Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
recapitulare concediu maternitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


recapitulare concediu maternitate

27 replies to this topic

#1 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 29 February 2008 - 01:13 PM

Buna,
As vrea sa fac o recapitulare puntata a ceea ce trebuie facut cand avem o angajata insarcinata. Va rog daca gresesc pe undeva sau nu sunteti de acord sa dati un reply.

Sa presupunem ca angajata naste pe 01.05.08. Asa zice medicul.

1. Ea trebuie sa aduc la firma o instiintare ca e insarcinata si o adeverinta in care se specifica saptamana in care este insarcinata precum si data nasterii precum si data intrarii in concediu e sarcina(cu cel putin cateva zile inainte de intrarea in concediu).
2. Firma merge la ITM cu aceste acte si la medicina muncii(aici nu stiu daca prima data e medicina muncii sau ITM)
3. Se plateste concediu de sarcina si lauzie 85%.
4. Cel putin dupa 42 de zile de la nastere va face cerere de intrare in concediu de crestere copil
5. Firma ii pregateste o adeverinta ca a realizat venituri 12 luni si ca a beneficiat de concediu de sarcina si lauzie
6. Facem decizie de suspendare sau act aditional de suspendare a contractului pe 2 ani la ITM la care atasam ceva?... aici o sa va rog sa ma ajutai.

Apoi, cand recuperam de la FNUASS concediul platit facem o cerere la care atasam copii dupa concediile de sarcina si ?altceva? in care cereem suma platita si mentionam contul in care trebuie sa ne vireze banii.

Astept parerile voastre.



#2 CataB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 29 February 2008 - 02:35 PM

Pentru cele 126 zile ( perioada de cand intra in Concediu cu 85% platit pentru sarcina si lahuzie )se face dispozitie de suspendare a Contractului de Munca:
Art. 1 Incepand cu data de _______ se suspenda activitatea d-nei ________, pe perioada efectuarii concediului de maternitate, pana la data de ________, in conformitate cu art. 50 lit. “ a ” din Codul Muncii ( Legea nr. 53 / 2003 )

iar din a 127 zi se face alta decizie:
" Art. 1 Incepand cu data de _________-se suspenda activitatea d-nei ________-- , pe perioada efectuarii concediului de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani, in conformitate cu art. 51 lit. “a” din Codul muncii ( Legea 53/2003)" .



Se face cererea pentru rambursare sume CM la care se ataseaza:
-copia Declaratiei de Sanatate cu numarul de inregistrare de la ei
- copia dupa CM angajat
Solicitarea de a intra in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani se face inainte de implinirea celor 126 de zile conform legii pentru sarcina si lahuzie.
P.S. Verifica daca suma pe care o treci pe cererea de rambursare sume CM sa corespunda cu declaratia de sanatate
CM trebuie sa aiba viza si stampila Medicului de familie si a conducatorului unitatii.




#3 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 29 February 2008 - 04:25 PM

Daca are concediu de odihna neefectuat, trebuie sa i se plateasca atunci cand intra in concediu de sarcina?



#4 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 February 2008 - 04:36 PM

Concediul de odihna neefectuat trebuie platit.
Daca nu se plateste si angajata face tam-tam la ITM, ies scantei... daca nu zice salariata nimic, nu verifica nimeni. Stiu de la cineva de la ITM.
Parerea mea e ca trebuie platit.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 July 2008 - 04:52 PM




#5 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 29 February 2008 - 04:45 PM

Am inteles...se poate plati in ultima luna de lucru, inainte de intrare in maternitate?Multumesc.



#6 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 February 2008 - 05:35 PM

Vezi postareaAndi24, la Feb 29 2008, 04:45 PM, a spus:

Am inteles...se poate plati in ultima luna de lucru, inainte de intrare in maternitate?Multumesc.
Atunci trebuie platita indemnizatia pt CO neefectuat. Altfel, poate va fi efectiv in CO pana pleaca in C sarcina si se plateste de drept.
Deci, in ultima luna cand va veni la serviciu (dau un exemplu), salariul mamicii va fi compus din:
1. salariu pt. zilele lucrate (sa zicem pt perioada 1-20 ale lunii)
2. indemnizatie de concediu sarcina si lauzie (incepand cu 21 ale lunii)
3. indemnizatie pt. CO neefectuat.



#7 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 29 February 2008 - 06:31 PM

Priceput! Multumesc ADN si Cata.



#8 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 February 2008 - 09:01 PM

conform CCM angajatul are dreptul la nasterea copilului 5 zile libere. Aceste zile libere se acorda si mamei? Eu zic ca nu. Voi ce parere aveti?



#9 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 03 March 2008 - 08:42 AM

hmmm... ce parere sa avem?
zile libere pentru ce? ea nu se afla deja in concediu medical de sarcina si lehuzie? sa isi ia un concediu sa nasca? de la cine? sau cine sa nasca cat e ea in concediu? hai ca m-ai inveselit :tongue:



#10 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 March 2008 - 09:52 AM

Stiu ca suna idiot ca si eu am ramas ca la dentist. la firma unde lucrez economista (eu ma ocup de salarii) mi-a spus ca angajata care intra acum in CIC trebuie sa isi faca cerere sa i se plateasca cele 5 zile pt. nasterea copilului. Am zis sa mai intreb ca oi fi eu inapoiata. Dar daca si pe altii ii bufneste rasul , e clar. Mersi mult. O zi si mai buna.



#11 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 04 March 2008 - 01:39 PM

Poate ca se referea la art 147 din codul muncii. Banuiesc ca pentru tata s-ar aplica.


Art. 147.
(1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.



#12 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 March 2008 - 02:18 PM

Sper sa nu fiu penalizata ca fiind off topic... Am o anjajata care a intrat in concediul de maternitate, problema mea este cum ii calculez concediul avand in vedere ca ea este salariata abia de 5 luni la firma noastra si inainte de astea nu a lucrat? E clar ca nu va avea parte de indemnizatie pt crestere copil, dar concediul medical cum il calculez? Apoi, cand termina zilele de concediu, trebuie sa faca cerere pt incetarea contractului de munca, nu-i asa? Pt ca femeia vrea sa stea cu copilul acasa...
irina



#13 Joy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 12 June 2008 - 09:36 AM

Daca angajata este inca in concediu de lauzie, cum se completeaza adeverinta pt stagiu? Se mai completeaza :"Stagiul de cotizare care a fost avut in vedere pt stabilirea indemn pt crestere copil este urmatorul:
-de la............. pana la ...........a avut calitatea de..........
Care perioada se ia in calcul? Doar perioada pana la intrarea in concediul de sarcina si lauzie sau cele 12 luni anterioare intrarii in concediu crestere copil(deci inclusiv concediul de sarcina si lauzie)

Multumesc!



#14 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 June 2008 - 10:42 AM

de la.... pana la .... a avut calitatea de salariat; acolo scrii pana la ultima zi in care a avut calitatea de salariat cu contract de munca; deci se ia in calcul doar perioada pana la intrarea in concediu de sarcina si lauzie. undeva la inceputul adeverintei, este loc si pentru a scrie perioada in care a beneficiat de concediu de sarcina si lauzie.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 10 July 2008 - 03:07 PM




#15 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 17 June 2008 - 01:25 PM

Vezi postareaa.d.n., la Feb 29 2008, 05:36 PM, a spus:

Concediul de odihna neefectuat trebuie platit.
Daca nu se plateste si angajata face tam-tam la ITM, ies scantei... daca nu zice salariata nimic, nu verifica nimeni. Stiu de la cineva de la ITM.
Parerea mea e ca trebuie platit.
Regret, dar NU e voie sa se plateasca CO neefectuat in aceasta situatie!
Codul Muncii:
"Art. 141. (4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă."



#16 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 June 2008 - 02:30 PM

Vezi postareaIrina007, la Jun 17 2008, 02:25 PM, a spus:

Vezi postareaa.d.n., la Feb 29 2008, 05:36 PM, a spus:

Concediul de odihna neefectuat trebuie platit.
Daca nu se plateste si angajata face tam-tam la ITM, ies scantei... daca nu zice salariata nimic, nu verifica nimeni. Stiu de la cineva de la ITM.
Parerea mea e ca trebuie platit.
Regret, dar NU e voie sa se plateasca CO neefectuat in aceasta situatie!
Codul Muncii:
"Art. 141. (4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă."


Corect. Si totusi, de la ITM ni s-a spus sa-l platim... Poate a mai fost cineva in situatia asta si ne mai spune o parere.



#17 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2008 - 02:33 PM

Vezi postareaIrina007, la Jun 17 2008, 01:25 PM, a spus:

Vezi postareaa.d.n., la Feb 29 2008, 05:36 PM, a spus:

Concediul de odihna neefectuat trebuie platit.
Daca nu se plateste si angajata face tam-tam la ITM, ies scantei... daca nu zice salariata nimic, nu verifica nimeni. Stiu de la cineva de la ITM.
Parerea mea e ca trebuie platit.
Regret, dar NU e voie sa se plateasca CO neefectuat in aceasta situatie!
Codul Muncii:
"Art. 141. (4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă."

Mai exact CO neefectuat se plateste odata cu ultimele venituri, inainte ca angajata sa intre in Creste copil. eu cred ca la asta se referea de fapt.
Daca nu il platesti incalci alt articol:
Art. 141. - (1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârșitul anului următor, tuturor salariaților care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
Dragos



#18 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 03 July 2008 - 10:27 AM

Eu am alt caz: salariata gravida a luat 13 zile de concediu de odihna (din totalul de 21 de zile) si incepand cu luna mai este in concediu medical, apoi din iulie a intrat in prenatal, urmand sa nasca in septembrie, dupa care va intra in cresterea si ingrijirea copilului.
Pe perioada in care este in concediu medical are dreptul la zile de concediu de odihna?



#19 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2008 - 10:39 AM

Vezi postareamonellu, la Jul 3 2008, 10:27 AM, a spus:

Eu am alt caz: salariata gravida a luat 13 zile de concediu de odihna (din totalul de 21 de zile) si incepand cu luna mai este in concediu medical, apoi din iulie a intrat in prenatal, urmand sa nasca in septembrie, dupa care va intra in cresterea si ingrijirea copilului.
Pe perioada in care este in concediu medical are dreptul la zile de concediu de odihna?

Eu sunt sigur ca intrebarea ta vrea sa spuna altceva, dar nu inteleg prea bine ce. Angajata nu are cum sa fie in doua tipuri de concediu in acelasi timp, e logic (nu poti fi la mare si pe patul de spital in acelasi timp, nu ?), dar poate beneficia de alte venituri, in speta de plata restului de concediu de odihna la care mai are dreptul, dar fara efectuarea acestuia. CO doar se plateste nu se si efectueaza (in luna respectiva angajata figureaza in foaia colectiva de prezenta in concediu medical).
Dragos



#20 xint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:resurse umane

Postat 10 July 2008 - 01:34 PM

Vezi postareanegocont, la Jun 17 2008, 03:33 PM, a spus:

Mai exact CO neefectuat se plateste odata cu ultimele venituri, inainte ca angajata sa intre in Creste copil. eu cred ca la asta se referea de fapt.
Daca nu il platesti incalci alt articol:
Art. 141. - (1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârșitul anului următor, tuturor salariaților care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

Referitor la aceasta situatie ni -sa explicat intr-un curs de Resurse Umane de catre o persoana angajata la ITM ca in cazul intrarii in CIC zilele de CO neefectuate se reporteaza peste doi ani, la intoarcerea angajatei din CIC.
Nu mi-am notat daca e un caz expres prevazut de lege, insa mi se pare logic, din moment ce poti plati zilele de CO neefectuate doar la incetarea contractului individual de munca. Cred ca daca i se explica angajatei ca nu va pierde acele zile de concediu, nu va mai merge la ITM cu reclamatii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL