Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contract novatie leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contract novatie leasing


2 replies to this topic

#1 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 March 2008 - 01:24 PM

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

Am preluat un contract de leasing pentru o masina. Contractul de novatie s-a intocmit in feb.2008, dar noi folosim masina din nov.2007, timp in care firma de la care am preluat a primit facturi de rate. Acum , in martie, mi le-a refacturat asa:
1.asigurare
2.rata capital + TVA
3.rata dobanda.
Se mentioneaza pe factura refacturare rate aferente ctr. nr....

Nu stiu cum sa inregistrez factura. Nu-mi dau seama daca s-a procedat corect.
Multumesc anticipat.

P.S.: Caut de 2 ore pe forum, inainte si inapoi si n-am gasit nimic referitor la inregistrari la cesionar, decat in legatura cu firma de leasing, nu si cu facturi primite de la firma care cedeaza.

Chiar nu aveti niciun sfat ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 02:20 AM




#2 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 10 March 2008 - 06:22 PM

Vezi postareaa.d.n., la Mar 10 2008, 05:16 PM, a spus:

Chiar nu aveti niciun sfat ?
si eu am aceeasi problema. am preluat o masina in leasing. pe linga actele de la firma de leasing am primit si o factura de la vechiul utilizator cu val de capital plus val reziduala a masinii...care e in jur de 40.000 lei. tot aceeasi suma apare pe factura dar cu minus....reprezentind discount....cu alte cuvinte factura este cu valoare zero. asta pentru ca vechiul utilizator nu are pretentii financiare de la cel nou....si totusi...de ce vechiul utilizator a facturat intreaga valoare a masinii ca si cum nu a folosit-o deloc si nu a platit anterior niste rate la ea...mi se pare aiurea ca noul proprietar sa isi calculeze amortizarea la val intreaga a masinii???!!!!!!!




#3 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 March 2008 - 03:49 PM

Ma gandesc sa inregistrez asa:

213= 167 rata de capital

% = 404
167
1687
613

666 = 1687 dobanda

Nu stiu alta varianta...

Pareri?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL