Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit micro cu casa de marcat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit micro cu casa de marcat

7 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2008 - 05:56 PM

ce inseamna "trimestrul in care s-a pus in functiune" casa de marcat ? cel in care s-a facut fiscalizarea sau cel in care s-a emis primul bon fiscal ?

de ex., casa s-a achizitionat si fiscalizat in sept. si primul bf s-a emis in dec. :tongue: ca pana atunci nu a avut venituri (ag. imobiliara)

la bunul simt as zice ca la fiscalizare, dar cu legile astea ...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 March 2008 - 01:51 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2008 - 01:50 PM

v-am incuiat cu "minunata" mea intrebare, bag de seama ... :biggrin: si nu ma asteptam la asta fiindca credeam ca e o intrebare destul de simpla ...
ce chestie, dom'le :tongue:




#3 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 11 March 2008 - 09:14 PM

Parerea mea e ca luna punerii in functiune este luna fiscalizarii. Dar ramane dilema cu venituri nerealizate pana la acel moment. Din ce scazi valoarea casei de marcat? In felul asta pierzi facilitatea de a deduce din venituri valoarea ei. :tongue: :laugh:



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 March 2008 - 10:49 PM

Vezi postareaVioleta Tihon, la Mar 11 2008, 09:14 PM, a spus:

Parerea mea e ca luna punerii in functiune este luna fiscalizarii. Dar ramane dilema cu venituri nerealizate pana la acel moment. Din ce scazi valoarea casei de marcat? In felul asta pierzi facilitatea de a deduce din venituri valoarea ei. :tongue: :frusty:
da, asta in cazul in care se calculeaza impozit lunar :laugh: sau o cumperi pe 31 a ultimei luni din trimestru



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2008 - 12:31 AM

da, Violeta ! se pierde facilitatea ... asta era problema, ti-ai dat seama f. bine !
oricum, nu-i mare lucru fiindca val. dedusa ar fi fost vreo 500 ron, adica vreo 10 ron la imp. venit - daca s-ar fi dedus ... nu-i bai daca s-a pierdut, insa n-as fi vrut sa fie din cauza mea ac. pierdere, chiar si minora.

amandurora va multumesc mult pt. mesaje :tongue:



#6 Carol55

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 May 2008 - 05:24 PM

Investitiile efectuate pentru achizitionarea aparatelor de marcat electronice fiscale sunt sume deductibile fiscal integral in luna inregistrarii achizitiei,cu conditia instalarii si utilizarii aparatelor in aceasta luna.(art.4 al.9 legea 64/2002)


Sa inteleg ca fiscalizarea mai tirziu cu doua luni de la achizitionare nu mai este deductibila fiscal ?

VA ROG UN RASPUNS . MULTUMESC !



#7 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2008 - 08:48 PM

Ba da, dar o treci pe cheltuiala in luna in care o pui in functiune.



#8 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 29 May 2008 - 09:00 PM

este strict pentru microintreprinderi






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL