Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli facturate in an curent aferente anului trecut - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Cheltuieli facturate in an curent aferente anului trecut

8 replies to this topic

#1 shayah_blue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2008 - 08:31 PM

Va supun atentiei urmatorul subiect, atat din punct de vedere fiscal, cat si contabil... in speranta ca cineva imi va da un raspuns corect.

O societate primeste o factura in luna ianuarie 2008, aferenta unor costuri din luna decembrie 2007.
Din punctul meu de vedere, aceasta cheltuiala trebuie inregistrata la data documentului, chiar daca serviciul prestat de furnizor este aferent exercitiului financiar incheiat. Mentionez ca la data de 31.12.2007 nu aveam cunostinta ca se va (mai) factura ceva in contul anului 2007 (nu exista contract de prestari servicii).

Vin cei de la audit si imi spun NU... trebuie sa inregistrezi la data de 31.12.2007 costul aferent exercitiului, chiar daca factura ai primit-o in ianuarie 2008 (???)

Si eu ii intreb... pe ce baza fac inregistrarea la 31.12.2007? si ei imi spun ca pe baza facturii din ianuarie 2008 (???) si imi mai dau si nota contabila:
% = 408
6...
4428

Ce parere aveti voi despre asta?
Si care ar fi solutia pentru reflectarea in contabilitate a acestor tipuri de costuri, in conditiile in care, conform legii, documentele trebuie inregistrate in ordine cronologica, la data primirii si nu retroactiv!



#2 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 14 March 2008 - 12:02 AM

E foarte corect ce ti-au spus cei de la audit. Cheltuielile si veniturile se inregistreaza la perioada la care se refera (principiul independentei exercitiului). E corecta si inregistrarea si pentru ca rezultatul exercitiului sa fie corect stabilit trebuie ca pana la inchiderea situatiilor financiare sa urmaresti sa inregistrezi toate cheltuielile si veniturile. Daca ai depus declaratia de TVA faci inregistratrea TVA in cont 4428 pe care il inchizi la luna ianuarie(asa cum de altfel ti-au sugerat cei de la audit). Daca ai depus situatiile financiare si nu mai poti face inregistrari pe decembrie. inregistrezi sumele reprezentand cheltuieli si venituri in cont 1174 si faci rectificativa la declaratia 101.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 05:49 PM




#3 shayah_blue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2008 - 01:10 AM

Corect in privinta respectarii principiului independentei, dar au venit cei de la finante si au spus ca este eronata inregistrarea respectiva, pentru ca la data respectiva nu aveam niciun document
care sa justifice constituirea cheltuielii si TVA neexigibila.
Si pe buna dreptate... de unde era sa stiu cat TVA si cata cheltuiala aveam?
Parerea mea este ca ar fi trebuit sa se constituie provizion. Cat priveste TVA, pe ce baza constitui?
Si daca primesc o factura in februarie pentru servicii din decembrie?
In situatia asta ma intorc sa o inregistrez in decembrie an precedent?.... E absurd! Pentru ca o cheltuiala sau un venit trebuie facturat in maxim 15 zile de la incheierea lunii precedente.
Si mai este un aspect.... din cate stiu eu, la data inregistrarii in contabilitate, trebuie sa ai un document justificativ...


si inca ceva... cum sa deduci TVA in decembrie la o factura din ianuarie?.........



#4 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 14 March 2008 - 07:57 AM

Este absolut corecta inregistrarea cheltuielilor la decembrie 2007 si TVA-ul prin 4428 (neexigibil - deci nu il deduci la decembrie cum spui tu, ci la ianuarie cand faci 4426=4428).Cei de la Finante care ti-au spus ca este eronata aceasta inregistrare habar nu au de CONTABILITATE!!! Si da, daca primesti in februarie o factura cu servicii aferente exercitiului financiar 2007 trebuie sa inregistrezi cheltuiala la decembrie si TVA-ul prin 4428, urmand ca in februarie sa faci inregistrarile : 408=401 si 4426=4428, asta daca nu ai depus situatiile financiare aferente lui 2007, caz in care inregistrezi prin 117.
Te asigur ca este absolut corect, eu am avut "n" controale de la Finante si nu am auzit niciodata ca s-ar proceda altfel!



#5 ioana_85

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:iasi

Postat 19 March 2008 - 03:08 PM

Da e adevarat. Eu lucrez tot la audit si cand merg in control propun aceeasi inregistrare contabila.
Aici intervine principiul independentei exercitiului care spune ca veniturile si cheltuielile trebuie reflectate in exercitiului financiar de care apartin.
Iar in notele explicative se face referire la incalcarea sau aplicarea corecta a principiilor contabile.
auditul nu te poate obliga sa faci aceasta nota, poate da rezerve si mentioneaza in raportul de audit.
Ramane la latitudinea ta.
Ideea este ca afectezi fie veniturile fie cheltuielile acestui exercitiu.
Nota pe care ti-au propus-o este corecta si baza la fel (adica factura)
si crede-ma ca din dorinta de a avea cat mai putine rezerve societatile chiar inregistreaza aceasta nota si nu am auzit niciodata sa fie probleme.
Spor!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 05:49 PM




#6 danirus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 March 2008 - 03:32 PM

In luna februarie am facturat un client pentru niste servicii prestate in 2007. Aceste servicii nu au fost facturate in decembrie fiind ca nu se stia valoarea exacta a serviciului. Ceea ce pot sa fac acum este sa inregistrez aceasta factura prin 117. Intrebarea mea este as putea oare sa inregistrez in decembrie ca facturi de intocmit in conditiile in care am avut un control de la finante pt rambursarea de Tva aferent trim 4 2007?
Multumesc.



#7 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 March 2008 - 09:40 PM

Daca ai avut un control pentru aceasta perioada nu-ti ramane decat sa faci inregistrarea in 1174 , sa rectifici declaratia 101 si sa recalculezi impozitul pe profit.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 05:49 PM




#8 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 22 May 2008 - 07:43 PM

ma doare capul.....eu am primit acum niste facturi cu ch din dec 2007...si ce sa fac? sa refac totul...inebunesc!



#9 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 07 April 2009 - 09:06 PM

Eu am primit o factura la sfarsitul lui martie pentru servicii prestate de o firma in decembrie si am avut si audit .
Cand m-a luat cu independenta exercitiului , i-am replicat ca AUDITUL este doar un audit , si ca poate sa scrie in raportul de audit ca eu sunt de acord .
Cheltuielile nu au fost facute in 2008 , pentru ca factura mi-au facut-o in martie 2009 , si sunt cheltuieli aferente anului asta .
Nu prea i-a placut lui nenea auditul atitudinea mea , si a zis ca o sa noteze tot .
I-am spus sa scrie si ca sunt obraznic si ca muncesc de ma spetesc ! :smile: :sad:
Cica sunt singurul in noua ani de cand se ocupa de audit care i-a dat un raspuns asa de clar si de concret .
La o firma am avut facturata in 2008 o diferenta servicii din 2003 , aparuta atunci cand am incheiat socotelile cu ei .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL