Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata concediului de odihna neefectuat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plata concediului de odihna neefectuat


26 replies to this topic

#1 niscontex

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:sfantu gheorghe

Postat 07 March 2008 - 11:13 PM

Va rog sa ma ajutati la o intrebare Ce lege sau hotatare dispune de plata concediului de odihna neefectuat la un salariat care nu are nici un an vechime de cand lucreaza la societatea respectiva sau daca macar exista asa ceva care sa reglementeze plata copncediului.



#2 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 08 March 2008 - 08:26 AM

LEGE Nr. 53 din 24 ianuarie 2003
Codul muncii

CAP. 3
Concediile

SECȚIUNEA 1
Concediul de odihnă anual și alte concedii ale salariaților

ART. 139
(1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaților.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunțări sau limitări.
ART. 140
(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.(21 zile in CCM la nivel mational)
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabilește prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă și se acordă proporțional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum și zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.
(4) *** Abrogat
ART. 141
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârșitul anului următor, tuturor salariaților care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
ART. 142
Salariații care lucrează în condiții grele, periculoase sau vătămătoare, nevăzătorii, alte persoane cu handicap și tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de un concediu de odihnă suplimentar de cel puțin 3 zile lucrătoare.
ART. 143
(1) Efectuarea concediului de odihnă se realizează în baza unei programări colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanților salariaților, pentru programările colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programările individuale. Programarea se face până la sfârșitul anului calendaristic pentru anul următor.
(2) Prin programările colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de muncă.
(3) Prin programare individuală se poate stabili data efectuării concediului sau, după caz, perioada în care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioadă care nu poate fi mai mare de 3 luni.
(4) În cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) și (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel puțin 60 de zile anterioare efectuării acestuia.
(5) În cazul în care programarea concediilor se face fracționat, angajatorul este obligat să stabilească programarea astfel încât fiecare salariat să efectueze într-un an calendaristic cel puțin 15 zile lucrătoare de concediu neîntrerupt.
ART. 144
Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepția situațiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.
ART. 145
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizație de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizațiile și sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizația de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizația de concediu de odihnă se plătește de către angajator cu cel puțin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.
ART. 146
(1) Concediul de odihnă poate fi întrerupt, la cererea salariatului, pentru motive obiective.
(2) Angajatorul poate rechema salariatul din concediul de odihnă în caz de forță majoră sau pentru interese urgente care impun prezența salariatului la locul de muncă. În acest caz angajatorul are obligația de a suporta toate cheltuielile salariatului și ale familiei sale, necesare în vederea revenirii la locul de muncă, precum și eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a întreruperii concediului de odihnă.
ART. 147
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariații au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite și numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
ART. 148
(1) Pentru rezolvarea unor situații personale salariații au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabilește prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.




#3 ina_vornicu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 March 2010 - 07:22 PM

Buna ziua

Am o intrebare legata de acest subiect. Am avut un contract individual de munca de 165 lei si o anexa sub forma unui contract de cesiune drept de autor pt. functia realizator radio. In momentul in care am incheiat colaborarea cu ei, am solicitat plata concediului neefectuat in ultimii 2 ani si am primit un calcul care avea in vedere doar CIM si nu si contractul de cesiune drept de autor. Practic am primit 350 lei ceea ce mie mi s-a parut ciudat. Am trimis solicitari repetate la firma pt explicatii, dar nu am primit niciun raspuns.
Pe scurt: firma trebuia sa-mi faca un calcul care sa aiba in vedere si contractul de cesiune sau doar CIM?


O alta intrebare este legata de un alt aspect: am facut solicitari repetate pt ca firma sa-mi elibereze anumite documente, sa-mi completeze adeverinte in vederea intocmirii unul dosar de indemnizatie crestere copil dar firma nu-mi raspunde. Timpul este aproape de a expira si as vrea sa stiu ce pot face?

Va multumesc



#4 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2010 - 07:32 PM

Nu aveti dreptul la plata concediului decat pentru CIM.
In practica e bine cunoscut ca televizunile, radiourile, presa, practica acest gen de plata. Trebuia sa fi facut cu ei o intelegere (neoficiala) asupra acestui aspect de la inceput. Banuiesc ca nu dvs ati ales varianta drepturilor de autor ci vi s-a impus.
In ceea ce priveste adeverinta, sunt obligati sa o emita doar pentru veniturile obtinute din desfasurarea activitatii cu CIM. Daca nu ma insel, pentru drepturi de autor Adm.Fin. de care sunteti arondat cu domiciliul are obligatia sa va elibereaza o adeverinta din care rezulta veniturile realizate.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#5 ina_vornicu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 March 2010 - 07:41 PM

Asa este: acest tip de contract mi-a fost impus

In conditiile in care firma nu a declarat acest venit in ultimele 12 luni, cum poate fi implicata Administratia financiara? Ma ajuta cu ceva daca fac o plangere la ITM?>

Multumesc mult pt raspuns



#6 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2010 - 07:47 PM

Obs: pt firma reprezinta o cheltuiala iar pentru dvs venit.
Inainte de toate, spuneti-mi va rog daca dvs ati declarat veniturile la Adm Fin de care apartineti?
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#7 ina_vornicu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 March 2010 - 09:36 PM

In prumul an cand am primit fisele fiscale aferente, le-am declarat. Mentionez ca pe fise, figurau ambele venituri. Pt anul 2008 am solicitat fisele aferente dar nu am primit decat f tarziu fisa aferenta CIM (cei 165 lei). Am cerut explicatii despre contractul de cesiune si mi s-a spus ca este totul in ordine si ca voi primi si fisa aferenta acestuia

Cand m-am angajat, am intrebat daca trebuie sa declar acest contract de cesiune la admin fin. dar mi s-a spus ca asta e treaba firmei dat fiind ca este salariu

Aceasta postare a fost editata de ina_vornicu: 17 March 2010 - 09:37 PM




#8 Raziel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 December 2010 - 05:11 PM

Ma puteti ajuta cu un model de cerere pentru plata concediului neefectuat?
Mi-am dat demisia, lucram in gestiune si azi a fost ultima zi de preaviz. Si directoarea mi-a cerut o cerere pentru plata concediului, dar nu a vrut sa-mi dea mai multe detali, despre ce trebuie sa contina aceasta cerere.



#9 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 10 December 2010 - 08:56 PM

Eu zic ca nu trebuie sa faci tu nicio cerere.
Angajatorul e obligat, conform Codului muncii, sa-ti plateasca concediul neefectuat la incetarea contractului de munca fara ca tu sa faci vreo cerere.



#10 Raziel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 December 2010 - 10:08 AM

Vezi postareadeea77, la Dec 10 2010, 09:56 PM, a spus:

Eu zic ca nu trebuie sa faci tu nicio cerere.
Angajatorul e obligat, conform Codului muncii, sa-ti plateasca concediul neefectuat la incetarea contractului de munca fara ca tu sa faci vreo cerere.

Da stiu ca nu nevoie si ca ei sunt oblicagati, dar am vorbit cu directorul care mi-a zis ca nimeni pana acum nu a primit banii pe concediu neplatit, se fac ca uita, iar sediul firmei, contabilitatea si cine se ocupa de asta, e in alt oras si daca nu faci cerere nu primesti. SI de aceea am nevoie sa ma ajute cineva cu un model de cerere.



#11 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 11 December 2010 - 11:01 AM

În situația dvs. când sediul firmei, contabilitatea ei se găsesc în altă localitate, este "normal" să trimiteți cu recomandată sau chiar cu confirmare de primire , cererea dvs. expresă pentru a indica contul de card sau adresa dvs. la care așteptați drepturile dvs. bănești pentru concediul de odihnă neefectuat . În ultima frază din cerere puteți menționa că așteptați primirea sumei întrun termen de 5-10-15 zile, și-n cazul neprimirii lor vă veți vedea obligat să vă adresați Justiției, pentru a obține un titlu executoriu în baza căruia ...să vă încasați implacabil drepturile cuvenite, inclusiv prejudiciile suferite (cheltuieli suplimentare ocazionate pentru dvs. dobânzi și majorări pentru neachitarea sumei la data cuvenită conform legii .suportarea consecințelor legale ca urmare a contravențiilor ce se pot stabili în acest caz etc).
Este indicat ...să vă dovediți informat în privința drepturilor dvs. și obligațiilor firmei, pentru a da de înțeles că ...nu în audiențe vă veți pierde vremea, ci vă veți adresa Justiției!
Nici situația în care firma este, ar fi în lichidare, nu înseamnă că aveți cauza pierdută.
Și-n acest caz ... lichidatorului ... îi revine obligația să asigure în primul rând plata drepturilor bănești cuvenite salariaților sau foștilor salariați.
Modelul de cerere este cel uzual, Subsemmnatul, toate date dvs, salariat la firma dvs în perioada de la ...până la... . am constatat că la lichidare, desfacerea contractului individual de muncă , nu mi-ați achitat dreăturile bănești cuvenite pentru concediul de odihnă neefectuat. Am rugămintea să mi le calculați și să mi le trimiteți pe adresa mea .... (sau virați în contulmeu de card ...)În cazul în care nu voi primi aceste drepturi în termen de 15 zile mă voi vede obligat să mă adresz Judecătoriei ... și să informez și ITM ... pentru a vă obliga să-mi plătiți drepturile cuvenite legal, precum și să mă dezdăuanți pentru prejudiciile suferite din vina firmei dvs. Localitatea, data, semnătura

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 11 December 2010 - 11:10 AM




#12 Raziel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 December 2010 - 11:23 AM

Cererea o inmanez personal directoarei care o duce personal la cei de la contabilitate, iar de acolo da acordul sefei de aici sa imi deconteze. Dar vroiam sa stiu ce ar trebuie sa scriu in cerere, un model, din care sa se intelega clar ce drepturi am.



#13 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 11 December 2010 - 02:48 PM

citeste cu atentie mesajul lui Stefan, ti-a dat un model de cerere in ultimul paragraf :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 11 December 2010 - 02:48 PM




#14 Raziel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 December 2010 - 04:15 PM

Am fost citit mesajul foarte atent si chiar de doua ori exact cand la postat, dar se pare ca nu am vazut ultima parte.
Multumesc mult pentru ajutor!



#15 cristina29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 December 2010 - 10:49 PM

Buna seara!
Am o nelamurire si in urma cautarilor, inca n-am gasit raspuns...
Daca unui anagajt i se desface CIM indisciplinar, si are CO pe 2010 neefectuat, mai are dreptul la compensarea in bani a CO?

In codul muncii nu am gasit nimic vizavi de acest detaliu. Sau poate n-am cautat eu unde trebuie. :thumbup:

Asadar, care este rezultatul?
Multumiri anticipate!
daca vrei un lucru bine facut... nu-l lasa pe maine si nu lasa pe altul sa-l faca in locul tau!



#16 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 December 2010 - 10:54 PM

da, are dreptul.



#17 Andreea-Cris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 January 2011 - 10:06 AM

buna ... am citit ce ati scris voi aici, dar am o nelamurire: pe anul 2010 am avut 21 de zile de concediu de odihna din care am efectuat 10... intrebarea mea, sau mai bine zis intrebarile, sunt: 1. lucrand la o asociatie de dezvoltare intercomunitara, pe post de secretara, nu am primit indemnizatia de concediu inaintea efectuarii, exista lege care spune ca trebuia sa o primesc?(chiar si la asociatie de dezvoltare intercomunitara?) 2. eu inca lucrez la aceasta asociatie, dar numai daca imi inceta CIM trebuia sa-mi plateasca celelate zile de concediu care nu le-am efectuat? sau si daca inca sunt angajata?

multumesc anticipat



#18 georgianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 07 February 2011 - 09:10 AM

Firma nu e obligata sa plateasca indemnizatia pentru concediu inaintea efectuarii lui. Daca faceai cerere pentru acesti bani, atunci era obligata sa ti-i dea. In lipsa cerereii face plata odata cu salariul. Daca mai ai zile de CO neefectuate si pleci din firma, sunt obligati sa ti le plateasca la lichidare.
Daca nu pleci din firma, poti sa-ti iei CO ramas in anul urmator, dar in situatii exceptionale. Legea spune daca ti-ai luat in decembrie 10 si restul 11 in ianuarie, sau daca ai vrut sa iei in decembrie 21 si a trebuit sa-ti iei concediu medical si ai intrerupt CO si iei restul 11 la terminarea medicalului etc.

Aceasta postare a fost editata de georgianne: 07 February 2011 - 09:15 AM




#19 Pisik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 29 February 2012 - 04:25 PM

Am o intrebare : in cazul in care angajatul a lucrat 8 luni , 4 ore pe zi, cate zile de concediu i se cuvin? Va rog daca stiti sa ma ajutati, e urgent!



#20 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 29 February 2012 - 09:01 PM

Pai...citim art 144 si 145 din Codul Muncii.Din moment ce se vorbeste de "zile lucratoare" si "activitate intr-un an calendaristic" depinde ce durata e prevazuta in CIM (codu' zice ca minim 20 zile dar...poate sa fie vorba si de 22 sau 21 conform "calendar rit vechi") si aplicam regula de trei simpla.Chestie haioasa...sunt aceleasi numar de zile de concediu, indiferent de norma doar ca...baza de calcul pentru indemnizatie CO difera.Deci ..propun 14 zile CO, la datele oferite de Pisik.
(ofera cineva mai putin..mai mult ?!?) :rolleyes:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL