Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TICHETE DE MASA-PRIMARII - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

TICHETE DE MASA-PRIMARII

6 replies to this topic

#1 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 12 March 2008 - 09:51 AM

Pana acum guvernantii aveau grija sa prevada ca bugetarii nu au voie sa primeasca tichete de masa.In anul 2006 au dat o Ordonanta(88/2006) prin care se specifica clar ca nu se acorda in anul 2007 tichete de masa.Acum alesii nostrii nu au mai legiferat nimic cu privire la acest lucru.In legea bugetului nu mai spune nimic..si nici in alta lege....Deci dupa mine am avea dreptul sa luam.
Ce parere aveeeeti?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 12 March 2008 - 10:18 AM

Nu aveti dreptul la tichete de masa daca nu sunt prevazute in buget. La procurarea tichetelor de masa platiti furnizorului de tichete suma de bani egala cu suma valorii nominale a tichetelor, plus un comision. Acesti bani trebuie sa existe, deci trebuie prevazuti in buget.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 12 March 2008 - 11:04 AM

in fiecare an erau prevazute in buget tichetele de masa..si anul acesta la fel sunt prevazute
Dar aveau grija sa dea un act normativ care reglementa clar ca nu avem dreptul.Anul acesta nu s-au ingrijit sa dea o lege care sa specifice ca noi nu avem voie sa luam cum au facut in alti ani!
Deci conform legii bugetului putem lua....dar contabilii inst publice le este frica ....

Ce parere aveti?



#4 floreal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:pitesti
  • Interests:"a fi sau a nu fi contabil",iată întrebarea!

Postat 12 March 2008 - 02:21 PM

Vezi postareasofia1975, la Mar 12 2008, 11:04 AM, a spus:

in fiecare an erau prevazute in buget tichetele de masa..si anul acesta la fel sunt prevazute
Dar aveau grija sa dea un act normativ care reglementa clar ca nu avem dreptul.Anul acesta nu s-au ingrijit sa dea o lege care sa specifice ca noi nu avem voie sa luam cum au facut in alti ani!
Deci conform legii bugetului putem lua....dar contabilii inst publice le este frica ....

Ce parere aveti?

din pacate,bugetarilor le este interzisa achizitionarea de tichete de masa printr-o lege de pe la finele anului trecut.
o voi cauta si voi posta nr ei
a fi sau a nu fi contabil



#5 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 13 March 2008 - 12:14 PM

Mi-ai fi de mare ajutor daca ai gasi legea.....noi avem legis....dar nu am gasit nimic....doar cea care face referire strict la anul 2007.
asteeept!



#6 sobis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 13 March 2008 - 10:16 PM

Buna seara.Din pacate O.U.G. 90/2007 art.2 ne interzice achizitionarea tichetelor de masa in cadrul institutiilor publice.



#7 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 14 March 2008 - 09:01 AM

multumesc!Era sa facem o gafa....eram pe punctul de a da, pentru ca noi am tot cautat actul normativ care interzice dar....nu era... :tongue: :laugh:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL