Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
probleme cu tva-ul - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


probleme cu tva-ul

1 reply to this topic

#1 ANA@2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 March 2008 - 07:51 PM

:tongue:
Salut!
Sunt noua pe acest site, dar am si eu o problema.
Am o microintreprindere care a fost declarata neplatitoare de TVA, iar in acest an contabila mi-a spus ca am depasit plafonul si trebuie sa platesc TVA-ul din anul 2008, precum si cel aferent lunilor ian. si febr. 2008.
Ma gandesc ca voi avea de platit si niste penalitati sau poate chiar amenda pt. ca nu am platit la timp si este vorba de o suma maricica, cam 4.000 RON (TVA de plata).
Stie cineva care sunt urmarile sau cum pot scapa de plata acestei sume?
Va multumesc!



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2008 - 06:16 PM

Daca societatea a devenit platitoare de TVA nu poti ''scapa'' de plata sumelor datorate la buget, respectiv TVA de plata. Parerea mea este ca ar trebui sa-ti clarifici notiunea de T.V.A. pentru ca din cele scrise de tine inteleg ca nu prea ai idee ce inseamna. Cat despre penalizari aferente TVA, banuiesc ca societatea declara trimestrial TVA-ul, asa incat calculul final se face la finele lui martie 2008 si termenul de plata - daca este cazul - este 25 aprilie 2008, deci nu se datoreaza penalizari pana la acea data.

Madalina






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL