Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva 9% sau 19% la tiparire ziar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva 9% sau 19% la tiparire ziar

14 replies to this topic

#1 portdredging

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 17 March 2008 - 10:10 AM

tiparirea de ziare cu materialele proprii este considerata o prestare servicii sau livrare de bunuri?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 March 2008 - 10:23 AM

Vezi postareaportdredging, la Mar 17 2008, 10:10 AM, a spus:

tiparirea de ziare cu materialele proprii este considerata o prestare servicii sau livrare de bunuri?
Cred ca nici una nici alta. Depinde cu ce contribuie clientul, cu ce procent de materiale?
Prestare de servicii este de regula o manopera pe materialul clientului, poate cu un minimum de materiale ale tale.
Daca clientul nu contribuie cu nimic sau contribuie cu un procent mic din costul materialelor nu se mai considera serviciu, dupa parerea mea. In acest caz (mai ales daca suportati costul hartiei de ziar) este un caz de productie (de ziare), urmata de vanzarea de produse finite (ziarele tiparite).

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 Mirky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 March 2008 - 01:01 PM

Cum se deduce TVA-ul la o editura ce primeste cartile din tipografie cu TVA 19% si le revinde mai apoi cu TVA 9%? Se deduce integral TVA-ul de pe factura la data facturarii sau se deduce pe masura vanzarilor? Multumesc anticipat!



#4 Mirky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 March 2008 - 12:10 PM

Nimeni?



#5 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 20 March 2008 - 04:59 PM

Din 2008 tipografiile factureaza pt. carti tot cu 9%. Pana in 2007, tipografiile facturau cu 19% si se deducea integral tva-ul;
oare unde o sa ajungem?



#6 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 01 April 2008 - 05:14 PM

Vezi postareabibilica, la Mar 20 2008, 05:59 PM, a spus:

Din 2008 tipografiile factureaza pt. carti tot cu 9%. Pana in 2007, tipografiile facturau cu 19% si se deducea integral tva-ul;

unde scrie ca pana in 2007 tipografiile facturau cu 19% si din 2008 cu 9%?



#7 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 April 2008 - 07:30 PM

Normele codului fiscal 2008- art.133: "tiparirea cartilor sau a altor tiparituri poate fi considerata fie o livrare de bunuri, fie o prestare de servicii, in functie de modul de derulare a operatiunilor".
oare unde o sa ajungem?



#8 portdredging

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 02 April 2008 - 07:48 AM

am primit raspuns oficial de la Min fin
in cazul meu 9%
daca vrea cineva raspunsul oficial sa mi scrie



#9 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2008 - 09:40 PM

Daca nu te superi as dori si eu raspunsul oficial!!!!
DanielaZ



#10 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 20 April 2008 - 11:10 PM

si pe mine ma intereseaza raspunsul oficial. Adresa de mail amironeanu@yahoo.com

Multumesc mult!
Andrea



#11 portdredging

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 21 April 2008 - 07:44 AM

tiparirea de ziare cu materialele proprii este considerata o prestare servicii sau livrare de bunuri?
v-am atasat adresa
sper ca se vede

Fisiere atasate





#12 aprilber1715

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 April 2008 - 01:05 PM

Vezi postareaMirky, la Mar 19 2008, 02:01 PM, a spus:

Cum se deduce TVA-ul la o editura ce primeste cartile din tipografie cu TVA 19% si le revinde mai apoi cu TVA 9%? Se deduce integral TVA-ul de pe factura la data facturarii sau se deduce pe masura vanzarilor? Multumesc anticipat!

orice tva se deduce in momentul exigibilitatii si anume - in acest caz - la data facturarii - si nu pe masura vanzarilor



#13 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 April 2008 - 01:48 PM

Pentru Mirky:
Nu cred sa existe produse care sa le cumperi cu 19% si sa le vinzi cu 9%. Procentul trebuie sa se mentina pe tot lantul de vanzari-cumparari. Daca ma insel, furnizeaza-ne 1-2 exemple si discutam la concret.

Pentru problemele tipografiilor:
Am niste informatii de la un curs tinut de o persoana importanta din MF.
1) Daca tipografia realizeaza tiparituri cu materiale proprii se considera livrare de bunuri si:
- 9% TVA pentru carti si manuale (doar cele care au cod ISSN sau ISBN);
- 19% TVA pentru celelalte.
2) Daca tipografia realizeaza tiparituri cu materialele clientului, se considera prestare de servicii si se aplica 19% TVA.
3) Cand tipografia primeste din strainatate comanda dar tipareste cu materiale proprii, se considera livrare intra-comunitara (D390 si R1 in Decontul TVA).
4) Cand tipografia primeste din strainatate comanda dar tipareste cu materialele clientului, se considera livrare [?]. Se completeaza registrul bunurilor primite, face factura de prestari servicii. Conform art.133(2) (h) poate fi neimpozabila daca are codul TVA al clientului si dovedeste ca bunurile materiale sunt transportate in alt stat membru. Operatia este in acest caz neimpozabila (nu scutita) in Romania.

Sper ca am notat corect cele auzite.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#14 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2008 - 10:05 PM

Te-as ruga daca poti sa postezi si continuarea raspunsului de la MF deoarece acolo e doar pagina 1 de 2 ori.
Multumesc frumos!
DanielaZ



#15 portdredging

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 22 April 2008 - 07:28 AM

Te-as ruga daca poti sa postezi si continuarea raspunsului de la MF deoarece acolo e doar pagina 1 de 2 ori.
Multumesc frumos!
sorry

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL