Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
recapitulare concediu maternitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


recapitulare concediu maternitate

27 replies to this topic

#21 xint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:resurse umane

Postat 10 July 2008 - 01:39 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Jun 12 2008, 11:42 AM, a spus:

de la.... pana la .... a avut calitatea de salariat; acolo scrii pana la ultima zi in care a avut calitatea de salariat cu contract de munca; deci se ia in calcul doar perioada pana la intrarea in concediu de sarcina si lauzie. undeva la inceptulu adeverintei, este loc si pentru a scrie perioada in care a beneficiat de concediu de sarcina si lauzie.

Persoana care intra in concediu de sarcina si lauzie sau chiar in CIC, nu-si pierde calitatea de salariat cu contract de munca, ba chiar are nevoie sa i se treaca pe adeverinta un stagiu de cotizare complet de 12 luni pana la data de nastere a copilului. de la ... (cu exact un an inainte de data de nastere a copilului) pana la ... (data de nastere din certificatul de nastere)



#22 xint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:resurse umane

Postat 10 July 2008 - 01:55 PM

Vezi postareamonellu, la Jul 3 2008, 11:27 AM, a spus:

Eu am alt caz: salariata gravida a luat 13 zile de concediu de odihna (din totalul de 21 de zile) si incepand cu luna mai este in concediu medical, apoi din iulie a intrat in prenatal, urmand sa nasca in septembrie, dupa care va intra in cresterea si ingrijirea copilului.
Pe perioada in care este in concediu medical are dreptul la zile de concediu de odihna?

Pe perioada concediului medical, concediului de sarcina si lauzie, CIC contractul de munca este suspendat, iar in raport cu perioada de suspendare scade si numarul de zile de concediul de odihna la care are dreptul persoana respectiva. In practica, pentru un concediu medical de pana in 2 sapt (sa nu depaseasca jumatate din nr de zile lucratoare ale lunii) nu se scad zilele de concediu cuvenite (drepturile se calculeaza in favoarea angajatului, dar depinde si de angajator si de prevederile ccm la nivel de unitate).
Concediul de sarcina si lauzie este pe o perioada mai lunga, asa ca pentru aceasta perioada angajatei nu i se cuvin zile de CO.
In cazul tau, salariata a efectuat cu 6 zile de CO mai mult decat i se cuvenea pe anul in curs (21/12x4luni=7). Ramane sa stabiliti la nivel de firma ce veti face in continuare.




#23 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 July 2008 - 03:05 PM

Vezi postareaxint, la Jul 10 2008, 02:39 PM, a spus:

Vezi postareaMIKY2010, la Jun 12 2008, 11:42 AM, a spus:

de la.... pana la .... a avut calitatea de salariat; acolo scrii pana la ultima zi in care a avut calitatea de salariat cu contract de munca; deci se ia in calcul doar perioada pana la intrarea in concediu de sarcina si lauzie. undeva la inceptulu adeverintei, este loc si pentru a scrie perioada in care a beneficiat de concediu de sarcina si lauzie.

Persoana care intra in concediu de sarcina si lauzie sau chiar in CIC, nu-si pierde calitatea de salariat cu contract de munca, ba chiar are nevoie sa i se treaca pe adeverinta un stagiu de cotizare complet de 12 luni pana la data de nastere a copilului. de la ... (cu exact un an inainte de data de nastere a copilului) pana la ... (data de nastere din certificatul de nastere)
tu stii despre ce adeverinta vorbesc? nu am zis ca-si pierde nimeni calitatea de salariat. exact asa scrie in adeverinta. nu am facut decat sa-i explic ce trebuie completat in spatiile goale.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 10 July 2008 - 03:44 PM




#24 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 10 July 2008 - 04:48 PM

Vezi postareaxint, la Jul 10 2008, 02:55 PM, a spus:

Pe perioada concediului medical, concediului de sarcina si lauzie, CIC contractul de munca este suspendat, iar in raport cu perioada de suspendare scade si numarul de zile de concediul de odihna la care are dreptul persoana respectiva.

Care este cadrul legal pentru concediul medical? Am intrebat corpul de control ITM si au ridicat din umeri. Citez din Codul Muncii:

Art. 140. - (1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 21 de zile lucrătoare.

(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileste prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă si se acordă proportional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.

Art. 50. - Contractul individual de muncă se suspendă de drept în următoarele situatii:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporară de muncă;

Deci trebuie sa consider ca de la primul certificat medical i s-a suspendat contractul de munca. Cand pot sa-i opresc cele 7 zile de co platite in plus? Eu cred ca la ultima plata a concediului de matenitate, dupa ce si-a depus intentia de a intra in CIC.
AR FI CORECT?



#25 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 10 July 2008 - 05:18 PM

daca inca este in concediu de maternitate se completeaza in perioada de la...........pana la .............a beneficiat de concediu de maternitate? sau se scrie doar data la care se implinesc cele 42 de zile din concediul de lauzie?multumesc!



#26 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 July 2008 - 08:36 AM

eu, la o angajata de-a noastra, am completat doar partea cu: in perioada de la .......... pana la ........... a beneficiat de indemnizatie de maternitate. ea si-a luat tot concediul de maternitate dupa ce a nascut. la partea cu : la date de........... se implinesc cele 42 de zile din concediu de lauzie nu am completat. acolo este si un asterix care precizeaza ca se completeaza doar pentru situatiile in care persoanele se afla in concediu de maternitate si nu s-a deschis inca dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului.



#27 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 11 July 2008 - 10:27 AM

ah ok, mersi. La mine e inca in concediu de maternitate, Asa ca voi completa doar la partea cu "la data de se vor implini 42 de zile din concediu...." :frusty:



#28 criscos14

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 December 2008 - 03:22 PM

[quote name='irina_ciurla' date='Mar 4 2008, 03:18 PM' post='164879']
Sper sa nu fiu penalizata ca fiind off topic... Am o anjajata care a intrat in concediul de maternitate, problema mea este cum ii calculez concediul avand in vedere ca ea este salariata abia de 5 luni la firma noastra si inainte de astea nu a lucrat? E clar ca nu va avea parte de indemnizatie pt crestere copil, dar concediul medical cum il calculez? Apoi, cand termina zilele de concediu, trebuie sa faca cerere pt incetarea contractului de munca, nu-i asa? Pt ca femeia vrea sa stea cu copilul acasa...

Nu conteaza faptul ca va beneficia sau nu de indemnizatie pt cresterea copilului. Vei calcula foile de boala( concediu pre si post natal) prin metoda clasica veniturile din ultimile 6 luni in cazul tau din ultimile 5 pe iar suma sau baza o imparti la numarul de posturi/zile lucrate de ea in ultimile 5 luni
media obtinuta se inmulteste cu zilele de concediu si apoi inmultit cu 85% procent pentru foi de boala pt concediul pre si post
succes






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL