Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
e mare nevoie de donari sange ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


e mare nevoie de donari sange !

13 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2008 - 02:31 PM

dragilor si bunilor ce sunteti, :tongue:

e mare nevoie de sange pt. transfuzii, mai ales de cel cu rh negativ !! E JALE MARE PRIN SPITALE, sunt disperati ca nu au cant. necesare pt. asta !!

eu am fost donator peste 25 de ani, insa acum nu mai pot dona fiindca sunt hipertensiva cu medicatie zilnica, nu ma mai primesc !

va dau cateva tel. de contact pt. centrul de trasfuzii bucuresti : 021.3193169, 0314.251268 (la asta de rds a rasp. imediat o d-na f. draguta) si mai am inca 2 luate de pe net : 021.3193172 si 021.3193162 (la care cu greu se rasp.)

donarea de sange nu prezinta nici un risc pt. sanatatea donatorului, cantitativ sangele se reface in maxim 4 zile si calitativ in circa 2 saptamani !

toate materialele folosite sunt de unica folosinta, deci nu exista nici un risc de contaminare.
la fiecare donare se face un set de analize de sange gratuite, printre care si cele virusologice (hepatita, hiv, ..)

sunt si ceva avantaje materiale la fiecare donare : 30 lei bon de masa, 2 luni reducere 50% la ratb si metrorex si 2 zile libere platite de la serviciu (in ziua donarii si urmatoarea - din cate stiu eu), dar, mai presus de toate, ESTE POSIBIL CA SANGELE VOSTRU SA SALVEZE O VIATA si asta e minunat, nu-i asa ?

va rog, dragilor, dati telefon sa va informati daca puteti dona sange, iar daca puteti, mergeti si donati ! nu e nimic complicat, insa binele pe care il faceti e considerabil ! fiti buni si inimosi si de data asta, asa cum va stiu ca sunteti ! ajutati fiindca e mare nevoie !!

exista un site al centrului de transfuzii bucuresti, cam neactualizat - ce-i drept, dar gasiti acolo informatiile de baza ! pt. cei din provincie, o cautare pe google va poate releva cel mai apropiat centru de transfuzii unde puteti dona.

v-am pupat !

later : se poate dona si sambata dimineata !

si inca o info de acum cateva minute : la centrul de transfuzii bucuresti, de maine se trece pe RDS (reteaua de telefonie) asa ca apelati nr. de rds pe care vi l-am dat.

<a href="http://www.gandul.info/social/criza-donato...tml?3932;263228" target="_blank">http://www.gandul.info/social/criza-donato...tml?3932;263228</a>

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 29 February 2008 - 03:07 PM




#2 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 February 2008 - 03:19 PM

laudabil apelul,
subscriu si eu, mai ales ca sunt donatoare de cativa ani, chiar daca in cluj




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2008 - 03:37 PM

multumesc mult pt. sustinere, liliana :laugh:

tare as vrea sa ajunga vorbele noastre la inimioarele voastre si sa dati curs acestui apel umanitar :tongue: :laugh: :frusty: :laugh:



#4 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 29 February 2008 - 03:56 PM

Si eu mi-am dorit tare tare sa ajut. Am incercat sa donez de cateva ori acum niste ani si m-au refuzat pe motiv ca sunt hipotensiva (chiar daca bausem tone de cafea inainte). O sa incerc acum k de cand cu contabilitatea se pare k mi-a mai crescut tensiunea :tongue:
Concluzia este momentul cand te-ai plictisit sa mai gandesti.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2008 - 04:07 PM

draga de tine :biggrin: , e cam rasu'-plansu' :tongue:

ms mult de tot, glencora !



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2008 - 02:11 PM

v-ati mai gandit la acest demers umanitar ??

ati mers sa donati sange ?? :tongue:



#7 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 March 2008 - 10:47 PM

O sa sun si eu maine, sa vad daca ma primeste sa donez, ca-s cam slabutza (50kg, 170 cm). Altfel sunt sanatoasa :)



#8 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2008 - 11:21 PM

Pacat ca nu pot , sunt ca si tine Otilia ,cu medicamente...
Voi trimte copilul ,cu toate ca nu are RH negativ



#9 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 March 2008 - 10:01 AM

Eu am donat acum o saptamana ,fara nici o probblema,insa stiu ca nu o mai pot face in urmatoarea perioada,tb sa treca un timp.
Mentiune pt cei care doresc sa doneze:greutatea minima este 50 kg.
Daca aveti posibilitatea,feceti-o cu tot sufletul ;puteti salva vieti!
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2008 - 08:06 PM

va multumesc mult celor care ati dat curs acestui apel !!

inca o data va rog, dragilor, daca nu aveti probleme de sanatate, mergeti sa donati sange !

ganditi-va cat de important este gestul vostru si cata bucurie poate aduce el salvand o viata si ca sa va dati seama de asta puneti-va in locul celui care plange pe holul unui spital asteptand o veste buna despre cineva drag aflat intre viata si moarte, cineva care are nevoie urgenta de o transfuzie de sange.
spuneti-mi ce ati simti cand ar iesi medicul din sala de terapie si v-ar spune ca acea pers. draga a murit fiindca nu au avut sangele necesar pt. transfuzie ??
dar daca v-ar spune ca a fost salvata tocmai fiindca au gasit sangele potrivit si i l-au transfuzat ?? nu e greu sa ne imaginam asta, nu-i asa, dragilor ? :biggrin:

sangele donat poate face diferenta intre viata si moarte, asa ca dati o sansa vietii si apoi bucurati-va deplin pt. darul minunat pe care l-ati facut !! :tongue: sa salvezi o viata sau macar sa contribui la salvarea ei nu e putin lucru !

v-am pupat ! :laugh:



#11 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 March 2008 - 08:32 PM

Laudabil apel... Am vazut si eu o stire la un post tv, am zis pe moment ca o sa merg, apoi...rusinos, am uitat. Iti multumesc ca mi-ai reamintit, o sa merg cu siguranta saptamana viitoare. Singura mea teama este sa nu am probleme la condus cand plec de acolo...

Felicitari, Otilia!
irina



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2008 - 11:50 AM

s-ar putea, Irina :pullhair: , sa fii putin ametita dupa donare, insa, daca mai stai inca 10-15 min asezata pe un scaun, iti vei reveni complet. noi, femeile, suportam donarea de sange mult mai bine decat barbatii pt. simplu motiv ca organismul feminin este obisnuit cu pierderi de sange (lunare ...). oricum, personalul de acolo nu te va lasa sa pleci pana nu ii vei asigura ca te simti bine, ca esti in buna "stare de functionare" :biggrin:

iti multumesc mult pt. aprecieri, am facut acest apel umanitar fiindca stiu f. bine cat este de important si oricine a avut persoane dragi cu probleme de sanatate grave stie despre ce vorbesc.
eu cred ca nu exista persoana care, intr-o viata de om, sa nu fi avut ocazia nefericita de a ajunge prin spitale pt. sine si/sau pt. altii. sa ne fereasca D-zeu de necazurile ce ne duc acolo !

sa auzim de bine !



#13 carmenciumpi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 January 2009 - 02:15 PM

Buna ziua , o intrebare urgenta va rog, cine stie cate zile sunt libere platite , unii zic ca sunt 2 unii zic de una .in legea 4/1995 am gasit scris 2 dar nu inteleg daca si la patroni se platesc.Miltumesc



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2009 - 11:12 AM

2 zile si se platesc la toti angajatorii






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL