Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conventie civila sau CIM ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


conventie civila sau CIM ?

12 replies to this topic

#1 F.C.BAYERN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 03 March 2008 - 08:18 PM

Am si eu o mica problema dar <b>stringenta</b> : la o asociatie de proprietari/locatari, exista conform legii asociatiilor de proprietari/loacatari, un presedinte si un administrator.Intrebarea mea este aceasta : ce document legal (contract civil de munca, de prestari servicii etc) trebuie incheiat intre asociatia de proprietari/locatari si presedinte respectiv administrator pentru a putea primi remuneratia cuvenita si stabiliata in adunarea generala, si ce impozite, taxe si alte retineri se fac pentru acestia?Mentionez ca presedintele este pensionar iar administratorul nu are functia de baza la aceasta asociatie de proprietari/locatari si nici nu este pensionar.Va multumesc foarte mult anticipat!



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 03 March 2008 - 08:59 PM

Pentru lamuriri

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de BIBI: 03 March 2008 - 09:00 PM




#3 esconsulting

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 March 2008 - 09:01 PM

Se va incheia un contract de munca cu timp partial, cu toate retinerile ca la orice slariat, la pensionar fara retineri la somaj, nu se retine nici 0,50% contributie individuala si nici 1% somaj unitate.La cei care au functia de baza in alta parte nu se acorda deduceri de baza se impoziteaza de la primul leu. Contract de prestari servicii nu mai exista, se poate face doar cu persoane autorizate gen arhitect, contabil, traducator care ori cum va emite factura si noi in calitate de beneficiari nu avem treaba cu retineri sau impozite. Contracte civile incheiate in baza Codului civilse pot utiliza doar pentru munci ocazionale fara caracter de permanenta si care nu au legatura cu obiectul de activitate al enitatii care il incheie, exemple: sapat sant, taiat pomi, deratizare, impartit fluturasi promotionali.
Sper ca te ajuta raspunsul.ES

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 July 2008 - 11:09 PM




#4 F.C.BAYERN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 03 March 2008 - 09:20 PM

Multam' frumos atat lui "esconsulting" cat si lui"BIBI" pentru realul ajutor!Totul e OK acum! :tongue: :laugh:



#5 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2009 - 07:32 PM

Si daca oamenii au conventie de prestari servicii de la administrator la femeie de servici, nu-i ok ?



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2009 - 08:49 PM

Pai mai este voie cu conventii avand in vedere ca vorbim de functii care se regasesc in COR si munca prestata nu este intamplatoare ci cu caracter permanent?!
Madalina



#7 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 21 February 2009 - 12:42 AM

Conform legii 230/2007 administratorul si ingrijitorul se angajeaza cu contract de munca(daca nu ai un ingijitor stabil ii faci conventie pe durata determinata);presedintele, cenzorulul si alti membrii din comitet se platesc pe baza de contract de madat.



#8 vlad.claudiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 November 2010 - 02:56 PM

Salut.
Vream sa va spun ca faceti o treba buna si sa va felicit pentru asta.

Eu am o intreprindere individuala de administrare imobile si ma confrunt cu aceleasi probleme care se dezbat pe forum, daca sa fac sau nu CIM. Am facut nenumarate scrisori la ANAF si la ITM. De la ANAf am primt raspunsuri neconcludente, insa de la ITM mi s-a raspuns clar ca trebuie sa fac CIM.

La una dintre asociatii s-a hotarat sa se faca CIM si dupa nenumarate drumuri la ITM am rusit sa depun contractele. Sa nu mai precizez ca sunt "serviabili" pana in panzele albe. :smile:
Si intr-un fel cu CIM este mult mai sigur, deoarece in cazul unei plangeri a unui locatar sau chiar angajat facuta la ITM, nu te iarta (caz cunoscut).

Fiind la inceput de drum m-am lovit de foarte multe problem, poate ma puteti ajuta, va rog!!!!

Daca nu gresesc in cazul contractului de mandat atat angajatul cat si angajatorul platesc contributii la pensie, sanatate si somaj.
Daca angajatul este pensionar am inteles ca se plateste doar impozitul. Ma intereseaza care sunt contributiile platite de angajator (care este procentul) si ce declaratii trebuiesc depuse. Eu cred ca ar trebuii depuse declaratii la pensie, sanatate, somaj si dec. 100 si 102. Am citit pe forum ca se platesc unele in cont unic BASS dc nu ma insel...care sunt acelea si restul unde se platesc sau cum? :thumbup: Nu am inteles cum se procedeaza!
Iar in cazul CIM tot la fel se procedeaza? Sau care este difernta?

Inca ceva daca la anumite asociatii raman pe conventie civila, contributiile sociale sunt 10,5% CAS; 0,5% somaj; 5,50% sanatate si trebuiesc retinute si platite de angajator ?

Apropo, am gasit un program bun si vreau sa il recomand Blocmanager pe www.xisoft.net Este foarte complex. Dupa parerea mea merita cumparat.
Multumesc mult!



#9 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 06 December 2010 - 11:04 AM

Cu riscul de a posta si eu un raspuns "naucitor" vreu sa vin si eu cu unele argumente (legale, pe cat posibil, logice in rest) in sprijinul afirmatiilor facute de "lexiroxi":
1) Termenul de "reconsiderare" cred ca e atributul organelor fiscale sau a ITM in a REconsidera ceea ce nu a fost considerat corect de catre cei indreptatiti. Daca firma vrea sa-i acorde cuiva drepturi salariale atunci sa-l faca salariat cu CIM. Chiar daca firma a considerat veniturile persoanei ca salariale si i-a platit toate contributiile, tot poate fi sanctionat de ITM pe motiv ca nu i s-a facut CIM. Mai bine sa faca firma CIM decat sa vina ITM sau Fiscul cu o reconsiderare, care atrage si o amenda si o munca retroactiva destul de neplacuta pentru contabil.
2) Codul muncii este o lege speciala, care reglementeaza relatiile de munca. Codul civil este o lege generala. Conform principiilor juridice o lege speciala este mai tare si prioritara unei legi generale. Adica Codul civil se ocupa de orice probleme civile intre doua parti, cu exceptia problemelor reglementate de legi speciale, adica si cu exceptia relatiilor de munca. Ceea ce face o femeie de servici este in mod clar o munca. Cum e reglementata mai nou dependenta este un fel de definitie-clarificare a unei relatii de munca, deci pentru care (conform CM) trebuie incheiat un CIM. Codul muncii nu face o deosebire intre pensionari si nepensionari in ce priveste aceasta obligatie de incheiere a CIM. Exista doar o toleranta in ce priveste conventiile civile pentru pensionari, pe care unii mai stricti in aplicarea legii ar putea sa nu o admita. Sa nu-mi spuneti mie ca e cu acordul angajatului de a nu i se plati contributia pentru pensie sau pentru sanatate. El nu are de ales. Cum sa nu doreasca sa aibe o pensie (sau sa i se mareasca ulterior pensia) sau sa nu aibe si o asigurare de sanatate. Eu chiar as considera ca e infractiune penala aceea de a angaja un nepensionar (femeie de serviciu, sau administrator, mecanic, gunoier,cenzor etc.) pe ani de zile, fara contributia pentru pensie si pentru sanatate, privandu-l pe om de pensie, de asistenta medicala gratuita profitand de ignoranta acestuia in cunoasterea legii sau fortandu-l sa accepte conventie civila (in loc de a nu primi nimic). Faptul ca acesta e pensionar inseamna ca nu mai e asa grav pentru el sa aibe conventie civila, nu ca ar fi si legal. Bugetul asigurarilor sociale de stat (si asa insuficient) pierde si el, in defavoarea noastra a tuturor.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2010 - 12:34 PM

dragilor, :thumbup:

am vb din nou la asistenta contribuabil din MF, mi s-a spus f clar ca pt activitati dependente de genul celor comentate de noi aici raman valabile conventiile civile la care SE PLATESC TOATE DARILE CF. LEGILOR SPECIALE (sanatate, pensii, somaj), mai putin comisionul ITM - evident !!
de asemenea, mi s-a spus fara echivoc ca ITM-ul nu ma poate obliga sa inchiei CIM atat timp Codul Civil imi permite conventia civila ca relatie contractuala !!

faza cea mai nasoala pt. o asoc. de prop. e confirmarea ca si femeia de serviciu pensionara are activ. dependenta , prin urmare trebuie sa-i platesc ctb. sociale - mai putin somaj .... si fd. de risc si accid. (parca) !

din discutie a mai reiesit ceva ce am sesizat si eu, sincera sa fiu, dar ma intrebam daca nu cumva e o scapare in text - iata ca sigur nu e :
daca va uitati in ord. 82/2010, veti vedea ca de la art. II, alin. 6) - 10) se vb NUMAI despre venituri cf. art. 7, alin. 1, pct. 13^1, adica NUMAI despre drepturile de autor !!!deci, fara conventii civile !!!
prin urmare, pt. toate conventiile civile aferente activ. profesionale independente se retin ctb. sociale de 16% cf. art. II, alin. 2) (pensii si somaj), scutiti sunt pensionarii. daca activ. devin dependente se retine toate ctb. sociale cf legilor speciale.
adicatelea ... instalatorului care vine sporadic sa repare ceva la bloc, i se face conventie civila si i se retin din start cbt. sociale de 16% - pe langa impozitul pe venit de 16%, DACA nu e pensionar. daca este pensionar, i se retine numai impoz. pe venit de 16%.

inca ceva : in discutia cu asistenta contribuabil MF am spus de asociatia care a luat amenda de ITM pt. ca avea conventie civila pt femeia de serviciu si trebuia sa aiba CIM, doamna de la MF mi-a zis ca NU intelege de ce ITM-ul face asa ceva si ca asoc. va trebui sa se judece cu ei pt asta. :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 December 2010 - 12:48 PM




#11 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 06 January 2011 - 08:33 PM

Va rog mult sa ma ajutati in urmatoarea dilema: presedintele/administratorul unei asociatii de bloc poate fi angajat cu conventie civila? ce contributii aferente venitului in aceasta forma de angajare trebuiesc retinute si ce declaratii trebuiesc depuse? mentionez ca o persoana e pensionar iar cealalta nu are nicio alta forma de angajare si nici pensionar.
va multumesc!



#12 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 18 January 2011 - 11:49 PM

chiar nu ma poate ajuta nimeni??? :thumbup:



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2011 - 10:18 AM

ajuta-te singura citind acest topic si-o sa afli ce vrei sa stii :thumbup: , nu te ajuta nimeni fiindca informatiile le ai deja, doar sa "te deranjezi" sa le citesti.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL