Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
zile libere pentru analiza gravida - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

zile libere pentru analiza gravida

2 replies to this topic

#1 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 04 March 2008 - 01:59 PM

OG 96/2003 "vorbeste " despre un numar de ore libere acordate gravidei pentru efectuarea de analize medicale.Dar nu specifica CATE ORE.Si cum se acorda.Cum trebuie de procedat daca o salariata gravida doreste sa beneficieze de aceasta facilitate?



#2 MIRELA HUZA

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 05 March 2008 - 02:12 PM

Vezi postareaela d, la Mar 4 2008, 01:59 PM, a spus:

OG 96/2003 "vorbeste " despre un numar de ore libere acordate gravidei pentru efectuarea de analize medicale.Dar nu specifica CATE ORE.Si cum se acorda.Cum trebuie de procedat daca o salariata gravida doreste sa beneficieze de aceasta facilitate?

Conform CONTRACTULUI COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL PE ANII 2007-2010
Incheiat conform art. 10 si 11 din Legea nr. 130/1996, republicata, inregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei cu nr. 2895/29.11.2006 ,ART.17 spune asa :

''(3) Angajatorii au obligatia de a acorda salariatelor gravide, dispensa pentru consultatii
prenatale in limita a maxim 16 ore pe luna, fara a le fi afectate drepturile salariale.
(4) Salariata in cauza este obligata sa prezinte adeverinta medicala privind efectuarea
controalelor pentru care s-a invoit.
(5) Procedura de aplicare a prevederilor alineatelor precedente se stabileste prin
contractele colective de munca la nivel de unitate"
Acum,........fiecare intelege ce vrea......
O zi buna :tongue:




#3 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 06 March 2008 - 10:41 AM

Vezi postareaMIRELA HUZA, la Mar 5 2008, 04:12 PM, a spus:

Vezi postareaela d, la Mar 4 2008, 01:59 PM, a spus:

OG 96/2003 "vorbeste " despre un numar de ore libere acordate gravidei pentru efectuarea de analize medicale.Dar nu specifica CATE ORE.Si cum se acorda.Cum trebuie de procedat daca o salariata gravida doreste sa beneficieze de aceasta facilitate?

Conform CONTRACTULUI COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL PE ANII 2007-2010
Incheiat conform art. 10 si 11 din Legea nr. 130/1996, republicata, inregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei cu nr. 2895/29.11.2006 ,ART.17 spune asa :

''(3) Angajatorii au obligatia de a acorda salariatelor gravide, dispensa pentru consultatii
prenatale in limita a maxim 16 ore pe luna, fara a le fi afectate drepturile salariale.
(4) Salariata in cauza este obligata sa prezinte adeverinta medicala privind efectuarea
controalelor pentru care s-a invoit.
(5) Procedura de aplicare a prevederilor alineatelor precedente se stabileste prin
contractele colective de munca la nivel de unitate"
Acum,........fiecare intelege ce vrea......
O zi buna :tongue:

Multumesc Mirela.Intre timp gasisem si eu si am intrat sa posez informatia pentru alti doritori.M-am bucurat sa gasesc mesajul tau pentru ca mi-a adus o informatie noua:salariata trebuie sa aduca analizele pentru care s-a invoit.Prietena mea lucreaza la stat iar dr ginecolog are program de la 2 la 5.Ea termina la 4, dar dr pana la 4,30 nu mai e-cabinet particular.Face un control ginecologic pentru sarcina.CE SA DUCA??!?Ca nu se da nimic scris pentru asta.Cand face ecografie, da, poate aduce o copie dupa ea si biletelul care detaliaza eco.Dar la un control ginecologic ce sa depuna la dosar?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL