Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORE SUPLIMENTARE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

ORE SUPLIMENTARE

31 replies to this topic

#21 dyndka

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 June 2008 - 12:42 PM

Salutari!

Lucrez intr-o institutie bugetara de 1 luna si 20 zile ca debutant (pt primele 3 luni).
Am primit azi fluturasul de la salariu si am cateva nelamuri.
1. Salariul meu este 547 lei - salariu tarif.+82lei (spor*)=629 lei.
La acesta se aplica un impozit 16.5% (CASS: 6.5%, Somaj: 0.5%, CAS asig.: 9.5%) + acei 44 lei in dreptul caruia este specificat "impozit".
a)Eu stiam ca impozitul este de 16%, si nu de 16.5%. Este adevarat, imi puteti da niste indicatii legislative care atesta una din cvele 2 variante?
b)Si ce inseamna acel impozit de 44 lei care nu este exrpimat si in procentaj?
2. Departamentul financiar sustine ca legislatie muncii prevede ca in primele luni de munca nu se platesc orele suplimentare. Este adevarat? Imi poate spune cineva unde este specificat acest lucru, va rog?
Multumesc mult.



#22 anib

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 10 June 2008 - 03:40 PM

procentele enumerate mai sus reprezinta contributiile retinute din salariu -somaj 0.5%, sanatate 6.5%, cas 9.5%. Din salariul brut se scad contributiile retinute si se obtine un venit net de 525 lei. Pentru a calcula impozitul pe salarii se tine cont de deducerea personala astfel impozitul pe salariu= (525-250)*16%=44 lei

venit brut 629
somaj 0.5% 3
sanat 6.5% 41
cas 9.5% 60
venit net 525
deducere 250
venit impozabil 275
impozit 16% 44
salariu net 481




#23 dyndka

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 June 2008 - 03:01 PM

Vezi postareaanib, la Jun 10 2008, 04:40 PM, a spus:

procentele enumerate mai sus reprezinta contributiile retinute din salariu -somaj 0.5%, sanatate 6.5%, cas 9.5%. Din salariul brut se scad contributiile retinute si se obtine un venit net de 525 lei. Pentru a calcula impozitul pe salarii se tine cont de deducerea personala astfel impozitul pe salariu= (525-250)*16%=44 lei

venit brut 629
somaj 0.5% 3
sanat 6.5% 41
cas 9.5% 60
venit net 525
deducere 250
venit impozabil 275
impozit 16% 44
salariu net 481


Multumesc mult pentru raspuns.



#24 dyndka

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 June 2008 - 03:11 PM

Buna ziua.

Sunt nou angajata si am efectuat niste ore suplimentare in luna trecuta. Angajatorul meu plateste in general orele suplimentare pentru care s-au emis documente justificative. Insa, in situatia mea, sustine ca nu se platesc ore suplimentare pentru debutanti (primele 3 luni de proba), fapt care este prevazut de legislatie.

Stie cineva daca aceasta informatie este valida. Imi puteti oferi o referire legislativa care sa o sustina?

Va multumesc anticipat.



#25 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 June 2008 - 03:17 PM

parte din regulamentul forumului
Cautare.
Puteti gasi usor informatii si topice folosind functia : cautare.
Inainte de a deschide un topic nou, este OBLIGATORIU sa verificati daca acest subiect nu a mai fost discutat.
Daca exista, scrieti in acel topic. Daca nu exista, cautati cel mai potrivit forum pentru mesajele dumneavostra.
Dati un titlu cat mai clar si sugestiv pentru topicul deschis!

Mesajele.
Fiecare user este responsabil de continutul mesajelor sale.
Conducerea acestui forum nu isi asuma responsabilitatea privind opiniile dumneavoastra.
Orice informatie introdusa de dumneavoastra va fi stocata in baza de date.
Nu scrieti doua mesaje unul dupa altul. Editati-l pe cel vechi si adaugati acolo ce mai aveti de spus.
Nu este permisa postarea unui mesaj in mai multe sectiuni cu scopul de a atrage mai repede atentia asupra subiectului respectiv.
Modificarea propriilor mesajelor este permisa in primele 10 minunte.



#26 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2008 - 05:22 PM

Eu nu stiu de nici o lege care sa prevada asa ceva, deci in mod normal ar trebui platite orele sumplimentare;in alta ordine de idei mi se pare cam prea mic salariul, chiar si pt un bugetar, ai studii superioare sau nu?



#27 mihaela.05

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 July 2008 - 02:47 PM

Vezi postareagradinita175, la Apr 7 2008, 06:03 PM, a spus:

Vezi postareaaydynyay, la Apr 7 2008, 12:23 PM, a spus:

Vezi postareaMARYSA ST, la Apr 7 2008, 09:57 AM, a spus:

Vezi postareaaydynyay, la Apr 6 2008, 08:36 PM, a spus:

am si eu o intrebare legat de calculul orelor suplimentare...daca un salariat a lucrat in luna martie doar 11 zile si 10 zile a avut concediu medical cand calculez orele suplimentare iau in calcul baza lunii de 168 ore sau baza diminuata cu cele 10 zile de concediu?daca iau baza diminuata rezulta ca are mai multe ore suplimentare decat un angajat care a lucrat intreaga luna.......va rog mult raspundeti-mi ca nu stiu ce sa fac...va multumesc!

Baza de calcul pentru orele suplimentare este acceasi ca si pentru timpul efectiv lucrat, adica pt cele 11 zile.

Asa am calculat si eu dar rezulta un nr de ore mai mare decat cei care au lucrat o luna intreaga si deja ai mei angajati au inceput sa isi ia concedii peste concedii ca au vazut ei ca iau bani pe ore suplimentare mai multi daca stau acasa decat daca ar muncii o luna intreaga.....ma mai poate ajuta cineva cu un punct de vedere pt ca nu stiu ce sa fac....mersi mult pt raspuns si mai astept si alte opinii sau un studiu de caz daca se poate...multumesc anticipat.


Nu stiu de ce mai cereti sfaturi daca nu cititi ce se scrie. Calculul orelor suplimentare NU are nici o legatura cu numarul de ore din fiecare luna. Se calculeaza pe baza mediei dintr-un an. Pentru 2008 este vorba de 170 de ore. Se publica in fiecare an cand se da valoarea salariului minim pe economie. Deci pentru ore suplimentare se imparte salariul de baza la 170 si se inmulteste cu 1.75 sau 2 (in functie de perioada cand s-au efectuat orele) apoi se inmulteste cu numarul de ore suplimentare. valoarea unei ore suplimentare este aceeasi indiferent de luna in care s-au efectuat. de aceea se foloseste media anuala. si de aceea se publica aceasta medie anuala in Monitorul Oficial.

Te rog, lamureste-ma si pe mine, unde scrie exact despre acest coeficient de 1,75 , respectiv 2 cu care se inmulteste salariul de baza orar ( salariul de baza/170 ore).
Intr-adevar este specificat in macheta de calcul a personalului didactic auxiliar, dar totusi am o nelamurire cu privire la acest lucru!?
Multumesc :frusty:



#28 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 28 July 2008 - 09:53 AM

Vezi postareamihaela.05, la Jul 24 2008, 03:47 PM, a spus:

Vezi postareagradinita175, la Apr 7 2008, 06:03 PM, a spus:

Vezi postareaaydynyay, la Apr 7 2008, 12:23 PM, a spus:

Vezi postareaMARYSA ST, la Apr 7 2008, 09:57 AM, a spus:

Vezi postareaaydynyay, la Apr 6 2008, 08:36 PM, a spus:

am si eu o intrebare legat de calculul orelor suplimentare...daca un salariat a lucrat in luna martie doar 11 zile si 10 zile a avut concediu medical cand calculez orele suplimentare iau in calcul baza lunii de 168 ore sau baza diminuata cu cele 10 zile de concediu?daca iau baza diminuata rezulta ca are mai multe ore suplimentare decat un angajat care a lucrat intreaga luna.......va rog mult raspundeti-mi ca nu stiu ce sa fac...va multumesc!

Baza de calcul pentru orele suplimentare este acceasi ca si pentru timpul efectiv lucrat, adica pt cele 11 zile.

Asa am calculat si eu dar rezulta un nr de ore mai mare decat cei care au lucrat o luna intreaga si deja ai mei angajati au inceput sa isi ia concedii peste concedii ca au vazut ei ca iau bani pe ore suplimentare mai multi daca stau acasa decat daca ar muncii o luna intreaga.....ma mai poate ajuta cineva cu un punct de vedere pt ca nu stiu ce sa fac....mersi mult pt raspuns si mai astept si alte opinii sau un studiu de caz daca se poate...multumesc anticipat.


Nu stiu de ce mai cereti sfaturi daca nu cititi ce se scrie. Calculul orelor suplimentare NU are nici o legatura cu numarul de ore din fiecare luna. Se calculeaza pe baza mediei dintr-un an. Pentru 2008 este vorba de 170 de ore. Se publica in fiecare an cand se da valoarea salariului minim pe economie. Deci pentru ore suplimentare se imparte salariul de baza la 170 si se inmulteste cu 1.75 sau 2 (in functie de perioada cand s-au efectuat orele) apoi se inmulteste cu numarul de ore suplimentare. valoarea unei ore suplimentare este aceeasi indiferent de luna in care s-au efectuat. de aceea se foloseste media anuala. si de aceea se publica aceasta medie anuala in Monitorul Oficial.

Te rog, lamureste-ma si pe mine, unde scrie exact despre acest coeficient de 1,75 , respectiv 2 cu care se inmulteste salariul de baza orar ( salariul de baza/170 ore).
Intr-adevar este specificat in macheta de calcul a personalului didactic auxiliar, dar totusi am o nelamurire cu privire la acest lucru!?
Multumesc :frusty:


1.75 sau 2 - este din Codul Muncii si din ordonantele cu salarizarea din fiecare an; adica 1.75 daca orele suplim. sunt primele doua ore din zilele lucratoare si 2 daca sunt urmatoarele ore din zilele lucratoare sau zile de repaus saptamanal, sarbatori legale. Asta inseamna in macheta de calcul a pers. did. auxiliar.



#29 vili

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 August 2008 - 11:06 AM

Am o mare rugaminte. La institutii publice, ce documente trebuie sa intocmesti pentru a nu-ti imputa plata orelor suplimentare la un eventual control al Curtii de conturi? Ma poate ajuta cineva cu documentatia necesara. Nu exista legislatie cu privire la aceasta documentatie ci doar limitari de ore insa justificarea acestor ore este plan local. Asa ca, fiecare interpreteaza cum vrea. Sper sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu asta.
Multumesc anticipat



#30 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 August 2008 - 12:27 PM

N-am un raspuns f bine documentat insa o sa incerc unul "aproximativ"

- pt plata orelor suplimentare trebuie sa te asiguri ca:

ai sume rezervate in buget, trebuie sa existe un referat al sefului de compartiment prin care se prezinta situatia care genereaza necesitatea efectuarii de ore peste norma de lucru (bineinteles aprobat de cei in drept) si o decizie a conducatorului institutiei prin care X efectueaza n ore suplimentare in luna; bineinteles pontaj.
Nu poti obliga salariatul sa efectueze ore suplimentare decat in situatii bine stabilite (calamitati, sit de urgenta...) si nu trebuie sa depasesti nr de ore anual aprobat.



#31 vili

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 August 2008 - 08:14 AM

multumesc!
credite bugetare sunt, referat este, doar ca acesta este la modul general .De asemenea, se inregistreaza fiecare angajat in registrul de evidenta a orelor suplimentare in care se specifica intervalul orar, data, activitatea desfasurata, semneaza ofiterul de servici si aproba directorul. Crezi ca este suficient? Desi sunt datele acestea in acest registru se pare ca mai este necesar un referat de aprobare ore suplim. si apoi o nota justificativa , ambele trebuie sa contina activitatea desfasurata , motivul ptr. care nu se poate face in timpul programului, volumul activitatilor concretizat in documente, intervalul orar si daca se ia recuperare sau se plateste. Mi se pare foarte multa hartogarie.


Mai astept pareri! Poate cei ce au avut curtea de conturi in control.



#32 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 August 2008 - 09:30 AM

Vezi postareavili, la Aug 6 2008, 09:14 AM, a spus:

Mi se pare foarte multa hartogarie.

MUlta este, dar n-ai vazut nimic inca daca n-ai avut si un program Phare (sa-i vezi pe europeni cum nu-s ei "birocrati si formalisti" si o sa ti se para parfum ce trebuie sa faci pt activitatea de baza de la bugetari prin comparatie)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL