Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Norma de venit CAEN 7222 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Norma de venit CAEN 7222

11 replies to this topic

#1 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 28 February 2008 - 02:15 PM

Am fost sa iau decizia de impunere de la admin. financiara sector 2 bucuresti iar norma de venit pentru "fostul" 7222 pe 2008 este 18400RON.
M-am gandit ca poate va intereseaza.

Aceasta postare a fost editata de psycho.ro: 28 February 2008 - 02:17 PM




#2 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 28 February 2008 - 02:59 PM

Si te-ai incadrat cu care cod CAEN?




#3 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 28 February 2008 - 03:03 PM

Vezi postareak0b3, la Feb 28 2008, 02:59 PM, a spus:

Si te-ai incadrat cu care cod CAEN?
Doar m-am dus si am cerut decizia de impunere, nu m-a intrebat nimic altceva. La obictul principal de activitate scrie SERVICII DE INFORMATICA, iar la cod caen nu scrie nimic.
La pozitia din nomenclatorul activitatiilor independente scrie LS104.



#4 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 28 February 2008 - 03:21 PM

Corect, la fel si la mine. Si totusi CAEN-ul il schimbam cu ce? :biggrin:



#5 iulianu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 April 2008 - 08:20 PM

Salutare,

Sunt in aceiasi situatie in care erati voi acum cateva luni.Vreau sa imi fac un PFA si m-as fi incadrat in codul CAEN 7222.Pentru ca sunt la inceput citesc f multa informatie dar nu am o idee clara despre ce trebuie facut.Daca aveti ceva timp poate ma lamuriti si pe mine cu cateva chestuini, ma refer in special la pshyco.ro sau k0b3 pentru ca suntem in aceiasi arie de activitate.Adresa mea de mail este iulian.antonovici@yahoo.com.Am incercat sa va trimit un mesaj pe PM dar nu merge.
Toate cele bune,
Iulian



#6 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 14 April 2008 - 10:41 PM

Vezi postareaiulianu, la Apr 14 2008, 08:20 PM, a spus:

Salutare,

Sunt in aceiasi situatie in care erati voi acum cateva luni.Vreau sa imi fac un PFA si m-as fi incadrat in codul CAEN 7222.Pentru ca sunt la inceput citesc f multa informatie dar nu am o idee clara despre ce trebuie facut.Daca aveti ceva timp poate ma lamuriti si pe mine cu cateva chestuini, ma refer in special la pshyco.ro sau k0b3 pentru ca suntem in aceiasi arie de activitate.Adresa mea de mail este iulian.antonovici@yahoo.com.Am incercat sa va trimit un mesaj pe PM dar nu merge.
Toate cele bune,
Iulian

http://www.conta.ro/...showtopic=29778 - Veste buna! Nu se mai platesc taxe de schimbare coduri CAEN, nu mai trebuie publicat in Monitorul Oficial, etc. Toate detaliile in HG 322/19.03.2008.
Aceste facilitati se aplica pana la 01.03.2009.
Formularul de cerere este anexat la Hotarare.

Sfatul meu este sa cauti noile coduri CAEN sa vezi care se preteaza cel mai bine activitatii tale. Te pot indruma si cei de la primarie eventual, unde o sa-ti faci PFA-ul. Succes ! :)



#7 iulianu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 April 2008 - 10:04 AM

Buna,

In primul rand multumesc pentru raspuns.

Din ce am mai citit pe alte forumuri alegerea codului CAEN e foarte importanta, pentru ca sunt activitati legate de IT care sunt impozitate real nu dupa norma de venit.Asadar m-ar interesa care din noile codurile CAEN (corespunzatoare fostului 7222) sunt impozitate cu norma de venit.Tot pe forumuri am citit ca in momentul desfiintarii PFA-ului se face automat un control si daca nu este ales un cod CAEN pentru impozitare dupa norma de venit se va recalcula si se va aplica o impozitare reala, deci vor aparea costuri foarte mari care vor trebui platite.

Cer sfatul celor care s-au confruntat cu aceasta problema, eu inca sunt la inceput.

Toate cele bune,
Iulian



#8 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 April 2008 - 11:00 AM

Vezi postareaiulianu, la Apr 15 2008, 10:04 AM, a spus:

...Tot pe forumuri am citit ca in momentul desfiintarii PFA-ului se face automat un control si daca nu este ales un cod CAEN pentru impozitare dupa norma de venit se va recalcula si se va aplica o impozitare reala, deci vor aparea costuri foarte mari care vor trebui platite.
Daca esti pe norma de venit vei plati conform normei. Nu se face nici o impozitare "reala", mai ales ca nu esti obligat sa tii vre-un fel de evidenta. Nici un control nu se justifica la cei cu norma pe venit caci impozitul e pe perioada de timp si nu pe venituri si cheltuieli. Singura problema e ca din 2008 poate ai trecut pe un cod CAEN care nu mai e pe norma de venit. Trebuie sa te lamuresti repede pe ce cod CAEN nou mergi in 2008 si cum se impoziteaza.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#9 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 April 2008 - 11:39 AM

Vezi postareapsycho.ro, la Apr 14 2008, 10:41 PM, a spus:

Veste buna! Nu se mai platesc taxe de schimbare coduri CAEN, nu mai trebuie publicat in Monitorul Oficial, etc. Toate detaliile in HG 322/19.03.2008...
Daca am inteles bine textul HG 322 se pare ca se modifica gratuit un singur cod CAEN: cel al activitatii principale. Cei care au mai multe cred ca vor trebui sa le modifice cu costurile mari actuale.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#10 iulianu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 April 2008 - 10:44 AM

Ok si voi la care coduri CAEN noi, corespunzatoare vechiului 7222, v-ati inscris pentru a putea fi impozitati la norma de venit ?Am trimis aceasta intrebare autoritatilor da se pare ca raspunsul va veni in max 30 zile si eu as dori sa deschid PFA-ul cat mai repede.



#11 ge0rgef

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 May 2008 - 03:39 PM

Vezi postareaiulianu, la Apr 17 2008, 10:44 AM, a spus:

Ok si voi la care coduri CAEN noi, corespunzatoare vechiului 7222, v-ati inscris pentru a putea fi impozitati la norma de venit ?Am trimis aceasta intrebare autoritatilor da se pare ca raspunsul va veni in max 30 zile si eu as dori sa deschid PFA-ul cat mai repede.

salut,

ceva noutati? ai reusit sa afli care coduri se impun pe norma de venit. si eu sunt in aceeasi situatie si de vreo 2 sapt ma tot plimb cand la admin finaciara cand la onrc si nu stie nimeni sa-mi spuna nimic sau nu vor.....
o tot scalda ca ei au coduri de activitati care se impun pe norma de venit nu coduri CAEN si nu reusesc sa gasesc o lista cu legaturile intre cele 2.



#12 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2008 - 02:00 PM

Vezi postareaiulianu, la Apr 17 2008, 10:44 AM, a spus:

Ok si voi la care coduri CAEN noi, corespunzatoare vechiului 7222, v-ati inscris pentru a putea fi impozitati la norma de venit ?Am trimis aceasta intrebare autoritatilor da se pare ca raspunsul va veni in max 30 zile si eu as dori sa deschid PFA-ul cat mai repede.
Situatia este neschimbata ...

M-am intersesat la administratia financiara sector 2, o doamna foarte amabila mi-a confirmat urmatoarele:
1. Intr-adevar cei de la administratia financiara accepta norma de venit fara a face o analiza a codurilor caen din Autorizatia obtinuta de la Rgistrul Comertului. Am inteles ca autorizatia, in afara de codul caen activitate principala specifica si lista codurilor caen activitati secundare, contine si un titlu generic de activitate pe care o desfasori, si pentru acesta este cel mai sigur sa alegi termenul generic de "Servicii informatice"
2. Se asteapta intr-adevar o precizare de la Ministerul Finantelor care sa lamureasca corespondentul codurilor caen aferente Serviciilor Informatice, dar nu au primit inca un raspuns (va dati seama, insasi Adminisratia Financiara bu primeste un raspuns clar in aceasta privinta!).
3. Asadar, eu m-am decis sa aleg CAEN 6209 (Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei), si nici un cod CAEN pt activitati secundare. Asta ca o masura de siguranta: avind mai multe coduri caen, in situatia unor precizari ulterioare, exista sanse mai mari ca cel putin una sa nu se incadreze la Servicii Informatice (adica la norma fixa de venit), si in cazul acesta legea dispune ca pfa-ul va fi incadrat la venit real.
4. Tot ca o masura de precautiune m-am decis sa specific in contractele cu beneficiarii ca prestez servicii informatice, iar pe facturile emise specific acelasi lucru: prestari servicii informatice.
5. Oricum, toata aceasta situatie este bizara/hilara. Daca MF-ul a decis sa accepte norma fixa de venit pt servicii informatice, atunci ar trebui sa accepte ca toate codurile caen din clasa 62, 63 sa fie asimiltate cu Servicii Informatice.

Din curiozitate, am sunat si la sectorul 6, si am primit cam acelasi raspuns. Am impresia totusi, si acesta este singurul lucru pozitiv, ca lucratorii de la adm financiara (cel putin din sectorul 2 si 6) ) trateaza aceasta problema cu bunavointa, si incearca s-o rezolve in favoarea contibuabilului.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL