Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONVENTII CIVILE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


CONVENTII CIVILE

26 replies to this topic

#21 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 April 2008 - 09:10 AM

Vezi postareapenes, la Apr 24 2008, 07:00 PM, a spus:

In concluzie: cand se depune 205 si cand nu.
Conform instructiunilor de completare a formularului 205 "Declaratie informativa privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa, pe beneficiari de venit", cuprinse in OMEF nr.2371 din 12/2007, declaratia se completeaza si se depune de catre platitorii de venit care au obligatia calcularii, retinerii si virarii impozitului pe veniturile cu regim de retinere la sursa, cu exceptia veniturilor de natura salariala si asimilate acestora, conform Titlului III din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal.



#22 madcj

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 August 2008 - 05:04 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Mar 14 2008, 08:58 PM, a spus:

in 1019 nu scrie despre impozitarea contractelor civile
la ce va referiti cand mentionati "conventii civile". Daca aceste conventii civile au fost incheiate cu scopul prestarii unei munci pentru si in subordinea cuiva, atunic aceste conventii civile sunt de fapt contracte individuale de munca, incheiate sub forma conventiilor civile pentru a eluda legea.
In materia raporturilor de munca nu mai sunt utilizate conventiile civile si/sau contractele de colaborare decat cu persoane care sunt liber profesionisti conform legi, si ale caror activitati sunt reglementate prin legi speciale, respectiv acele persoane autorizate la care face referire pct. 10 din Norma din 2001 de aplicare a Legii 19/2000, si care a fost modificat prin Ordinul 1019/2007.
Conventiile civile, semnifica de fapt contracte civile, care pot fi numite (expres si limitativ prevazute de Codul civil, vezi vanzare-cumparare civila, inchiriere, schimb, etc) sau nenumite care exprima vointa partilor , nu se incadreaza in categoria contractelor numite, si ale caror clauze nu incalca prevederile legale.
In afara contractelor de colaborare in calitate de persoana autorizata, conform explicatiilor de mai sus, nu pot fi incheiate alte contracte pentru prestarea unei munci decat CIM.




#23 madcj

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 August 2008 - 05:24 PM

Vezi postareageorge_v, la Mar 16 2008, 08:39 PM, a spus:

cum interpretati urmatoarele:



4. La capitolul A sectiunea I, punctul 6 va avea urmatorul cuprins:

"6. Persoanele care la data de 1 ianuarie 2008 realizeaza venituri brute care nu sunt incasate ca urmare a incadrarii in una dintre situatiile de la art. 5 alin. (1) pct. I sau II din lege au obligatia ca pana la data de 1 februarie 2008 sa declare unitatii de la care obtin astfel de venituri daca, in acelasi timp, la alta unitate, se afla si in una dintre situatiile de la art. 5 alin. (1) pct. I sau II din lege.
Modelul declaratiei este prezentat in anexa nr. 2.
Persoanele care dupa data de 1 ianuarie 2008 vor obtine astfel de venituri fac aceasta declaratie la inceputul derularii respectivei activitati.
In situatia in care se constata ca declarantul nu se afla in niciuna dintre situatiile enumerate, unitatea de la care se obtin veniturile nu calculeaza contributia de asigurari sociale, deoarece aceasta nu se datoreaza."


art. 5 alin. (1) pct. I = contract individual de munca conform codului muncii

incepand cu 01.01.08, persoanele care au o sursa de venit ( dar nu contract individual de munca - atunci conventie civila oare??) tb. sa declare platitorului de venituri daca are un contract individual de munca .
daca n-are => pentru venitul obtinut nu se calculeaza 9.5%+19.5% ??
daca are =>...??????

astept pareri..........
Aceeasi problema mi-am ridicat-o eu din urmatorul punct de vedere: doresc sa stiu daca directorul (cf L 31/1990) al unei societati pe actiuni este obligat prin lege la plata contributiei de asigurari sociale cf Legii 19/2000 daca are CIM cu o alta societate, si in aceeasi masura daca si societatea care datoreaza indemnizatia de administrator are aceasta obligatie.
Analizand acealeasi prevederi legislative pe care tu le-ai mentionat, eu am interpretat in sensul ca directorul nu mai este obligat la plata contributiei daca instiinteaza societatea care plateste indemnizatia, conform modelului de declaratie prevazut in anexa 2 din Norma de aplicare a Legii 19/2000, si de asemenea nici societatea nu mai are obligatia platii contributiei aferente indemnizatiei, intrucat toate retinerile se fac la societatea cu care directorul are incehiat CIM.
Sursa de venit asupra careia tu ridici semne de intrebare nu face trimitere la conventii civile (daca se intelege prin acestea prestarea muncii, conform raporturilor de munca, intrucat aceasta forma de contract nu este acceptata conform legislatiei muncii), in schimb face trimitere la conventii civile (contracte civile, definite conform Codului Muncii), sau la situatia cand veniturile se obtin ca urmare a incadrarii in una din situatiile prevazute de pct IV, si/sau V ale art.5 din Legea 19/2000 incluzand contractele de administrare si/sau management.
daca aveti alte opinii va rog sa mi le impartasiti, am nevoie urgent de confirmarea sau infirmarea interpretarii pe care eu am dat-o textelor de lege de mai sus. Precizez ca am tinut cont si de prevederile art. 6 indice 1 din Legea 19/2000 (1) Persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. IV și V care au cel puțin vârsta de 18 ani sunt obligate să se asigure pe baza declarației de asigurare. Declarația de asigurare se depune în termen de 30 de zile de la data încadrării în situația respectivă la casa teritorială de pensii din raza de domiciliu sau de reședință. Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declarația de asigurare.
(2) Se exceptează de la obligativitatea depunerii declarației de asigurare persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. IV și V, dacă beneficiază de una dintre categoriile de pensii prevăzute de prezenta lege sau dacă se regăsesc în situațiile prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. I, II și III."
Interpretarea s-a bazat si pe luarea in considerare a dispozitiilor art. 152 din legea 31/1990, insa tinand cont ca acesta a fost modificat prin OUG 82/2007 publicata anterior ordinului 1019/2007, am considerat aceste ultime modificari ale legii 19/2000 publicate ulterior OUG 82/2007 ca fiind legea speciala cu rol de clarificare si limitare a dispozitiilor art. 152 din legea 31/1990, aplicand principiul legea speciala deroga de la legea generala (invers nu).



#24 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 August 2008 - 06:30 PM

Vezi postareamadcj, la Aug 12 2008, 06:04 PM, a spus:

la ce va referiti cand mentionati "conventii civile"
Art. 942 si urm. Cod Civil si Art. 52 Cod fiscal.
Nu exista nici un temei legal potrivit caruia persona fizica care obtine venituri in baza acestor prevederi ar trebuie sa se autorizeze. Codul comercial defineste comerciantul ca fiind "acela care face fapte de comerț, având comerțul ca o profesiune obișnuită". În acest caz, legislația în vigoare cere ca persoana respectivă să se autorizeze și să se înregistreze fiscal.
Nu sunt raporturi de munca, avand un caracter ocazional, de ne-repetabilitate si de ne-subordonare.
Problema a mai fost discutata si rediscutata ....



#25 Softyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:conta, finante, management proiecte

Postat 14 August 2008 - 07:01 PM

Atunci un contract de prestari servicii de consultanta cu o persoana fizica (arhitect) neautorizata (nu e nici PFA nici PJ sau altceva) se impoziteaza sau nu la sursa cu 16%- impozit pe venit ? poate fi considerat asemanator unei conventii civile? eu asa cred, alta parere?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 October 2008 - 10:49 AM

Anna



#26 Lusiné

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 13 October 2008 - 06:24 PM

Eu stiam ca daca persoana cu care se doreste incheierea contractului de prestari servicii (colaborare) nu este autorizata pe activitatea desfasurata, nu se poate incheia un astfel de contract.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 October 2008 - 10:49 AM




#27 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 October 2008 - 01:55 PM

daca e autorizata e pfa, face contract de prestari servicii si emite factura :thumbup:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL