Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
comision carti munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

comision carti munca

28 replies to this topic

#21 ziziana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 28 November 2009 - 07:03 PM

Pai sunt anul 2 la facultate si profesorul asa ne-a spus ca se inregistreaza comisionul ITM, dar vorbind cu o contabila mi-a zis ca ea inregistreaza 628=401. Cand am vazut ca deja sunt 2 inregistrari diferite m-am gandit sa caut pe net sa vad ce pareri au altii, dar am constatat ca majoritatea folosesc 635=447. Deci eu chiar nu stiu ce sa mai cred. Profesorul de contabilitate de la facultate e un profesor destul de mare si parca mi-e greu sa cred ca ne invata gresit. Oricum as vrea sa imi explicati daca puteti, de ce nu e corect 622=462. Multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 30 November 2009 - 08:21 PM




#22 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 29 November 2009 - 12:30 AM

1. Pentru ca 462 e cont pentru terti, de regula pers fizice (creditori diversi-poti sa citesti functiunea contului sa te convingi si sa intelegi mai bine)
2. Pentru ca 622 este cont de comisioane, de regula comision pentru vanzare-cumparare, stab prin contracte, in nici un caz bancare (pt care ai 627) sau asimilate taxelor si impozitelor (gen 635). Iar comisionul ITM este asimilat (logic) unei taxe/impozit platit statului. Nu il platesc pentru ca vreau eu sa fac un contract cu un tert, si ma ajuta sa fac o afacere pentru care dau comision, ci imi impune legea sa platesc o datorie aferenta salariilor, denumita de ei comision pentru carnetele de munca.




#23 ziziana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 29 November 2009 - 08:16 PM

Am inteles si va multumesc frumos pt raspuns :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 30 November 2009 - 08:23 PM




#24 Codrina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:fagaras
  • Interests:informare

Postat 12 February 2010 - 02:56 PM

am o intrebare ... pentru personalul aflat in somaj tehnic ...achit comisionul de 0.75 % la ITM ?



#25 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 12 February 2010 - 03:40 PM

Da.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#26 Gabryelita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 15 February 2010 - 08:48 AM

Buna,


Daca angajatorul si-a intrerupt activitatea si a bagat in somaj tehnic angajati din 10 nov 2009 pana pe 10.02.2010 mai poate prelungi somajul tehnic? adica poate sa mai faca o decizie de prelungire pana pe 01.05.2010 si sa beneficieze de prevederile OUG 4/2010?
Intrucat OUG 4/2010 are efecte de la 01.02.2010 pentru luna ianuarie 2010 angajatorul ce contributii tb sa plateasca?

Multumesc



#27 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2010 - 10:28 PM

Am avut si eu o situatie asemanatoare si sa-ti spun cum am facut.
Aveam la o firma 3 salariati in somaj tehnic din 01.10.2009 - 30.01.2010.
In perioada 01.10.2009 - 31.12.2009 = salariatii au beneficiat de somaj tehnic fara plata contributiilor.
In perioada 01.01.2010 - 30.01.2010 = salariatii au beneficiat de somaj tehnic cu plata contributiilor.
Eu am alta intrebare : daca o societate a avut in 2009 salariati in somaj tehnic si a beneficiat si de facilitatea fara plata contributiilor poate sa mai beneficieze de aceasta facilitate inca o data in perioada 01.02.2010 - 31.12.2010? Eu nu am gasit nimic ca nu s-ar putea in noua ordonanta dar poate nu am inteles eu bine.
Astept si alte opinii si va rog sa nu ma luati cu fraza ca nu e moral chiar daca e legal pt ca pe criza asta nu se pune...
Multumesc.



#28 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 25 February 2010 - 06:01 PM

Se poate face declaratie rectificativa pentru comisionul de 0,25/0,75?

Nu gasesc casuta pentru bifa de rectificativa...

Multumesc anticipat pentru ajutor!!!
mdtru



#29 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 February 2010 - 11:51 AM

da, sus






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL