Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORE SUPLIMENTARE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

ORE SUPLIMENTARE

31 replies to this topic

#1 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 11 March 2008 - 05:08 PM

SALUT!MA POATE LAMURI CINEVA CUM SE CALCULEAZA ORELE SUPLIM.DACA EU AM UN SALAR DE INCADRARE DE 500 SI O LUNA ARE 168 DE ZILE LUCRATOARE
500:168=2.97
AM LUCRAT 8 ORE PLATITE CU 100% REZULTA 2.97X8=23.76 SI APOI 23.76X2 ADICA DUBLU?
NU STIU DACA INTELEGETI! DACA LUAM SUMA DE 23,76 NU AR FI 100% DUPA MINE!



#2 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 11 March 2008 - 08:23 PM

Vezi postareasofia1975, la Mar 11 2008, 07:08 PM, a spus:

SALUT!MA POATE LAMURI CINEVA CUM SE CALCULEAZA ORELE SUPLIM.DACA EU AM UN SALAR DE INCADRARE DE 500 SI O LUNA ARE 168 DE ZILE LUCRATOARE
500:168=2.97
AM LUCRAT 8 ORE PLATITE CU 100% REZULTA 2.97X8=23.76 SI APOI 23.76X2 ADICA DUBLU?
NU STIU DACA INTELEGETI! DACA LUAM SUMA DE 23,76 NU AR FI 100% DUPA MINE!



Inainte de a trece la calcul trebuie sa stii prevederile din Contractul Colectiv de munca daca este cazul sau de ROI-ul societatii. Trebuie sa mai tii cont ca in general orele suplimentare se compenseaza cu timp liber in compensare. Sa zicem ca ai stabilit ca trebuie sa le platesti cu spor de 100%. Calculul se face astfel (la o norma de 168 ore cum ai propus, si la un numar de ex. de 200 ore lucrate in luna - 168 ore in norma si 32 suplimentare):
500/16=2,97 lei/ora
2.97lei/ora*200ore= 594 lei (rezulta astfel ca ai platit simplu orele lucrate in luna);
2.97lei/ora*32 ore suplimentare=95 lei
Suma cuvenita astfel pentru timpul lucrat in luna este 594 lei + 95 lei = 689 lei
Sper ca te-am lamurit.




#3 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 12 March 2008 - 08:50 AM

E foarte clar acum pentru mine...insa problema e la noi in institutie pentru ca nu se procedeaza asa ci cum am relatat eu.In contractul colectiv de munca si in legea salarizarii este mentionat ca se plateste 100%.
Multumesc!



#4 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 12 March 2008 - 11:12 AM

am discutat cu contabila punctul dumneavoastra de vedere....insa m-am lovit de un zid.....
mi s-a spus sa demonstrez ca este reglementat undeva modul de calcul ???????????



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 12 March 2008 - 12:33 PM

Vezi postareasofia1975, la Mar 12 2008, 11:12 AM, a spus:

am discutat cu contabila punctul dumneavoastra de vedere....insa m-am lovit de un zid.....
mi s-a spus sa demonstrez ca este reglementat undeva modul de calcul ???????????
Aratati-i contractul colectiv de munca. Daca nu aveti unul al firmei exista cel la nivel national. Intr-adevar se mentioneaza ca orele suplimentare se platesc cu un supliment de 100%, adica dublu. Dar, exista niste restrictii:
1) Numarul de ore suplimentare este limitat de Codul muncii (nu se poate depasi 32 de ore pe luna, cu unele exceptii mentionate). La bugetari e chiar mai limitat.
2) Orele suplimentare se recupereaza, de regula, in urmatoarele 30 de zile. De-abia daca nu s-au recuperat se platesc (dublu).
3) Se poate sta peste program doar cu aprobarea sefului, pentru cazuri care nu se pot rezolva in timpul programului.

Daca e o institutie bugetara, nu se aplica prevederile Contractului colectiv de munca la nivel national.
In concluzie (pentru o firma privata), dau un exemplu:
Daca in luna mai ai 30 ore suplimentare, la lichidarea lunii mai (de regula in iunie) nu primesti nimic suplimentar, asteptandu-se ca tu sa ceri recuperare sau seful sa-ti acorde libere pentru acele ore suplimentare.
Daca ti-ai recuperat (sa zicem) 12 ore suplimentare, ai ramas cu 18 ore nerecuperate.
La lichidarea lunii iunie (de regula in iulie) pe langa salariul pentru zilele lucrate pe iunie vei primi o suma (prima etc.) pentru cele 18 ore suplimentare nerecuperate, platite dublu (adica 2x2,297x18 in cazul mentionat).

Asa se face la firma unde lucrez (o firma cu 35.000 angajati) si mi se pare conform legii.
Stiu cazuri cand ITM a dat amenzi pentru neplata orelor suplimentare cu un spor (75% era atunci).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 13 March 2008 - 06:00 PM

Vezi postareasofia1975, la Mar 12 2008, 11:12 AM, a spus:

am discutat cu contabila punctul dumneavoastra de vedere....insa m-am lovit de un zid.....
mi s-a spus sa demonstrez ca este reglementat undeva modul de calcul ???????????

Nu stiu in ce institutie bugetara lucrezi tu. In invatamant este reglementat prin prdin al ministrului. La personalul didactic auxiliar:
salariul de baza brut (adica incadrarea + sporurile care intra in baza: stabilitate, merit etc) se imparte la 170 (in fiecare an cand se da salariul minim pe economie se spune care e media orelor dintr-o luna, pot fi 170, 172, chiar 171.333 etc. se spune in fiecare an si acesta se foloseste la bugetari , nu media din fiecare luna) se inmulteste cu 1.75 sau 2 (in functie de perioada in care ai lucrat suplimentar: in zi lucratoare primele 2 ore au 1.75, urmatoarele si cele lucrare in zile nelucratoare au 2) si se inmulteste cu nr. de ore suplimentare.
Ex: 1450 / 170 * 2 * 32 ore

Se efectueaza ore in luna mai, daca poti se compenseaza prin ore libere platite in luna iunie, daca nu, se platesc pe statul de salarii al lunii iunie care se face pe 30, deci le platesti dupa 1 luna, nu in luna in care le-ai efectuat.



#7 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 15 March 2008 - 08:25 AM

Legat de orele suplimentare in sistemul bugetar, credeti ca mai e nevoie de aprobarea sefului, cand la ora 15,50 vine mailul cu o raportare "urgenta!!!!!!!!!". De ex. pe 1 decembrie am mers la serviciu ca trebuia transmisa o raportare. Sau in ultimele 2 zile programul meu de munca a fost de la 7.30 la 17.00. Nu mi-a pomenit nimeni de ore suplimentare si nu-i pot cere sefului ore suplimentare ca nu el imi cere raportarea la ora 15,50. Ca sa-mi compenseze cu ore libere nici vorba, ca mereu vine "urgenta!!!!!!!". Cateodata am impresia ca mai degraba agentii economici respecta Codul muncii decat bugetarii.



#8 luci23

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 15 March 2008 - 01:11 PM

Vezi postareasofia1975, la Mar 11 2008, 05:08 PM, a spus:

SALUT!MA POATE LAMURI CINEVA CUM SE CALCULEAZA ORELE SUPLIM.DACA EU AM UN SALAR DE INCADRARE DE 500 SI O LUNA ARE 168 DE ZILE LUCRATOARE
500:168=2.97
AM LUCRAT 8 ORE PLATITE CU 100% REZULTA 2.97X8=23.76 SI APOI 23.76X2 ADICA DUBLU?
NU STIU DACA INTELEGETI! DACA LUAM SUMA DE 23,76 NU AR FI 100% DUPA MINE!
Daca cele 8 ore sunt ore suplimentare platite cu 100% atunci ai dreptate, daca sunt doar ore platite cu 100% (adica faceau parte din programul tau normal de lucru dar au fost prestate in zile considerate de repaus) atunci ceea ce ti-a spus contabila ta e corect si nu primesti in plus decat 23.76



#9 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 17 March 2008 - 10:14 AM

Vezi postarealuci23, la Mar 15 2008, 01:11 PM, a spus:

Vezi postareasofia1975, la Mar 11 2008, 05:08 PM, a spus:

SALUT!MA POATE LAMURI CINEVA CUM SE CALCULEAZA ORELE SUPLIM.DACA EU AM UN SALAR DE INCADRARE DE 500 SI O LUNA ARE 168 DE ZILE LUCRATOARE
500:168=2.97
AM LUCRAT 8 ORE PLATITE CU 100% REZULTA 2.97X8=23.76 SI APOI 23.76X2 ADICA DUBLU?
NU STIU DACA INTELEGETI! DACA LUAM SUMA DE 23,76 NU AR FI 100% DUPA MINE!
Daca cele 8 ore sunt ore suplimentare platite cu 100% atunci ai dreptate, daca sunt doar ore platite cu 100% (adica faceau parte din programul tau normal de lucru dar au fost prestate in zile considerate de repaus) atunci ceea ce ti-a spus contabila ta e corect si nu primesti in plus decat 23.76




SALUUUT!
SUNT ORE LUCRATE SAMBATA SI DUMINICA! ATUNCI CUM E?
MERSIIII!



#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 March 2008 - 10:49 AM

Vezi postarealuci23, la Mar 15 2008, 01:11 PM, a spus:

Daca cele 8 ore sunt ore suplimentare platite cu 100% atunci ai dreptate, daca sunt doar ore platite cu 100% (adica faceau parte din programul tau normal de lucru dar au fost prestate in zile considerate de repaus) atunci ceea ce ti-a spus contabila ta e corect si nu primesti in plus decat 23.76
Orele ramase peste program sau orele prestate in zile prevazute in contractul colectiv ca zile libere, de regula sambata si dumineca, tot ore suplimentare sunt. Ba chiar mai mult decat suplimentare. Cand ramai peste program pierzi doar acele ore. Cand vii in zile libere mai pierzi in afara de orele de la servici si timpul pierdut cu transportul. Din aceasta cauza in general orele suplimentare venite duminica si in sarbatori erau mai demult platite suplimentar cu 100% (si nici nu se punea problema recuperarii, caci nu era echivalenta munca intr-o dumineca cu recuperarea intr-o miercuri) fata de 75% cum erau platite suplimentar orele ramase peste program si nerecuperate. Acum toate orele suplimentare ramase nerecuperate se platesc cu un spor de 100%, dar sa nu uitati ca exista o limita legala de circa 32 ore pe luna si e necesar acordul conducerii si evidentierea lor. Vorbesc doar de nebugetari, bugetarii avand legi proprii, in general mai restrictive.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 17 March 2008 - 10:50 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 March 2008 - 11:52 AM

Vezi postarealeila, la Mar 15 2008, 08:25 AM, a spus:

Legat de orele suplimentare in sistemul bugetar, credeti ca mai e nevoie de aprobarea sefului, cand la ora 15,50 vine mailul cu o raportare "urgenta!!!!!!!!!". De ex. pe 1 decembrie am mers la serviciu ca trebuia transmisa o raportare. Sau in ultimele 2 zile programul meu de munca a fost de la 7.30 la 17.00. Nu mi-a pomenit nimeni de ore suplimentare si nu-i pot cere sefului ore suplimentare ca nu el imi cere raportarea la ora 15,50. Ca sa-mi compenseze cu ore libere nici vorba, ca mereu vine "urgenta!!!!!!!". Cateodata am impresia ca mai degraba agentii economici respecta Codul muncii decat bugetarii.
Putem face cateva comentarii la acest mesaj, poate ajuta la protectia angajatilor.
1) Si la bugetari orele ramase peste program sunt ore suplimentare. Nu ai ramas peste program pentru forul superior care-ti cere o situatie ci pentru institutia ta. In mod normal forul superior cere conducerii situatia si conducerea iti cere tie, tu dai situatia conducerii si conducerea (prin secretara) o trimite forului superior. Chiar daca ai o relatie directa cu reprezentantul forului superior (si-ti trimite direct e-mail), pentru a grabi lucrurile, relatia ocolita este cea presupusa. Deci, de fapt, munca o faci pentru institutia ta (care te-a angajat) si institutia ta face situatii pentru forul superior. Tu faci lucrari doar pentru cine te-a angajat (chiar daca indirect faci pentru altii).
2) In general la institutiile bugetare sunt o multime de pilosi care ard gazul de pomana si sunt si vreo 1-2-3 care trebuie sa faca treaba institutiei. Desigur ca acestia din urma sunt supra-aglomerati si supra-incarcati, fara a fi platiti, de regula, la nivelul activitatii lor. Aici nu pot sa propun nici o schimbare, caci depinde de clasa politica, iar aceasta nu se va schimba curand, caci populatia nu a vrut sa voteze trecerea la votul uninominal pur.
3) In general nu se pune problema de a cere recuperare daca mai ramai 1-2 ore peste program pe luna. Acestea se pot compensa cu unele invoiri sau intarzieri la prima ora. Dar daca sa ramane mai mult si mai des, este corect sa se aplice legea cu recuperarea sau compensarea in bani (cu sporul legal) al acestor ore. In mod normal sefii ar trebui sa observe acese situatii si sa aiba initiativa rasplatirii pentru aceste ore. Dar, adesea, fie ca seful nu observa, fie ca nu-l intereseaza ca unii muncesc mult si altii deloc, fie nu vrea sa dea recuperare sau bani (de parca ar da de la el) ai atunci trebuie ca angajatul sa ia initiativa.
3) Atrag atentia ca ramasul peste program nu e obligatoriu (decat in situatii de forta majora), chiar daca-ti cer sefii. Trebuie acordul angajatului. Daca ti se da o situatie urgenta la sfarsitul programului, poti anunta cu seninatate ca o faci in ziua urmatoare ca azi nu mai ai cand, ca se termina programul si nu esti platit decat pana la acea ora. O sa se uite urat o data, de doua ori, apoi nu o sa-ti mai ceara ceea ce nu e logic. Poate chiar ai o problema personala in acea zi planificata din timp (nu ca ei). Eu nu prea cred in urgente. Lasa pe maine si vezi ca nu se intampla nimic grav. Daca ti se spune ca e urgent poti reprosa ca e vina celui care nu ti-a dat din timp cererea pentru acea situatie; sa raspunda el pentru intarzierea in predarea lucrarii. Pentru orice situatie cu termen T trebuie ca cererea sa se formuleze cel tarziu la termenul T-D, unde D e durata maxima a realizarii lucrarii (presupunand ca nu mai exista si alte lucrari cu termene apropiate).
4) Daca totusi vrei sa rezolvi dupa program problema urgenta (adica nu ai o treaba personala importanta dupa program) atunci spunei-i sefului ca ai primit acea adresa la sfarsitul programului si sa decida el daca vrea sa o faci azi, caz in xare il anunti ca-ti iei recuperare cand doresti in timp de 30 de zile sau ti le platessc suplimentar acele ore, ca legea permite un anumit nr.de ore suplimentare. Daca nu vrea, poti sa nu ramai la ore suplimentare si nu are ce sa-ti faca pentru asta (desigur ca poate sa-ti gaseasca altceva sau sa inventeze).
5) Chiar si institutiile bugetare sunt obligate sa respecte Codul muncii. La institutiile in care se abuzeaza frecvent de timpul liber al angajatilor acestia pot face o reclamatie scrisa la ITM, care da amenzi si institutiilor bugetare (chiar daca nu se pastreaza la ei cartile de munca). Nu prea e bine sa ajungeti aici, dar unde bunul simt lipseste, e recomandabil, decat sa fiti exploatati toata viata.
6) Pentru sarbatori legale (1 Dec, 1 Mai, Pasti, Craciun) venite la program, eu zic sa cereti (preventiv) 2 zile recuperare pentru o zi lucrata (daca nu doriti plata cu adaos 100%). Asa mi se pare logic.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#12 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 March 2008 - 03:53 PM

Vezi postareanopris, la Mar 17 2008, 01:52 PM, a spus:

In general la institutiile bugetare sunt o multime de pilosi care ard gazul de pomana si sunt si vreo 1-2-3 care trebuie sa faca treaba institutiei. Desigur ca acestia din urma sunt supra-aglomerati si supra-incarcati, fara a fi platiti, de regula, la nivelul activitatii lor.

Ehe ...cat adevar sta in vorbele astea si din pacate nu prea se intrevede vreo schimbare.



#13 aydynyay

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Location:craiova

Postat 06 April 2008 - 07:36 PM

am si eu o intrebare legat de calculul orelor suplimentare...daca un salariat a lucrat in luna martie doar 11 zile si 10 zile a avut concediu medical cand calculez orele suplimentare iau in calcul baza lunii de 168 ore sau baza diminuata cu cele 10 zile de concediu?daca iau baza diminuata rezulta ca are mai multe ore suplimentare decat un angajat care a lucrat intreaga luna.......va rog mult raspundeti-mi ca nu stiu ce sa fac...va multumesc!



#14 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 07 April 2008 - 08:57 AM

Vezi postareaaydynyay, la Apr 6 2008, 08:36 PM, a spus:

am si eu o intrebare legat de calculul orelor suplimentare...daca un salariat a lucrat in luna martie doar 11 zile si 10 zile a avut concediu medical cand calculez orele suplimentare iau in calcul baza lunii de 168 ore sau baza diminuata cu cele 10 zile de concediu?daca iau baza diminuata rezulta ca are mai multe ore suplimentare decat un angajat care a lucrat intreaga luna.......va rog mult raspundeti-mi ca nu stiu ce sa fac...va multumesc!

Baza de calcul pentru orele suplimentare este acceasi ca si pentru timpul efectiv lucrat, adica pt cele 11 zile.



#15 aydynyay

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Location:craiova

Postat 07 April 2008 - 11:23 AM

Vezi postareaMARYSA ST, la Apr 7 2008, 09:57 AM, a spus:

Vezi postareaaydynyay, la Apr 6 2008, 08:36 PM, a spus:

am si eu o intrebare legat de calculul orelor suplimentare...daca un salariat a lucrat in luna martie doar 11 zile si 10 zile a avut concediu medical cand calculez orele suplimentare iau in calcul baza lunii de 168 ore sau baza diminuata cu cele 10 zile de concediu?daca iau baza diminuata rezulta ca are mai multe ore suplimentare decat un angajat care a lucrat intreaga luna.......va rog mult raspundeti-mi ca nu stiu ce sa fac...va multumesc!

Baza de calcul pentru orele suplimentare este acceasi ca si pentru timpul efectiv lucrat, adica pt cele 11 zile.

Asa am calculat si eu dar rezulta un nr de ore mai mare decat cei care au lucrat o luna intreaga si deja ai mei angajati au inceput sa isi ia concedii peste concedii ca au vazut ei ca iau bani pe ore suplimentare mai multi daca stau acasa decat daca ar muncii o luna intreaga.....ma mai poate ajuta cineva cu un punct de vedere pt ca nu stiu ce sa fac....mersi mult pt raspuns si mai astept si alte opinii sau un studiu de caz daca se poate...multumesc anticipat.



#16 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 07 April 2008 - 05:03 PM

Vezi postareaaydynyay, la Apr 7 2008, 12:23 PM, a spus:

Vezi postareaMARYSA ST, la Apr 7 2008, 09:57 AM, a spus:

Vezi postareaaydynyay, la Apr 6 2008, 08:36 PM, a spus:

am si eu o intrebare legat de calculul orelor suplimentare...daca un salariat a lucrat in luna martie doar 11 zile si 10 zile a avut concediu medical cand calculez orele suplimentare iau in calcul baza lunii de 168 ore sau baza diminuata cu cele 10 zile de concediu?daca iau baza diminuata rezulta ca are mai multe ore suplimentare decat un angajat care a lucrat intreaga luna.......va rog mult raspundeti-mi ca nu stiu ce sa fac...va multumesc!

Baza de calcul pentru orele suplimentare este acceasi ca si pentru timpul efectiv lucrat, adica pt cele 11 zile.

Asa am calculat si eu dar rezulta un nr de ore mai mare decat cei care au lucrat o luna intreaga si deja ai mei angajati au inceput sa isi ia concedii peste concedii ca au vazut ei ca iau bani pe ore suplimentare mai multi daca stau acasa decat daca ar muncii o luna intreaga.....ma mai poate ajuta cineva cu un punct de vedere pt ca nu stiu ce sa fac....mersi mult pt raspuns si mai astept si alte opinii sau un studiu de caz daca se poate...multumesc anticipat.


Nu stiu de ce mai cereti sfaturi daca nu cititi ce se scrie. Calculul orelor suplimentare NU are nici o legatura cu numarul de ore din fiecare luna. Se calculeaza pe baza mediei dintr-un an. Pentru 2008 este vorba de 170 de ore. Se publica in fiecare an cand se da valoarea salariului minim pe economie. Deci pentru ore suplimentare se imparte salariul de baza la 170 si se inmulteste cu 1.75 sau 2 (in functie de perioada cand s-au efectuat orele) apoi se inmulteste cu numarul de ore suplimentare. valoarea unei ore suplimentare este aceeasi indiferent de luna in care s-au efectuat. de aceea se foloseste media anuala. si de aceea se publica aceasta medie anuala in Monitorul Oficial.



#17 hory87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 April 2008 - 06:15 PM

Rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat sau ceva....in rpimul rand lucrez intrun cazino la supraveghere video...suntem 3 persoane la camere...cu urm program:2 zile 15-23 si 23-7....intro luna vin cam 160 de ore...castig 1000 de lei in mana...pe cartea de munca cred ca am aprox 500-550 de lei...problema este ca un coleg a intrat in concediu de odihna si aqm lucrez in loc de 160 de ore 192!!!cu urm program 15-7!!!(deci 16 ore)...2 zile asa si 2 pauza....8 zile lucrez asa cate 16 ore...si asa se fac 192 de ore pe luna asta :frusty: ...k...ii de inteles dar as putea avea pretentia sa mi se plateasca orele suplimentare?...sau cu ce as putea sai presez...? :pullhair: ...va rog mult...ms



#18 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 21 April 2008 - 08:49 PM

buna sunt tanya
sunt noua in clubul dv.
am si eu o intrebare si o rugaminte totodata:spuneti ca se pot face maxim 32 ore suplimentare pe luna cu unele exceptii
care sunt acele ptr ca am auzit ca unii fac mai mult de atat?
nu e legal?



#19 hory87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 May 2008 - 09:15 AM

Vezi postareahory87, la Apr 21 2008, 07:15 PM, a spus:





#20 hory87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 May 2008 - 09:25 AM

Vezi postareahory87, la Apr 21 2008, 07:15 PM, a spus:

Rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat sau ceva....in rpimul rand lucrez intrun cazino la supraveghere video...suntem 3 persoane la camere...cu urm program:2 zile 15-23 si 23-7....intro luna vin cam 160 de ore...castig 1000 de lei in mana...pe cartea de munca cred ca am aprox 500-550 de lei...problema este ca un coleg a intrat in concediu de odihna si aqm lucrez in loc de 160 de ore 192!!!cu urm program 15-7!!!(deci 16 ore)...2 zile asa si 2 pauza....8 zile lucrez asa cate 16 ore...si asa se fac 192 de ore pe luna asta :smile: ...k...ii de inteles dar as putea avea pretentia sa mi se plateasca orele suplimentare?...sau cu ce as putea sai presez...? :thumbup: ...va rog mult...ms

se poate sa mi se stearga mesajul asta?...mi se pare pueril ce am scris acoloImagine postata






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL