Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli cu angajat pe internet - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cheltuieli cu angajat pe internet


5 replies to this topic

#1 CostelC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 March 2008 - 01:49 AM

Am o firma cu domeniu realizarea de programe informatice (caen 7221). Clientii sunt din tara, locali, insa pentru unele proiecte angajez persoane fizice independente ("freelancer") pe internet, folosind site-ul RentACoder.com - un sistem prin care un angajator alege persoane pentru a indeplini anumite proiecte sub forma unei licitatii. Munca se face prin intermediul site-ului, deci nu se lucreaza angajator-angajat ci angajator-RentACoder-angajat, banii trec la ei si de la ei la angajat.

Intrebarea e cum pot sa-mi trec cheltuielile cu astfel de lucrari legal prin firma? Dupa plata unui proiect, site-ul pune la dispozitie o factura ca cea din imaginea atasata, altceva de la ei nu stiu sa existe.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  x.jpg   96.31K   54 downloads




#2 CostelC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 March 2008 - 12:13 AM

Chiar nimeni nu aveti idei?




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 March 2008 - 09:11 PM

nu e nici o angajare
e un serviciu prestat de o firma externa



#4 CostelC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 March 2008 - 12:13 AM

Corect, am gresit eu folosind termenul respectiv, e vorba de prestare serviciu. Dar ramane aceeasi intrebare: cum pot sa-mi trec cheltuielile cu astfel de lucrari legal prin firma?



#5 dacron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2008 - 08:22 AM

Factura de la firma care detine site-ul Rent.....



#6 iancu33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 August 2008 - 12:45 AM

buna,

am o intrebare la cei cu exeprienta:
am primit o oferta de munca part-time de la o firma din EU, ca si contractor independent (consultant) pe internet

o sa lucrez pe baza unui acord (CONSULTING AGREEMENT) si a unei declaratii de munca (Statement of Work) stipluata in parte pentru fiecare sarcina specifica (tip de job, client, cerinte, etc.)

unde si daca trebuie inregistrate vreunul din aceste acte, aici in Ro?

pentru munca depusa, firma imi trimite o comanda de achizitie (purchase order), pe baza caruia trebuie sa emit o factura (invoice) ca sa o poata ei plati

nu stiu cum sa procedez legal: ca freelancer si ca sa pot emite facturi, trebuie sa fiu neaparat srl, sau ajunge un pfa ori af; in condiitile in care o sa fiu si trainer part-time in alt domeniu (acolo nu am inca niciun fel de contract); practic voi practica 2 meserii deodata (training+internet), ambele part-time si niciuna cu catre de munca (din pacate)


pe scurt: care ar fi pasii pentru a legaliza impreuna aceste 2 tipuri de joburi si cat m-ar costa ca impozite

multumesc ca m-ati ascultat


ps. cu siguranta ca toti dintre voi cunosc termenii in engleza, i-am precizat doar pentru sublinierea cerintelor angajatorului






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL