Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva de la masina - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva de la masina

5 replies to this topic

#1 catalinktl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 March 2008 - 09:08 PM

Am si eu o intrebare, am nevoie de un sfat de profesionist. Vreau sa-mi cumpar masina, si din cauza ca TVA-ul este foarte mare m-am gandit sa cumpar o firma care a avut cifra de afaceri si profit in ultimii doi ani,pentru a cumpara masina pe firma. Acum, am inteles ca, chiar daca o sa recuperez TVA-ul, tot o sa-l dau inapoi in perioada de 5 ani(sa zicem) cat amortizez masina, este adevarat ? Exista tva dat la stat, la amortizare?
Are cineva un sfat de cum sa-mi iau TVA-ul de la masina inapoi , si fara sa mai dau nimic la stat ? Cu topicul acesta vreau sa mai rog pe oricine care are informatii cu privire la firma de vanzare, sunt interestat, cat si de un contabil pentru ea.
Multumesc.



#2 raluk_krmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 March 2008 - 10:17 PM

Vezi postareacatalinktl, la Mar 4 2008, 09:08 PM, a spus:

Am si eu o intrebare, am nevoie de un sfat de profesionist. Vreau sa-mi cumpar masina, si din cauza ca TVA-ul este foarte mare m-am gandit sa cumpar o firma care a avut cifra de afaceri si profit in ultimii doi ani,pentru a cumpara masina pe firma. Acum, am inteles ca, chiar daca o sa recuperez TVA-ul, tot o sa-l dau inapoi in perioada de 5 ani(sa zicem) cat amortizez masina, este adevarat ? Exista tva dat la stat, la amortizare?
Are cineva un sfat de cum sa-mi iau TVA-ul de la masina inapoi , si fara sa mai dau nimic la stat ? Cu topicul acesta vreau sa mai rog pe oricine care are informatii cu privire la firma de vanzare, sunt interestat, cat si de un contabil pentru ea.
Multumesc.



1. TVA -UL se poate recupera de la stat, numai daca firma nu datoreaza tva statului inainte sa cumperi u masina. Adica firma trebuie sa isi plateasca tva inainte sa cumperi masina
2. masina este pe firma timp de 5 ani cat se amortizeaza si dupa ce se amortizeaza sa zicem ca firma ti-o vinde, deci tre sa dai niste bani firmei. Poate sa ti-o vanda si mai devreme dar valoarea masinii creste cu valoarea ramasa de amortizat
3. tva se plateste firmei si nu tie

Nu inteleg cum sa cumperi o firma?
o infiintezi?




#3 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2008 - 10:59 PM

Cred ca ai face o mare prostie sa cumperi o firma care a avut activitate...pt.ca nu sti detalii . Daca vrei firma , de ce nu-ti faci firma ta ?
Tva -ul poti sa-l recuperezi in lunile ce urmeaza din facturile pe care le vei emite catre clieniti.
Daca vrei sa-ti faci firma numai pt. a nu plati TVA ,te sfatuiesc sa renunti la acest gand ...cu timpul firma te va costa mai mult decat acel Tva.



#4 catalinktl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 March 2008 - 02:20 PM

Vezi postareaDoina P, la Mar 5 2008, 12:59 AM, a spus:

Cred ca ai face o mare prostie sa cumperi o firma care a avut activitate...pt.ca nu sti detalii . Daca vrei firma , de ce nu-ti faci firma ta ?
Tva -ul poti sa-l recuperezi in lunile ce urmeaza din facturile pe care le vei emite catre clieniti.
Daca vrei sa-ti faci firma numai pt. a nu plati TVA ,te sfatuiesc sa renunti la acest gand ...cu timpul firma te va costa mai mult decat acel Tva.

Bine, dar cand o cumpar solicit controlul de fond al finantelor publice carora le specific ca-l solicit pentru vanzare.. Si o sa vad totul despre firma dupa aceea , nu ? Am o firma de aprox un an, dar este fara activitate..
Ma gandeam sa cumpar firma , recuperez TVA-ul iar apoi o vand mai departe, dupa 4-5 luni , timp in care vand masina pe numele meu.

Vezi postarearaluk_krmen, la Mar 5 2008, 12:17 AM, a spus:

Vezi postareacatalinktl, la Mar 4 2008, 09:08 PM, a spus:

Am si eu o intrebare, am nevoie de un sfat de profesionist. Vreau sa-mi cumpar masina, si din cauza ca TVA-ul este foarte mare m-am gandit sa cumpar o firma care a avut cifra de afaceri si profit in ultimii doi ani,pentru a cumpara masina pe firma. Acum, am inteles ca, chiar daca o sa recuperez TVA-ul, tot o sa-l dau inapoi in perioada de 5 ani(sa zicem) cat amortizez masina, este adevarat ? Exista tva dat la stat, la amortizare?
Are cineva un sfat de cum sa-mi iau TVA-ul de la masina inapoi , si fara sa mai dau nimic la stat ? Cu topicul acesta vreau sa mai rog pe oricine care are informatii cu privire la firma de vanzare, sunt interestat, cat si de un contabil pentru ea.
Multumesc.



1. TVA -UL se poate recupera de la stat, numai daca firma nu datoreaza tva statului inainte sa cumperi u masina. Adica firma trebuie sa isi plateasca tva inainte sa cumperi masina
2. masina este pe firma timp de 5 ani cat se amortizeaza si dupa ce se amortizeaza sa zicem ca firma ti-o vinde, deci tre sa dai niste bani firmei. Poate sa ti-o vanda si mai devreme dar valoarea masinii creste cu valoarea ramasa de amortizat
3. tva se plateste firmei si nu tie

Nu inteleg cum sa cumperi o firma?
o infiintezi?



Sunt destui oameni care vand firme cu profit si cifra de afaceri ,bineinteles ma gandesc sa cumpar una care nu are TVA de plata la stat. Dupa 4-5 luni nu pot sa-mi vand masina ? Si tva-ul care intra in contul firmei pot sa-l cheltuiesc "fictiv" dupa aceea, nu este problema, tot banii mei sunt, nu ?



#5 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2008 - 11:48 PM

Poate nu sti ce inseamna control de fond pt.retur TVA... Pe de alta parte in momentul cand o vinzi, vei avea de plata la stat Tva .Sigur daca vei colecta mult Tva ,vei plati mai putin sau chiar de loc.



#6 davideg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 13 March 2008 - 08:31 AM

Vezi postareaDoina P, la Mar 5 2008, 11:48 PM, a spus:

Poate nu sti ce inseamna control de fond pt.retur TVA... Pe de alta parte in momentul cand o vinzi, vei avea de plata la stat Tva .Sigur daca vei colecta mult Tva ,vei plati mai putin sau chiar de loc.
Te legi la cap fara sa te doara!!!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL