Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mai mult de 5 contracte de inchiriere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Mai mult de 5 contracte de inchiriere


5 replies to this topic

#1 handi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:deva
  • Interests:contabilitate

Postat 10 March 2008 - 03:32 PM

daca am mai mult de 5 contracte de inchiriere(garaje) pe numele meu trebuie sa fac firma sau pf ?

o functionara de la finante nu vrea sa-mi iregistreze cel de al cincelea contract ?!



#2 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 10 March 2008 - 03:51 PM

Roaga functionara sa scrie pe cel de-al cincilea contract: subsemnata, nume prenume, nu inregistrez prezentul contract din urmatoarele motive:...." Si apoi ni le spui si noua, da?




#3 handi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:deva
  • Interests:contabilitate

Postat 11 March 2008 - 10:23 AM

Am gasit
ordinul 2333/2007



#4 IOANA_VOICU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 07 August 2008 - 02:00 PM

Vezi postareahandi, la Mar 11 2008, 11:23 AM, a spus:

Am gasit
ordinul 2333/2007

Nu inteleg ce ai gasit. In ordinul 2333/2007 scrie "obligatia contribuabililor de a inregistrare a contractelor de inchiriere la organul fiscal se mentine". Spune-mi si mie te rog ce ai facut cu al 5-lea contract, l-ai mai inregistrat ? Eu cred ca trebuie inregistrat, dar se schimba modul de impozitare. Veniturile vor fi trecute la categoria venituri din activitati independente si vor fi impozitate mai mult intrucat nu mai au deducerea de 25%.
IOANA_V



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 August 2008 - 03:06 PM

Vezi postareahandi, la Mar 10 2008, 03:32 PM, a spus:

daca am mai mult de 5 contracte de inchiriere(garaje) pe numele meu trebuie sa fac firma sau pf ?
In HG 44/2004 (NM la CF) se spune:
23^2. Persoanele fizice care realizează venituri din cedarea folosinței bunurilor din derularea unui număr mai mare de 5 contracte de închiriere la sfârșitul anului fiscal, începând cu anul fiscal următor califică aceste venituri în categoria venituri din activități independente și le supun regulilor de stabilire a venitului net pentru această categorie. În aplicarea acestei reglementări se va emite ordin al președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală.

Banuiesc ca trebuie se te faci PFA.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 28 May 2009 - 01:22 AM

legislatia aferenta (click)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL