Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PRODUSE ACORDATE GRATUIT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PRODUSE ACORDATE GRATUIT

6 replies to this topic

#1 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 03 March 2008 - 07:55 PM

Va rog sa-mi spuneti daca stiti daca a aparut o lege de curand care nu mai permite (cica de la 1 martie) oferirea catre clienti a produselor gratuite. De exemplu o firma care presteaza catre populatie la o anumita valoare incasata de la un client ii ofera un produs gratuit (de ex o carte (greu vandabila)) si nu numai atat - are si afisata aceasta promotie in magazin (achizitia acestor produse eu am inregistrat-o ca si achizitie de materiale : NIR de materiale - deci fara a evidentia pret vz amanunt + Bon consum). Am inteles ca nu mai are voie sa afiseze aceasta promotie, personal mi se pare aberant, dar .....

Va multumesc!



#2 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 March 2008 - 11:59 AM

Legea cu pricina este Legea 363/2007, intrata in vigoare de la 1 ianuarie 2008.

Este ilegala descrierea unui produs ca fiind „gratis“, „fara costuri“ sau intr-un mod similar. Intra sub incidenta legii pachetele inscriptionate dupa modelul „n plus 1 gratis“, „produs plus «x» cadou“, „produs plus x% gratis“ etc.

Sunt si amenzi. Am inteles de pe net ca aplicarea legii s-a amanat pana in luna mai. Urmeaza si Norme de aplicare.

Incerc sa postez legea. N-am mai postat pana acum.Fisier atasat  Lege_nr._363_din_2007.html   112.4K   142 downloads




#3 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2008 - 12:25 PM

Mi se pare clara legea, iar in cazul tau daca acea carte este chiar gratuita, fara orice alte costuri nu vad de nu ai face reclama la acest lucru; se spune foarte clar ce intra la sanctiuni;



#4 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 05 March 2008 - 01:41 PM

Ce inseamna "declarati inactivi"?
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#5 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 05 March 2008 - 03:14 PM

Legea 571/2003

ART. 11

Prevederi speciale pentru aplicarea Codului fiscal

(1^1) Autoritățile fiscale pot să nu ia în considerare o tranzacție efectuată de un contribuabil declarat inactiv prin ordin al președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală.
(1^2) De asemenea, nu sunt luate în considerare de autoritățile fiscale tranzacțiile efectuate cu un contribuabil declarat inactiv prin ordin al președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală. Procedura de declarare a contribuabililor inactivi va fi stabilită prin ordin. Lista contribuabililor declarați inactivi va fi publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, și va fi adusă la cunoștință publică, în conformitate cu cerințele prevăzute prin ordin.

ART. 21
Cheltuieli
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
r) cheltuielile înregistrate în evidența contabilă, care au la bază un document emis de un contribuabil inactiv al cărui certificat de înregistrare fiscală a fost suspendat în baza ordinului președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală.

ART. 153

Înregistrarea persoanelor impozabile în scopuri de TVA

8) Organele fiscale competente pot anula înregistrarea unei persoane în scopuri de TVA, conform prezentului articol, dacă, potrivit prevederilor prezentului titlu, persoana nu era obligată să solicite înregistrarea sau nu avea dreptul să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform prezentului articol. De asemenea, organele fiscale competente pot anula din oficiu înregistrarea unei persoane în scopuri de TVA, conform prezentului articol, în cazul persoanelor impozabile care figurează în evidența specială și în lista contribuabililor inactivi. Procedura de scoatere din evidență este stabilită prin normele procedurale în vigoare. După anularea înregistrării în scopuri de TVA persoanele impozabile pot solicita înregistrarea în scopuri de TVA numai dacă încetează situația care a condus la scoaterea din evidență.


Oricum, deocamdata rabdarica pt ca deja exista OPANAF nr. 575/2006 cu inactivii si OPANAF 296/2005 cu evidenta speciala care musai trebuie modificate.



#6 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 05 March 2008 - 05:38 PM

Va multumesc inca o data pentru ajutor!



#7 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 06 March 2008 - 10:46 AM

Art. 83 din OG 92/2003:
(5) Declarațiile fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice vor fi certificate de către un consultant fiscal, în condițiile legii, cu excepția celor pentru care este obligatorie auditarea.


ART. II alin (2) din OG 19/2008 pentru modificarea si completarea OG 92/2003 Codul de procedura fiscala :

Aplicarea prevederilor art. 83 alin. (5) din Ordonanța Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se suspendă până la 1 ianuarie 2010.


asa ca fratilor am scapat oficial doi ani de mult discutata viza. Bine ca a venit in ceasul al 12-lea.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL