Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Program de contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Program de contabilitate

15 replies to this topic

#1 Sorina T.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 06 March 2008 - 12:49 PM

Spuneti-mi va rog, daca am cumparat un program de conta (am factura pt el) in valoare de 910 lei fara TVA, respectiv 1082.90 lei cu tot cu TVA, pot sa il inregistrez ca o imobilizare necorporala ???
Sau valoarea e prea mica ptr a fi inregistrat la imobilizari??
Daca este o imobilizare corporala, pot sa fac 205=401 ???
Trebuie pe urma sa il amortizez?
Pentru ce perioada ??? Exista un cod ca si in cazul mijloacelor fixe?

Multumesc anticipat celor care o sa vrea sa imi raspunda ! Sa aveti o zi minunata !



#2 magie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 06 March 2008 - 01:38 PM

Parerea mea este ca trebuie sa inregistrezi 208=404, si ca nu se amortizeaza.




#3 Sorina T.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 06 March 2008 - 01:46 PM

Alte pareri?

Va rog..................



#4 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 March 2008 - 03:48 PM

Din pacate nu-mi aduc aminte nr actului normativ si data dar stiu ca acu cativa ani (cca 4) a aparut in M.Of ca programele informatice, licentele sunt active fixe necorporale indiferent de valoare. Eu lucram atunci (ca acum am CM suspendat pt crestere copil) la o institutie publica si nu retin daca in respectivul act normativ se facea referire pt domeniu de aplicare doar la institutii publice sau era pt toata lumea .



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2008 - 05:00 PM

303 = 401 - achizitie
603 = 303 - dat in folosinta

Art. 3. - Activele corporale aferente capitalului imobilizat sunt:
Sunt considerate mijloace fixe obiectul sau complexul de obiecte ce se utilizează ca atare și îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) are o valoare de intrare mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului. Această valoare poate fi actualizată anual, în funcție de indicele de inflație;
b) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.

Lege nr. 15 (r1) din 24/03/1994


Art. 1. - (1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, valoarea minimă de intrare a mijloacelor fixe stabilită în condițiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, este de 1.800 lei.
Hotărâre nr. 105 din 31/01/2007
Dragos



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 March 2008 - 05:41 PM

Vezi postareaSorina T., la Mar 6 2008, 12:49 PM, a spus:

Spuneti-mi va rog, daca am cumparat un program de conta (am factura pt el) in valoare de 910 lei fara TVA, respectiv 1082.90 lei cu tot cu TVA, pot sa il inregistrez ca o imobilizare necorporala ???
Conform pct.79, al OMFP 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, in cadrul altor imobilizari necorporale se inregistreaza si programele informatice achizitionate de la terti, pentru necesitatile proprii de utilizare.
Amortizarea fiscala este reglementata de art. 24 al Codului fiscal. Conform alin. (10) cheltuielile aferente achizitionarii sau producerii programelor informatice se recupereaza prin intermediul deducerilor de amortizare liniara pe o perioada de 3 ani.
208=404
6811=2808



#7 Sorina T.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 07 March 2008 - 08:45 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Mar 6 2008, 05:41 PM, a spus:

Vezi postareaSorina T., la Mar 6 2008, 12:49 PM, a spus:

Spuneti-mi va rog, daca am cumparat un program de conta (am factura pt el) in valoare de 910 lei fara TVA, respectiv 1082.90 lei cu tot cu TVA, pot sa il inregistrez ca o imobilizare necorporala ???
Conform pct.79, al OMFP 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, in cadrul altor imobilizari necorporale se inregistreaza si programele informatice achizitionate de la terti, pentru necesitatile proprii de utilizare.
Amortizarea fiscala este reglementata de art. 24 al Codului fiscal. Conform alin. (10) cheltuielile aferente achizitionarii sau producerii programelor informatice se recupereaza prin intermediul deducerilor de amortizare liniara pe o perioada de 3 ani.
208=404
6811=2808


Chiar daca valoarea lui este mai mica de 1800 lei?
In cazul meu 910 lei : 36 luni = 25 lei/luna amortiz. ???

Am citit si eu atat pct.79, al OMFP 1752/2005, cat si art. 24 al Codului fiscal, insa :tongue: nu se precizeaza limita valorii de intrare, decat in cazul Mijlocul fix amortizabil este imobilizare corporala , pe mine ma inrereseaza ptr o imobilizare necorporala :laugh:



#8 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 March 2008 - 10:06 AM

Explicatia data de Lexiroxi este corecta.E bine de consultat reglementarile contabile si ceva documentatie(cursuri, manuale) legata de clasa 2 imobilizari(vezi site ase/biblioteca digitala).In nici un caz un soft nu poate fi considerat material de natura obiectelor de inventar-cel mult cd-l pe care se afla.



#9 Sorina T.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 07 March 2008 - 10:21 AM

Va multumesc tuturor, am mai consultat si alte surse si nu scrie nicaieri ca ar exista o limita a valorii de intrare in cazul imobilizarilor necorporale.

in cele din urma am inregistrat programul de conta in contul 208 si o sa il amortizez pe per. de 3 ani, cf. art.24 alin.10 din codul fiscal.

Multumesc inca o data ptr ajutor .



#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 March 2008 - 10:26 AM

Termenul de imobilizari este mai larg decat cel de mijloace fixe. Plafonul de 1800 lei este pentru incadrarea in categoria de mijloace fixe. Imobilizarile necorporale sunt imobilizari dar nu sunt mijloace fixe. Ele se amortizeaza in 3 ani.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 Sorina T.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 07 March 2008 - 10:34 AM

Vezi postareanopris, la Mar 7 2008, 10:26 AM, a spus:

Termenul de imobilizari este mai larg decat cel de mijloace fixe. Plafonul de 1800 lei este pentru incadrarea in categoria de mijloace fixe. Imobilizarile necorporale sunt imobilizari dar nu sunt mijloace fixe. Ele se amortizeaza in 3 ani.

Corect !
Ce ma intreb eu este :
nu se poate ca termenul sa nu fie 3 ani, ci 1 an (in cazul in care vaoarea programului este f mica ? )
Seful meu ma intreaba : "daca achizitionez un program de facturare in val. de 150 lei, tot in 3 ani trebuie sa il amortizez?"

Aceasta postare a fost editata de Sorina T.: 07 March 2008 - 10:37 AM




#12 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 07 March 2008 - 12:06 PM

Vezi postareaSorina T., la Mar 7 2008, 10:34 AM, a spus:

Vezi postareanopris, la Mar 7 2008, 10:26 AM, a spus:

Termenul de imobilizari este mai larg decat cel de mijloace fixe. Plafonul de 1800 lei este pentru incadrarea in categoria de mijloace fixe. Imobilizarile necorporale sunt imobilizari dar nu sunt mijloace fixe. Ele se amortizeaza in 3 ani.

Corect !
Ce ma intreb eu este :
nu se poate ca termenul sa nu fie 3 ani, ci 1 an (in cazul in care vaoarea programului este f mica ? )
Seful meu ma intreaba : "daca achizitionez un program de facturare in val. de 150 lei, tot in 3 ani trebuie sa il amortizez?"
Depinde de licenta programului. Aceasta poate sa fie pe 1 an sau pe 2 ani. In functie de perioada licentei se poate face amortizarea.



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 March 2008 - 12:57 PM

Vezi postareajandor61, la Mar 7 2008, 12:06 PM, a spus:

Vezi postareaSorina T., la Mar 7 2008, 10:34 AM, a spus:

nu se poate ca termenul sa nu fie 3 ani, ci 1 an (in cazul in care vaoarea programului este f mica ? )
Seful meu ma intreaba : "daca achizitionez un program de facturare in val. de 150 lei, tot in 3 ani trebuie sa il amortizez?"
Depinde de licenta programului. Aceasta poate sa fie pe 1 an sau pe 2 ani. In functie de perioada licentei se poate face amortizarea.
Programele informatice se amortizeaza contabil in functie de durata probabila de utilizare, dar nu poate depasi o perioada de 5 ani conform Lg. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat in active corporale si necorporale, dar amortizarea fiscala este pe o perioada de 3 ani, asa cum prevede Codul fiscal. In cazul in care amortizarea fiscala difera de amortizarea contabila, atentie la intocmirea Declaratiei 101 privind impozitul pe profit.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 07 March 2008 - 12:59 PM




#14 Sorina T.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 07 March 2008 - 01:19 PM

Cred ca e clar pana aici .

Mai aveam o intrebare atunci cand am initiat topicul : "Exista un cod ca si in cazul mijloacelor fixe?" - pentru acest program de conta, care ESTE o imobilizare necorporala.

???

Aceasta postare a fost editata de Sorina T.: 07 March 2008 - 01:20 PM




#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 March 2008 - 02:52 PM

Conform OUG 1752/2005 - pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene 7.2. ACTIVE IMOBILIZATE
7.2.1. Reguli de evaluare de baza
64. - 1) Activele imobilizate sunt active generatoare de beneficii si detinute pe o perioada mai mare de un an. Ele trebuie evaluate la costul de achizitie sau la costul de productie, cu respectarea prevederilor pct. 65 si 66.
(2) Beneficiile economice viitoare reprezinta potentialul de a contribui, direct sau indirect, la fluxul de trezorerie sau de echivalente de trezorerie catre entitate. Potentialul poate fi unul productiv, fiind parte a activitatilor de exploatare ale entitatii.
65. - Costul de achizitie sau costul de productie al activelor imobilizate cu durate limitate de utilizare economica trebuie redus cu ajustarile de valoare calculate pentru a amortiza valoarea unor astfel de active, in mod systematic de-a lungul duratelor de utilizare economica.In intelesul prezentelor reglementari, prin durata de utilizare economica se intelege durata de viata utila, aceasta reprezentand:
a) perioada in care un activ este prevazut a fi disponibil pentru utilizare de catre o entitate; sau
b) numarul unitatilor produse sau a unor unitati similare ce se estimeaza ca vor fi obtinute de entitate prin folosirea activului respectiv.
In cadrul activelor imobilizate sunt cuprinse imbilizarile necorporale, cele corporale, financiare
Un activ necorporal este un activ identificabil, nemonetar, fara suport material si detinut pentru utilizare in procesul de productie sau furnizare de bunuri sau servicii, pentru a fi inchiriat tertilor sau pentru scopuri administrative – pct.68
Imobilizarile corporale reprezinta active care:
a) sunt detinute de o entitate pentru a fi utilizate in productia de bunuri sau prestarea de servicii, pentru a fi inchiriate tertilor sau pentru a fi folosite in scopuri administrative; si
b) sunt utilizate pe parcursul unei perioade mai mari de un an.- pct.87
Imobilizarile corporale cu o valoare de intrare mai mare decat limita stabilita de guvern sunt considerate mijloace fixe conform art. 3 al LG. 15/1994
Clasificarea mijloacelor fixe utilizate in economie si duratele normale de functionare ale acestora sunt cuprinse in Catalogul din 30/11/2004 publicat in M O 46/13.01.2005 privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe, celelalte imobilizari corporale sau necorporale nu sunt cuprinse in catalog, nu au coduri de clasificare.



#16 Sorina T.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 07 March 2008 - 03:43 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Mar 7 2008, 02:52 PM, a spus:

Conform OUG 1752/2005 - pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene 7.2. ACTIVE IMOBILIZATE
7.2.1. Reguli de evaluare de baza
64. - 1) Activele imobilizate sunt active generatoare de beneficii si detinute pe o perioada mai mare de un an. Ele trebuie evaluate la costul de achizitie sau la costul de productie, cu respectarea prevederilor pct. 65 si 66.
(2) Beneficiile economice viitoare reprezinta potentialul de a contribui, direct sau indirect, la fluxul de trezorerie sau de echivalente de trezorerie catre entitate. Potentialul poate fi unul productiv, fiind parte a activitatilor de exploatare ale entitatii.
65. - Costul de achizitie sau costul de productie al activelor imobilizate cu durate limitate de utilizare economica trebuie redus cu ajustarile de valoare calculate pentru a amortiza valoarea unor astfel de active, in mod systematic de-a lungul duratelor de utilizare economica.In intelesul prezentelor reglementari, prin durata de utilizare economica se intelege durata de viata utila, aceasta reprezentand:
a) perioada in care un activ este prevazut a fi disponibil pentru utilizare de catre o entitate; sau
b) numarul unitatilor produse sau a unor unitati similare ce se estimeaza ca vor fi obtinute de entitate prin folosirea activului respectiv.
In cadrul activelor imobilizate sunt cuprinse imbilizarile necorporale, cele corporale, financiare
Un activ necorporal este un activ identificabil, nemonetar, fara suport material si detinut pentru utilizare in procesul de productie sau furnizare de bunuri sau servicii, pentru a fi inchiriat tertilor sau pentru scopuri administrative – pct.68
Imobilizarile corporale reprezinta active care:
a) sunt detinute de o entitate pentru a fi utilizate in productia de bunuri sau prestarea de servicii, pentru a fi inchiriate tertilor sau pentru a fi folosite in scopuri administrative; si
b) sunt utilizate pe parcursul unei perioade mai mari de un an.- pct.87
Imobilizarile corporale cu o valoare de intrare mai mare decat limita stabilita de guvern sunt considerate mijloace fixe conform art. 3 al LG. 15/1994
Clasificarea mijloacelor fixe utilizate in economie si duratele normale de functionare ale acestora sunt cuprinse in Catalogul din 30/11/2004 publicat in M O 46/13.01.2005 privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe, celelalte imobilizari corporale sau necorporale nu sunt cuprinse in catalog, nu au coduri de clasificare.

Sa iti dea Dumnezeu sanatate ! Multumesc !






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL