinuri și produse intermediare; e) produse intermediare; f) produse intermediare și bere.
28. Societățile comerciale bancare, începând cu data de 1 ianuarie 2007, au obligația de a plăti impozit pe
profit:
a) impozit pe venitul mondial; b) impozit pe profit anual cu plăți anticipate efectuate trimestrial, actualizate
cu indicele de inflație estimat cu ocazia elaborării bugetului inițial al anului pentru care se efectuează plățile
anticipate; c) nu efectuează plăți fiind pe pierdere fiscală în anul în curs; d) efectuează plăți la nivelul 1/12
din impozitul pe profit aferent anului precedent; e) impozit pe profitul estimat în anul curent; f) impozit pe
veniturile realizate din orice sursă.
29. Autorizația de perfecționare activă poate fi acordată:
a) numai persoanelor care desfășoară în mod exclusiv activități de producție; b) oricărui tip de persoană și
în orice condiții; c) numai persoanelor care pot face dovada că bunurile sunt prelucrate cu o rată de
randament de peste 90%; d) doar cetățenilor a căror rezidență fiscală este cea a spațiului Comunitar;
e) persoanelor stabilite în afara Comunității pentru importurile de natură comercială; f) persoanelor stabilite
în Comunitate.
30. În contul unic se efectueaza plata:
a) impozitelor, contribuțiilor și altor sume datorate bugetului general consolidat, prevăzute prin Ordin al
Președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală; b) tuturor impozitelor, contribuțiilor și altor sume
datorate bugetului general consolidat; c) taxei pe valoarea adaugată și accizelor; d) impozitelor și taxelor
locale; e) taxei pe valoarea adaugată; f) accizelor.
31. O societate comercială înregistrează pierderi patrimoniale ca urmare a unei calamități naturale.Care este
regimul fiscal al cheltuielilor reprezentând valoarea stocurilor și valoarea rămasă neamortizată a
mijloacelor fixe amortizabile distruse:
a) cheltuieli deductibile integral; b) cheltuieli deductibile în proporție de 50 %; c) cheltuieli deductibile în
proporție de 30 %; d) cheltuieli deductibile numai în situația în care contribuabilii înregistrează profit în
anul curent; e) cheltuieli nedeductibile; f) cheltuieli deductibile limitat.
32. În situația în care nerezidentul beneficiar al veniturilor din România transmite un singur original al
certificatului de rezidență fiscală unui plătitor de venituri rezident român care are filiale, sucursale sau
puncte de lucru în diferite localități din România și care fac plăți, la rândul lor, către beneficiarul de venituri
nerezident, primitorul certificatului de rezidență fiscală în original, va transmite la fiecare subunitate:
a) nu este necesar să îi transmită o copie a certificatului de rezidență fiscală; b) o copie a certificatului de
rezidență fiscală al beneficiarului de venituri din România; c) o copie a certificatului de rezidență fiscală al
beneficiarului de venituri din România pe care primitorul certificatului de rezidență fiscală, în original, va
semna cu mențiunea că deține originalul acestuia; d) o copie tradusă și legalizată a certificatului de
rezidență fiscală în original al beneficiarului de venituri din România; e) o copie tradusă a certificatului de
rezidență fiscală în original al beneficiarului de venituri din România, pe care primitorul certificatului de
rezidență fiscală, în original, va semna cu mențiunea că deține originalul acestuia; f) o copie tradusă și
legalizată a certificatului de rezidență fiscală în original al beneficiarului de venituri din România, pe care
primitorul certificatului de rezidență fiscală, în original, va semna cu mențiunea că deține originalul
acestuia.
B-6
33. Sunt considerați contribuabili, pentru veniturile obținute din România, altfel decât printr-un sediu
permanent:
a) reprezentanțele persoanelor juridice străine; b) persoanele fizice nerezidente; c) persoanele juridice
rezidente; d) sediul permanent al unei persoane fizice nerezidente; e) sediul permanent al unei persoane
juridice nerezidente; f) persoanele fizice și juridice nerezidente.
34. Pentru ce categorii de impozite, taxe și contribuții contribuabilii au posibilitatea corectării declarației depuse
inițial, prin depunerea unei declarații rectificative:
a) impozitul pe profit; b) impozitele taxele și contribuțiile omise la declarare la termenul legal; c) obligațiile
fiscale stabilite prin hotărâri judecătorești; d) accizele stabilite în urma inspecției fiscale; e) taxa pe valoarea
adaugată; f) impozitele, taxele și contribuțiile aferente unei perioade pentru care a fost efectuată inspecția
fiscală.
35. Cine are obligația calculării, reținerii și virării sumei reprezentând până la 2% din impozitul anual pe
veniturile din salarii pentru susținerea entităților non-profit, unităților de cult, precum și pentru acordarea de
burse private, conform legii?
a) contribuabilul beneficiar al venitului din salarii; b) organul fiscal de domiciliu al persoanei fizice
beneficiare a bursei private; c) plătitorul de salarii și de venituri asimilate acestora; d) organul fiscal pe raza
căruia își are sediul organizația non-profit; e) organul fiscal unde își are sediul unitatea de cult; f) organul
fiscal competent.
36. În ce condiții sunt scutite de impozit în România, după 01 ianuarie 2007, dividendele plătite de o persoană
juridică română unei persoane juridice rezidente într-un stat membru din Uniunea Europeană, considerată
beneficiar efectiv?
a) beneficiarul efectiv al dividendelor deține minim 15% din titlurile de participare la persoana juridică
română pe o perioadă neîntreruptă de cel puțin 18 luni care se încheie la data plății dividendelor;
b) beneficiarul efectiv al dividendelor deține minim 10% din titlurile de participare la persoana juridică
română pe o perioadă neîntreruptă de cel puțin 5 ani care se încheie la data plății dividendelor;
c) beneficiarul efectiv al dividendelor deține minim 25% din titlurile de participare la persoana juridică
română pe o perioadă neîntreruptă de cel puțin 2 ani care se încheie la data plății dividendelor;
d) beneficiarul efectiv al dividendelor deține minim 10% din titlurile de participare la persoana juridică
română pe o perioadă neîntreruptă de cel puțin 2 ani care se încheie la data plății dividendelor;
e) beneficiarul efectiv al dividendelor deține minim 15% din titlurile de participare la persoana juridică
română pe o perioadă neîntreruptă de cel puțin 3 ani care se încheie la data plății dividendelor;
f) beneficiarul efectiv al dividendelor deține minim 15% din titlurile de participare la persoana juridică
română pe o perioadă neîntreruptă de cel puțin 2 ani care se încheie la data plății dividendelor.
37. Care din următoarele venituri obținute din România de nerezidenți a devenit taxabil in România începând
cu data de 1 ianuarie 2008, conform prevederilor Titlului V al Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal cu
modificările și completările ulterioare:
a) venitul din transport internațional; b) veniturile din transferul dreptului de proprietate asupra bunurilor în
urma executării silite; c) venitul realizat din lichidarea unei persoane juridice române; d) veniturile unui
nerezident care sunt atribuibile unui sediu permanent al acestuia în România; e) veniturile unei persoane
fizice nerezidente obținute din închirierea unei proprietați imobiliare situate în România; f) veniturile unei
persoane fizice nerezidente obținute dintr-o activitate dependentă desfașurată în România.
38. Un antrepozitar autorizat pentru producția de alcool etilic din România produce 35.000 de litri alcool etilic,
din care: 10.000 de litri sunt utilizați pentru producția proprie de oțet alimentar, 5.000 de litri sunt utilizați
pentru producția proprie de alcool sanitar, 3.000 de litri sunt livrați către un producător de autoturisme în
scopul utilizării ca degresant. Pentru ce cantitate de alcool etilic se datorează bugetului de stat accize de
către antrepozitarul autorizat pentru producția de alcool etilic?
a) 3.000 de litri; b) 15.000 de litri; c) 35.000 de litri; d) 18.000 de litri; e) 13.000 de litri; f) 8.000 de litri.
B-7
39. O persoană impozabilă stabilită și înregistrată în scopuri de TVA în Austria, facturează unei persoane
impozabile stabilite și înregistrate în scopuri de TVA în România, servicii de arhitectură pentru un bun
imobil situat în România. Unde se consideră a fi locul prestării pentru respectivele operațiuni și cine este
persoana obligată la plata TVA?
a) locul prestării este în România, iar persoana obligată la plata TVA este beneficiarul din România;
b) locul prestării este în România, dar operațiunea este scutită de TVA; c) locul prestării este în Austria, dar
persoana obligată la plata TVA este beneficiarul din România, care trebuie să se înregistreze în scopuri de
TVA în Austria; d) locul prestării este în Austria, dar operațiunea este scutită de TVA; e) locul prestării este
în România, iar persoana obligată la plata TVA este prestatorul din Austria; f) locul prestării este în Austria,
iar persoana obligată la plata TVA este prestatorul din Austria.
40. Din punct de vedere al TVA, livrările intracomunitare, altele decât cele de mijloace noi de transport,
efectuate de o companie din România care aplică regimul special de scutire de TVA pentru întreprinderile
mici sunt:
a) scutite fără drept de deducere; b) nu sunt în sfera de aplicare a TVA; c) taxabile cu cota de 19% TVA în
România; d) neimpozabile în România; e) impozabile în statul membru în care se încheie transportul;
f) scutite cu drept de deducere.
Rezolvare :
1f;2d;3a;4e;5b;6b;7d;8d;9b;10c;11b;12c;13f;14f;15f;16c;17b;18b;19e;20a;21a;22b;2
3b;24d;25d;26b;27b;28b;29f;30a;31a;32f;33f;34a;
35f;36f;37c;38a;39a;40a






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL