Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Materii prime - pot sa provina din contul 371 ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Materii prime - pot sa provina din contul 371 ?

11 replies to this topic

#1 Sorina T.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 10 March 2008 - 02:17 PM

Va rog cateva pareri: am voie sa fac 301=371 ???
Am receptionat in 371 diverse componente de calculator si acum vreau sa le folosesc pentru a asambla calc. in vederea vanzarii.

Conform ORDIN nr. 1.752 din 17 noiembrie 2005 (*actualizat*) :

"În creditul contului 371 "Mărfuri" se înregistrează:
- valoarea la preț de înregistrare a mărfurilor ieșite din gestiune prin vânzare și lipsurile de inventar (607);
- valoarea adaosului comercial și a taxei pe valoarea adăugată neexigibilă aferentă mărfurilor ieșite din gestiune (378, 4428);
- valoarea la preț de înregistrare a mărfurilor livrate unității sau subunităților (481, 482);
- valoarea la preț de înregistrare a mărfurilor trimise la terți (357);
- valoarea donațiilor și pierderilor din calamități (658, 671). "

deci nici poveste de a avea voie sa fac 301=371.

De aceea va intreb, cum sa procedez???



#2 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 10 March 2008 - 02:22 PM

Normal ca ai voie sa faci inregistrarea contabila 301 = 371. In momentul in care le-ai cumparat, ai decis ca sunt marfuri si le-ai pus in 371. Acum, ai decis sa le folosesti in procesul de productie si faci transferul intre magaziile aferente pe baza unui bon de predare-transfer-restituire si in acelasi timp nota contabila 301=371

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#3 Sorina T.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 10 March 2008 - 02:34 PM

Ma gandeam: nu ar trebui sa folosesc ct. 481?
Nu am folosit niciodata acest cont, acum l-am vazut aici in O.M.F. NR. 1752 si il tot citesc

Nu ar fi mai legal asa : 481 = 371 si apoi 301=481 ???

Ce parere aveti?



#4 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 10 March 2008 - 02:55 PM

Mie intr-adevar la transferuri intre magazii programul imi face inregistrarea prin 482 (a trebuit sa sestez eu un cont si am ales 482), pt. ca fiecare miscare este vazuta separat : iesirea din magazia de marfa este o nota contabila, iar intrarea in magazia de materie prima este alta nota contabila. Dar eu consider ca si inregistrarea 301=371 este OK in acest caz.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#5 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 19 March 2008 - 12:26 PM

Si eu am aceeasi situatie, si fac 301=371. Da, daca te uiti in OMF intr-adevar nu apare asa ceva, dar ca logica eu asimilez cu mutarea dintr-un analitic in altul. Sunt multe chestii din practica neprinse in lege.



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 March 2008 - 01:38 PM

In debitul contului 301 se inregistreaza valoarea la pret de inregistrare a materiilor prime vandute ca atare (371), conform continutului si functiunilor conturilor contabile cuprinse in Planul de conturi general din Anexa la Ordinul 2374/2007 privind modificarea si completarea Ordinului 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene.
Pentru transferul intre gestiuni, in acest caz, foloseste mai bine inregistarile contabile
482=371 valoarea la pret de inregistrare a marfurilor livrate unitatii
301=482 valoarea la pret de inregistrare a materiilor prime primite de la unitate.



#7 miria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:craiova
  • Interests:contabilitate

Postat 31 March 2008 - 09:46 PM

parerea mea este ca dupa ce ai facut 301=371 , trebuie sa faci 371=371 cu suma in rosu

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 03:06 AM
citare mesaj anterior




#8 Guest_f1cvb_*

  • Guests

Postat 01 May 2008 - 10:03 PM

Dar ,oare adaosul comercial ,care apare in 371,este corect sa ajunga intr-un cont de stocuri?



#9 Guest_f1cvb_*

  • Guests

Postat 01 May 2008 - 10:21 PM

Doar se schimba destinatia produsului ,nu mai este destinat vanzarii,ci productiei...Eu cred ca trebuie stornat adaosul si tva neex,aferent ,si apoi ,facut transferul in contul de stocuri ! Alfel,o data ,adaosul nu este impozitat ,si nici tva-ul la adaos platit,si apoi se maresc costurile (in cazul,in care se trece si adaosul pe costuri) nejustificat ,cu valoarea acestui adaos .Este doar parerea mea !



#10 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 11 November 2008 - 06:28 PM

buna
este o problema care ma intereseaza si pe mine si daca ar putea cine va cu experienta mai multa sa ataseze o monografie ar fi bine.
eu expun cazul meu:am un market si un restaurant .pentru productia din restaurant iau alimente din market(dupa ce acestea au fost trecute pe marfuri )care sunt inregistrarile care trebuiesc facute pana la urma pentru trecere marfurilor pe materii prime (se foloseste 482 sau nu)si ce se intampla cu adaosul cu care am incarcat atunci cand am trecut alimentele pe marfuri si cu tva ul deasemena.
am inteles ca trebuie facut si aviz cu acele alimente din market pentru restaurant si apoi dupa acest aviz facut nir .



#11 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 19 November 2008 - 09:15 AM

Stie cineva cum se face acest transfer din marfa in materie prima.Si eu am nevoie de ajutor si sincer nu mai stiu cum sa fac...



#12 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 November 2008 - 07:54 PM

-Stornarea adaosului si 4428
371= - 378
371= - 4428

- transfer
482 = 371
301 = 482






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL