Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata concediului de odihna neefectuat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


plata concediului de odihna neefectuat


26 replies to this topic

#21 ionut_0209

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 March 2012 - 06:25 PM

Buna seara,

M-am angajat la o societate incepand cu data de 1 aprilie 2011 si pana acum nu am beneficiat de nici o zi de concediu. Intre timp am aflat ca am fost angajat pe o alta societate incepand cu luna noiembrie 2011 fara sa aflu, sau sa semnez un nou contract de munca. Din cate stiu eu trebuia sa fac lichidarea pe vechea societate, sa primesc banii pe zilele de concediu neefectuate si sa semnez un nou contract.
Vin cu rugamintea de a-mi spune daca in conditiile explicate mai sus sunt indreptatit sa-mi primesc banii pe zilele de concediu neefectuate.

Va multumesc.



#22 Ciupanezu85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 March 2012 - 05:41 PM

Buna seara,

Am si eu o intrebare: In perioada martie 2010-martie 2012 am lucrat pentru pentru o firma de servicii postale. As dori sa stiu, in cat timp dupa incetarea contractului de munca mi se plateste concediul de odihna neefectuat?




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2012 - 12:56 PM

la lichidarea ultimelor drepturi salariale ! deci, odata cu ultimii bani pe care ii incasezi pt munca prestata !



#24 geo2011

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 February 2013 - 01:19 PM

poate sa-mi spuna si mie cineva cum se evidentiaza la 31decembrie concediul de odihna neefectuat
si datoriile societatii aferente acestor sume cand se declara



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2013 - 05:41 PM

Eu zic ca sunt 2 variante :
1 ) o var. mai complicata, raportata strict la "buchia cartii" dpv al cheltuielii - adica la OMFP 3055 care zice la art. 194
194. - (1) Sumele datorate si neachitate personalului (concediile de odihna si alte drepturi de personal), respectiv eventualele sume care urmeaza sa fie încasate de la acesta, aferente exercitiului în curs, se înregistreaza ca alte datorii si creante în legatura cu personalul.
in acest caz, inreg. CO ar fi
641 = 421 (ca sa ramana egale Rd 641 cu Rc421)
+ ctb. sociale in contul 645 (obisnuit)
si 421 = %
............ctb. salariat
............428 cu suma de plata + impozitul pe venit

in D112 se declara numai ctb. sociale (fara impozit - venitul nefiind platit in anul curent)
in D205 vei avea sumele fara venitul acesta si fara impoz. aferent lui - care vor figura anul urmator sau cand se va face plata (atentie sa nu uiti de elem. astea in decl., uffff.... ! :sad: )

Pt. impozitul de 16% pe veniturile afer. CO, se aplica art. 58 din CF (+ art. 120 norme) care zice ca:
(1) Plătitorii de salarii şi de venituri asimilate salariilor au obligaţia de a calcula şi de a reţine impozitul aferent veniturilor fiecărei luni la data efectuării plăţii acestor venituri, precum şi de a-l vira la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se plătesc aceste venituri.
inreg. va fi :
428 = %
..........444
..........5311/5121
in D112 se declara numai impoz. de 16% - in luna in care venitul se plateste

2) var. cea mai comoda si cea mai uzitata (dupa parerea mea), are in vedere faptul ca putem sa trecem pe seama rezultatului exercitiului financiar curent corectiile NEsemnificative ale exercitiilor precedente (pct. 63 alin. 6 din OMFP 3055/2009 ) - considerand chelt. NEinreg. cu CO nefectuat ca fiind erori de inreg. ale exercitiilor precedente.

Corectiile (resp. chelt.) nesemnificative sunt acelea care nu influenteaza deciziile financiar-contabile ale utilizatorilor, luate pe baza situaţiilor financiare anuale.
Prin urmare, atat chelt. cu CO neefectuat cat si impozitul pe acest venit se inreg. in anul in care se efectueaza CO, DACA sumele respective (de-ar fi fost inreg. in anul caruia le apartin) tot n-ar fi schimbat cu nimic rezultatul contabil si fiscal al exercitiului acela .

Cu alte cuvinte, metoda asta poate fct. bine in cazul firmelor care nu urmaresc f strict indicatorii economici din sit. financiare anuale.
Astfel, daca ai fost pe pierdere/profit in 2012 si tot asa ramai indiferent ca ai inreg. CO neefectuat anul trecut sau il inreg. anul asta – atunci se cheama ca suma este nesemnifivativa si consider ca o poti inreg. In 2013.

in D112 se declara toate elem., in mod obisnuit, in luna in care se inreg. si plateste CO neefectuat anul trecut.

parerea mea ... :smile:



#26 geo2011

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 February 2013 - 11:06 PM

da dar in anul urmator care va fi baza de calcul daca sa zicem ca va lua diferenta de zile in luna august, se va raporta la anul precedent ca medie sau la anul in care se plateste



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2013 - 12:31 PM

suma care ramane pe soldul ct. 428 la 31.12.2012 aferenta CO neefectuat in 2012 e calculata la nivel de 2012, evident, si asa va ramane din simplul considerent ca CO este aferent acestei per. si nu per. in care se efectueaza (adica 2013).

dupa parerea mea, daca optezi pt var. a 2-a si salariatului nu i-a scazut venitul fata de per. baza de calcul 2012, atunci ai 2 var.
- toate sumele se calc. ca si cand CO ar fi aferent 2013 (var. mai putin riguroasa, dar corecta dpv al salariatului si a fiscului care isi incaseaza impoz. si ctb. la venitul astfel calc.)
- toate sumele se calc. la nivel de 2012 si se inreg. ca atare in 2013 (var. cea mai riguroasa), deci pe statul de plata vei avea un venit realizat format din 2 sume : una afer. timpului lucrat si una reprez. suma bruta rezultata din calc. CO pe 2012






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL