Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asociat unic/administrator/director general - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asociat unic/administrator/director general


6 replies to this topic

#1 HANNY79

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 14 March 2008 - 09:35 PM

Am si eu urmatorul caz: asociatul unic este administrator si este si angajat ca director general cu 2 ore, in conditiile in care este salariat cu norma intreaga la alta firma. Salariul il calculez normal, cu toate contributiile si impozitul aferent? Mai poate beneficia si de alte venituri? Multumesc mult pentru raspunsuri!



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2008 - 11:02 AM

Din moment ce este angajat cu CM, se calculeaza la fel ca orice CM fara functie de baza (toate contributiile, fara deducere). Nu inteleg la ce te referi cand spui alte venituri.

Dragos



#3 HANNY79

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 March 2008 - 10:44 PM

Multumesc mult pentru raspuns! Referitor la alte venituri, mi-a "trecut" prin cap ideea cu ceva de genul indemnizatiei pt asociat unic. Dar acum mi-am dat seama ca este angajat cu carte de munca, deci este alta situatie... :pullhair:



#4 sophitechnicus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 March 2008 - 01:03 PM

Vezi postareaHANNY79, la Mar 14 2008, 09:35 PM, a spus:

Am si eu urmatorul caz: asociatul unic este administrator si este si angajat ca director general cu 2 ore, in conditiile in care este salariat cu norma intreaga la alta firma. Salariul il calculez normal, cu toate contributiile si impozitul aferent? Mai poate beneficia si de alte venituri? Multumesc mult pentru raspunsuri!


Din ce stiu eu asociatul unic nu se poate angaja pe sine !!! cred ca mai trebuie citita o lege



#5 katie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2008 - 12:02 AM

Vezi postareasophitechnicus, la Mar 18 2008, 01:03 PM, a spus:

Din ce stiu eu asociatul unic nu se poate angaja pe sine !!! cred ca mai trebuie citita o lege

LEGEA 31, textul in vigoare de la 29.06.2007, art.196 : (3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societății cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.



#6 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 18 April 2008 - 12:21 PM

Am si eu o intrebare, in cazul in care asociatul unic al unui societati, are calitatea de administrator, poate fi si angajat cu carte de munca(salariat) ?

multumesc .



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 April 2008 - 01:33 PM

Vezi postareanina moldovan, la Apr 18 2008, 12:21 PM, a spus:

Am si eu o intrebare, in cazul in care asociatul unic al unui societati, are calitatea de administrator, poate fi si angajat cu carte de munca(salariat) ?
S-a raspuns mai sus: Asociatul unic (indiferent daca e administrator sau nu) poate fi salariat al acelei firme (daca firma e SRL).
De regula el se angajeaza tot pe functia de administrator sau de director.
Poate doriti sa intrebati daca el vrea sa ramana in continuare administrator neangajat si vrea sa fie si angajat pe alt post. Cred ca se poate angaja fie ca si conducator al unitatii (administrator,director,manager) fie pe un post de executie (nu de conducere), pentru a nu se crea confuzie atunci cand semneaza un act. Dar acest aspect este neclar in lege si nediscutat pe forum (din cate stiu eu).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL