Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Anulare cheltuieli cu dobanda - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Anulare cheltuieli cu dobanda

3 replies to this topic

#1 Anca_27121983

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 February 2008 - 10:51 AM

Buna,

Va urmaresc cu interes de ceva timp dar acum chiar am o problema la care nu am reusit sa gasesc raspunsul printre topicurile existente.
O firma a fost creditata de actionar cu 1,000,000 RON (de ex) incepand din 2005. Dobanda cumulata pana in prezent (sf 2007) este de 250,000 RON dar este neplatita.
Din cauza unor probleme referitoare la capitalurile proprii, asociatul decide sa renunte la dobanda cumulata din 2005 prin acte aditionale la contractele de imprumut.
Cum anume se efectueaza contabil aceasta operatie, si o referinta legala ar fi foarte folositoare.

Va multumesc anticipat,
Anca.



#2 Anca_27121983

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 February 2008 - 11:16 AM

Daca stiti ceva referitor la subiect va rog sa-mi raspundeti cat mai repede deoarece sunt destul de presata de timp.

Multumesc.




#3 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 29 February 2008 - 03:59 PM

Vezi postareaAnca_27121983, la Feb 29 2008, 11:16 AM, a spus:

Daca stiti ceva referitor la subiect va rog sa-mi raspundeti cat mai repede deoarece sunt destul de presata de timp.

Multumesc.


Parerea mea : se face un alt act aditional prin care asociatul renunta la dobanda, iar apoi reglezi inregistrarile facute. Cum le-ai inregistrat initial? Le-ai trecut pe cheltuiala (si de care : deductibila sau nu),in sume de clarificat... Cum au fost inregistrarile initiale, dobanda a fost in limita deductibilitatii, daca ai dedus cheltuiala aveai gradul de indatorare corespunzator... Spune mai multe.



#4 Anca_27121983

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 March 2008 - 10:01 AM

Dobanda a fost trecuta trimestrial pe cheltuiala in ultimii trei ani, dar cheltuielile nu au fost deductibile intrucat gradul de indatorare era prea mare.
Problema mea este cum anume reglez inregistrarile facute....?


Parerea mea : se face un alt act aditional prin care asociatul renunta la dobanda, iar apoi reglezi inregistrarile facute. Cum le-ai inregistrat initial? Le-ai trecut pe cheltuiala (si de care : deductibila sau nu),in sume de clarificat... Cum au fost inregistrarile initiale, dobanda a fost in limita deductibilitatii, daca ai dedus cheltuiala aveai gradul de indatorare corespunzator... Spune mai multe.
[/quote]






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL