Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deplasare interna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deplasare interna


169 replies to this topic

#1 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 06 August 2007 - 01:04 PM

Va rog frumos un ajutor?Cate ore trebuie sa se depaseasca pentru a se acorda diurna?8 ore la intern?
ora 12, 30.07.2007
intoarcere 01.08.2007, ora 12;
Eu am acordat diurna pe trei zile. Directorul ma fugareste sa ii tai o zi.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 06 May 2008 - 04:02 PM




#2 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 06 August 2007 - 01:28 PM

Daca depaseste (deplasarea ) 12 ore ii dai diurna ,daca nu depaseste nu ii dai !!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:28 PM

ocoleanui



#3 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 06 August 2007 - 01:31 PM

merci. desi nu e logic. ar trebui 8 ore. merci pentru raspuns.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:26 PM




#4 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 06 August 2007 - 01:59 PM

HG nr. 1860/2006 privind drepturile și obligațiile personalului autorităților și instituțiilor publice pe perioada delegării și detașării în altă localitate, precum și în cazul deplasării, în cadrul localității, în interesul serviciului.

Art. 6. - Prezenta hotărâre intră în vigoare la 1 ianuarie 2007.

Art. 11. - Pentru delegarea cu o durată de o singură zi, precum și pentru ultima zi, în cazul delegării de mai multe zile, indemnizația se acordă numai dacă durata delegării este de cel puțin 12 ore.



#5 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 06 August 2007 - 02:12 PM

Multumesc. :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:26 PM




#6 silvia_hrpk

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 February 2008 - 06:53 PM

Ar putea cineva sa ma ajute si pe mine? :laugh: ...As dori sa stiu cat este diurna pe zi si noapte fara cazare....Multumesc anitcipat tuturor :tongue:



#7 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 04 February 2008 - 09:55 PM

La fel ca si in 2007. Nu s-a modificat nimic! :tongue:
Pentru 12 ore este de 13 lei /angajat/ deplasare pentru institutii publice, iar pentru SC este deductibila de 2,5 ori nivelul diurnei pentru institutiile publice.

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 04 February 2008 - 09:57 PM




#8 daniela pirvulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 04 February 2008 - 11:16 PM

E adevarat, diurna pe zi(cel putin 12 ore din cele 24) este de 26 lei cheltuiala deductibila, dar poti sa-i dai cat vrei si diferenta se trece pe 6581 cheltuieli nedeductibile. Plafonul pentru 2008 nu il stiu inca, dar poti merge pe ce ti-am spus si nu gresesti cu nimic. :tongue:



#9 walker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 04 February 2008 - 11:23 PM

Problema este ca daca ii acorzi peste plafonul deductibil de 13*2.5 suma ce depaseste nu numia ca va fi nedeductibila dar va fi tratata si ca dividend pt persoana fizica, asa ca trebuie calculat daca maerita ??? !!!


daca sunt alte opinii ....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 November 2008 - 02:15 PM
citare mesaj anterior




#10 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 February 2008 - 12:02 AM

walker, se poate o baza legala pt afirmatia ta?



#11 dita36

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 05 February 2008 - 02:39 PM

Va rog lamuriti-ma si pe mine, in cazul diurnei externe, de ex pt Germania, cf Hotararii 518, diurna este de 35 eur/zi, in cazul diurnei la extern este valabila prevederea CF, de deductibilitate in limita a de 2,5 ori nivelul legal, adica 35*2.25 este deductibi?



#12 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2008 - 03:08 PM

Da, e valabila, insa ai grija sa calculezi de la granita, ca si timp...
preda



#13 MariaIoana

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 10 February 2008 - 04:33 PM

Vezi postareadaniela pirvulescu, la Feb 4 2008, 11:16 PM, a spus:

E adevarat, diurna pe zi(cel putin 12 ore din cele 24) este de 26 lei cheltuiala deductibila, dar poti sa-i dai cat vrei si diferenta se trece pe 6581 cheltuieli nedeductibile. Plafonul pentru 2008 nu il stiu inca, dar poti merge pe ce ti-am spus si nu gresesti cu nimic. :tongue:
Eu stiu ca 6581 este "Despagubiri, amenzi si penalitati", de cand si-a schimbat denumirea si utilitatea?

Vezi postareawalker, la Feb 4 2008, 11:23 PM, a spus:

Problema este ca daca ii acorzi peste plafonul deductibil de 13*2.5 suma ce depaseste nu numia ca va fi nedeductibila dar va fi tratata si ca dividend pt persoana fizica, asa ca trebuie calculat daca maerita ??? !!!
Cum sa fie tratata diurna ce depaseste plafonul legal ca dividend, cand dividendele au definitia lor clara si se adreseaza exclusiv asociatilor, nu oricarui angajat din firma. Cel mult poate fi considerata venit si impozitata cu 16%.
Poate ne dai si noua o explicatie pentru ceea ce ai postat mai sus.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 07:28 PM




#14 walker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 10 February 2008 - 06:53 PM


uite aici ce consider eu baza legala"


12. dividend - o distribuire în bani sau în natură, efectuată de o persoană juridică unui participant la persoana juridică, drept consecință a deținerii unor titluri de participare la acea persoană juridică, exceptând următoarele:
a) o distribuire de titluri de participare suplimentare care nu modifică procentul de deținere a titlurilor de participare ale oricărui participant la persoana juridică;
b) o distribuire în bani sau în natură, efectuată în legătură cu răscumpărarea titlurilor de participare la persoana juridică, alta decât răscumpărarea care face parte dintr-un plan de răscumpărare, ce nu modifică procentul de deținere a titlurilor de participare al nici unui participant la persoana juridică;
c) o distribuire în bani sau în natură, efectuată în legătură cu lichidarea unei persoane juridice;
d) o distribuire în bani sau în natură, efectuată cu ocazia reducerii capitalului social constituit efectiv de către participanți.
Dacă suma plătită de o persoană juridică pentru bunurile sau serviciile furnizate către un participant la persoana juridică depășește prețul pieței pentru astfel de bunuri sau servicii, atunci diferența se tratează drept dividend;
Dacă suma plătită de o persoană juridică pentru bunurile sau serviciile furnizate către un participant la persoana juridică depășește prețul pieței pentru astfel de bunuri sau servicii, atunci diferența se tratează drept dividend. De asemenea, dacă suma plătită de o persoană juridică pentru bunurile sau serviciile furnizate în favoarea unui acționar sau asociat al persoanei juridice este efectuată în scopul personal al acestuia, atunci suma respectivă este tratată ca dividend.
-------------
Paragraful 2 al literei d) de la pct. 12 al alin. (1) al art. 7 a fost modificat de pct. 1 al art. I din ORDONANȚA nr. 83 din 19 august 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 793 din 27 august 2004.


daca aveti alte opinii ???

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 November 2008 - 02:17 PM
citare mesaj anterior




#15 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 February 2008 - 03:50 AM

banuiam ca la asta te referi! numai ca este vorba doar despre angajati care sunt si actionari si chiar si atunci e destul de fortat pt ca, nu-i asa, cum ajungi sa determini pretul pietii pt diurna :tongue:

ar putea sa mearga daca doar pt acei angajati care sunt si actionari se dau diurne semnificativ mai mari decat celorlalti angajati

e destul de greu!



#16 walker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 11 February 2008 - 10:42 PM

sincer sa fiu si eu cred ca daca nu sunt asociati/actionari e greu de considerat dividend, DAR am vazut contabilitatea unei firme facuta de o persoana "autorizata" care dadea diurne de 1000 EUR/zi conform ROI -managementului ?!?!?!? cand am vazut am intrebat daca e "linistita" la un eventual control si mi-a zis ca a avut rambursari de tva si nimeni nu i-a zis nimic ???? firma avea pierdere si considera diferentele peste plafonul legal nedeductibila !, totusi cred ca e complet eronat ce facea dna, aberant chiar dar asta e alta discutie....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 November 2008 - 02:17 PM
citare mesaj anterior




#17 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 11 February 2008 - 11:39 PM

Vezi postareadaniela pirvulescu, la Feb 4 2008, 11:16 PM, a spus:

E adevarat, diurna pe zi(cel putin 12 ore din cele 24) este de 26 lei cheltuiala deductibila, dar poti sa-i dai cat vrei si diferenta se trece pe 6581 cheltuieli nedeductibile. Plafonul pentru 2008 nu il stiu inca, dar poti merge pe ce ti-am spus si nu gresesti cu nimic. :tongue:
Dupa calculele mele 13lei x 2,5 = 32,50 lei, nu 26lei asa cum spui tu! :biggrin:



#18 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 12 February 2008 - 10:50 AM

e sigura chestia cu diurna externa?
Tot asa se aplica 2,5??? Unde scrie asta, ma refer la diurna externa
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#19 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 February 2008 - 02:25 AM

:wink: eronat? nuuuuuu, intentionat, garantez!
e totusi destul de exagerat



#20 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 13 February 2008 - 02:52 PM

buna
dc o societate nu este platitoare de impozit pe profit atunci diurna nedeductibila trebuie asimilata drepturilor salariale in consecinta trebuie taxata si impozitata ca atare; dc societatea este platitoare de impozit pe profit atunci diferenta intre suma acordata de societate si cea deductibila conform legii(13X2.5) este tratata ca orice cheltuiala nedeductibila. am si niste raspunsuri scrise de la MF legat de acest subiect. dc are cineva nevoie de ele sa-mi dea un PM
bafta!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL