Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen aptitudini 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


examen aptitudini 2008


19 replies to this topic

#1 lu2ia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 March 2008 - 08:45 PM

salutare!
anul acesta dau si eu examen :tongue: .
pe noi ne-a anuntat data examenului, sau mai bine zis doar luna: iunie.
mai avem putin pentru cat e de invatat.
ne-au dat bibliografia.
e enorm.
cine stie ceva de acest examen?
e grila? e sinteza?



#2 gruion27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 06 March 2008 - 09:25 AM

La ce examen te referi? Cumva la examenul de aptitudini pentru experti contabili?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 12:40 AM

Manuela



#3 lu2ia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 March 2008 - 05:33 PM

da! la acest examen

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 12:40 AM




#4 gruion27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 10 March 2008 - 08:35 PM

Anul trecut nu a fost grila. Nici anul asta nu cred ca e grila. SZunt probelem de rezolvat si intrebari la care trebuie sa raspunzi.
Bibliografia pentru anul asta e afisata undeva?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 12:41 AM

Manuela



#5 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2008 - 10:17 AM

as dori si eu bibliografia pt examenul de aptitudini din 2008, e afisata undeva ? Data examenului este 21-28 iunie. De cate ori se poate da acest examen ? eu am niste subiecte date anii trecuti si daca are cineva nevoie sa imi spuna si le atasez chiar aici.

Ce materiale de sinteza ar trebui luate ? am vorbit cu o cunostinta care a dat anul trecut si o sa aflu mai multe detalii.
Ce ziceti, ne apucam de invatat ?



#6 alina.letu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 March 2008 - 12:05 PM

eu vreau sa dau examenul de acces, dar nu stiu cu ce sa incep. n-am pierdut cand am vazut bibliografia

Aceasta postare a fost editata de alina.letu: 11 March 2008 - 12:10 PM




#7 FLORY1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 12 March 2008 - 08:20 PM

Salutare!
Pe site-ul CECCAR sunt trecute datele de 21 si 28 iunie, pentru proba scrisa si respectiv proba orala.
Am dat anul trecut si au fost la scris 2 studii de caz, unul din evaluare (cu intocmire de bilant financiar, functional, calcul indicatori) si unul cu o fuziune, 4 intrebari din audit si 6 din doctrina si deontologie. A fost foarte mult de scris, timpul prea putin, era imposibil sa reusesti sa faci tot. Din pacate am picat cu 6,40. :tongue:
Studiile de caz si intrebarile de audit au reprezentat 60 % din punctaj, doctrina si deontologia 40%. Nota finala min.7. S-au dat niste date gresite la unul din studiile de caz, corectia s-a facut in ultimele 10 min de ex. Asa ca n-am mai avut timp sa corectam. Studiile de caz au fost mult mai complexe decat cele ce se prezinta la cursurile de pregatire organizate de CECCAR. problema e ca nu se stie exact ce tip de probleme ar trebui sa pregatim? S-au dat tipuri diferite de la un an la altul, iar un suport de curs ajutator nu ni se ofera.
Eu va urez spor la invatat, mult succes si mult, mult noroc!

Aceasta postare a fost editata de FLORY1980: 12 March 2008 - 08:21 PM




#8 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 13 March 2008 - 08:11 PM

M-ar interesa si pe mine, insa nu stiu daca obtin derogarea dupa primul an de stagiu. Trebuie sa termin anul 1 ( semestrul 2). si apoi sa fac cerere sa vad daca imi aproba. Cand m-am inscris la stagiu asta toamna mi s-a dat de inteles ca este posibil, eu fiind contabil autorizat ( mi se scade un an din stagiu) si avand un an si jumatate lucrat intr-o firma de expertiza. Singura problema este ca firma de expertiza nu mai este acum in tablou, dar in perioada in care am lucrat eu era. Si tu faci cerere de derogare ? Te intreb pt. ca stiu tot de pe forum ca ai dat examenul de acces in 2007. Sper sa rezolvam si sa scapam cu bine si de acest examen.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 12:41 AM




#9 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2008 - 09:32 PM

da, obtin derogare, legea mai este valabila. Asa mi s-a comunicat de la bucuresti, de la dl Ionita Valentin ...... Eu cred ca ai putea obtine derogare, din ce spui tu un an ti se scade, ai un an jumate in firma de conta si mai ai inca un semestru de stagiu .... fix trei ani. Dar cred ca trebui sa depui lucrare pt acest prim semestru de stagiu.
De ce nu iei legatura cu dl Ionita ? expune-i cazul.

Te astept la rezolvari.

Vezi postareaFLORY1980, la Mar 12 2008, 08:20 PM, a spus:

Salutare!
Pe site-ul CECCAR sunt trecute datele de 21 si 28 iunie, pentru proba scrisa si respectiv proba orala.
Am dat anul trecut si au fost la scris 2 studii de caz, unul din evaluare (cu intocmire de bilant financiar, functional, calcul indicatori) si unul cu o fuziune, 4 intrebari din audit si 6 din doctrina si deontologie. A fost foarte mult de scris, timpul prea putin, era imposibil sa reusesti sa faci tot. Din pacate am picat cu 6,40. :tongue:
daca ai picat mai dai anul acesta din nou ? de cate ori se poate da examenul final ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 12:42 AM




#10 acvaristica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 March 2008 - 06:25 PM

buna, anul acesta am si eu examenul de aptitudini. Chiar as fi interesata de subiectele de anul trecut daca se poate,



#11 FLORY1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 19 March 2008 - 03:25 PM

daca ai picat mai dai anul acesta din nou ? de cate ori se poate da examenul final ?
[/quote]

Da, pot sa mai dau si anul asta. Dar daca (Doamne fereste!) nu iau, tre sa o iau de la capat, ex. de acces, stagiu...etc.



#12 gruion27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 20 March 2008 - 06:51 PM

De doua ori poti da examenul de aptitudini? E sigur? Auzisem la un moment dat ca de trei ori.
Intreb pentru ca si eu sunt in aceeasi situatie, adica picata anu' trecut cu cateva sutimi si mi-e cam groaza de examen.
Manuela



#13 FLORY1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 20 March 2008 - 07:28 PM

Da, de 2 ori. Am fost ieri(miercuri) la filiala CECCAR si am intrebat. Si eu stiam tot de 3 ori, dar se pare ca s-a modificat regulamentul. Si am mai aflat ca noi , care dam a doua ora ex. platim jumatate din taxa de examinare. Trebuie neaparat sa-l luam anul acesta! Eu n-as mai suporta sa trec iar prin ex. de acces, stagiu. Spor la invatat si multa bafta!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 12:42 AM




#14 gruion27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 20 March 2008 - 08:47 PM

Multumesc mult pentru informatii!
Spor la invatat si tie si tuturor care se pregatesc pentru examen!
Bafta!
Manuela



#15 aury

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 March 2008 - 07:55 PM

Vezi postareamihavesa, la Mar 11 2008, 12:17 PM, a spus:

as dori si eu bibliografia pt examenul de aptitudini din 2008, e afisata undeva ? Data examenului este 21-28 iunie. De cate ori se poate da acest examen ? eu am niste subiecte date anii trecuti si daca are cineva nevoie sa imi spuna si le atasez chiar aici.

Ce materiale de sinteza ar trebui luate ? am vorbit cu o cunostinta care a dat anul trecut si o sa aflu mai multe detalii.
Ce ziceti, ne apucam de invatat ?
am inteles ca ai niste subiecte de anii trecuti daca poti te-as ruga sa le atasezi ca sa vad si eu ce si cum, poate asa ma pun si eu pe invatat



#16 dana_lutic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2008 - 12:01 PM

Te rugam Miha, da un semn cu subiectele alea
Dar daca nu ma simt pregatita, nu am timp sa invat, ca sunt in concediu ingrijire copil, pot sa amin? Sau e obligatoriu imediat ce am terminat stagiul, abia astept cursurile din aprilie, poate ne mai lamurim cumva....



#17 simoneero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 24 March 2008 - 03:56 PM

Buna tuturor! Am si eu o intrebare.As dori sa dau si eu examenul de acces anul acesta.Din ce am citit prin ziare la un moment dat cf noii legislatii poti da direct examen pt expert contabil, nu mai trebui sa fii contabil autorizat mai intai. Voi ce stiti?



#18 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2008 - 08:53 AM

Vezi postareadana_lutic, la Mar 22 2008, 12:01 PM, a spus:

Te rugam Miha, da un semn cu subiectele alea
am postat subiectele de la aptitudini la topicul "aptitudini2008", le gasiti avcolo



#19 saggezza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 June 2008 - 09:24 PM

ai cumva grilele si pentru contabili autorizati? daca da, le doresc si eu
naaciros89@yahoo.com adresa mea de e-mail

miha am intrat in panica. nu gasesc testele pt contabili autorizati. nu vrei sa mi le trimiti si mie la adresa naaciros89@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 12:43 AM




#20 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2008 - 09:43 PM

nu sunt pt contabili autorizati, sunt cele date la experti contabili. Nu am nimic pt contabili autorizati .... :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 12:44 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL