Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facturi in excel , word - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


facturi in excel , word

21 replies to this topic

#1 yona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 18 March 2008 - 03:34 PM

Am o intrebare cu privire la emiterea facturilor in format electronic. :pullhair:
Vrea sa emit facturi in format excel sau word.Ce implicatii ar avea aceasta modalitate de emitere a facturilor ?
Trebuie sa am licenta de office , trebuie sa depun o declaratie anume ???

Multumesc



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 March 2008 - 04:32 PM

Aici sunt 2 aspecte:
1) Daca ai calculatoare la sediul firmei, este bine (si corect) sa ai licente pe toate programele de pe calculatoare pentru care trebuie licenta (sisteme de operare, Word, Excel, programe de contabilitate, de prelucrat poze etc.). Un eventual control pe linia licentelor (de la ORDA sau BSA sau Politia economica) se poate lasa cu amenzi extrem de mari. Dar exista si softuri gratuite, poate mai putin eficiente decat cele cu bani, dar cu care poti sa-ti faci treaba. De exemplu, in locul pachetului Microsoft Office (Word, Excel, Powerpoint etc.) poti folosi pachetul gratuit asemanator de la www.openoffice.org.
2) Facturile poti sa le faci in Word sau in Excel dar sa respecte conditiile legale:
- sa aiba forma si informatiile minimale cerute de lege;
- sa existe un sistem organizat conform legii de numerotare a facturilor si de evidenta a lor, cu responsabil, cu adrese interne privind acordarea seriilor si numerelor etc.
Nu se face nici o declaratie si nu se cere nici o aprobare pentru a face facturile in Word sau Excel sau Adobe etc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:03 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 maria37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2008 - 09:07 PM

chitantele pentru aceste facturi? se poate sa raspunda cineva? multumesc anticipat



#4 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 18 March 2008 - 09:57 PM

Pentru emiterea facturilor si chitantelor, eu folosesc un program gratuit, de pe net . Pentru o mica diferenta, pot folosi o varianta mai complexa, care imi permite si o evidenta a facturilor, chitantelor, clientilor, furnizorilor...si multe altele.Sunt deosebit de seriosi! Nu e nevoie de licenta pt acest program. Mai sunt si alte programe de facturare gratuite, dar eu il folosesc pe acesta de mai bine de 1 an si sunt multumita. Pentru word, excel, iti trebuie licenta, asa cum spune nopris, dar nu tb sa depui nicio declaratie. Daca imi spui o adresa de mail, pot sa-ti trimit adresa sitului cu prog.de facturare. Succes!



#5 Ieia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 18 March 2008 - 10:07 PM

Poti sa-mi trimiti si mie?
cremene.ieia@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:03 PM




#6 tase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 March 2008 - 08:07 AM

te rog daca poti l-as vrea si eu daniela tanasoiu25@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:04 PM




#7 CAMPAN VALENTINA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti,str.Trapezului nr.2, bl M6, ap.257, sector 3

Postat 19 March 2008 - 09:51 AM

daca poti si pe adresa valy_david2005@yahoo.com, cu mii de multumiri !
IMI PLACE CONTABILITATEA !



#8 yona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 19 March 2008 - 10:11 AM

Iti multumesc pentru raspuns .Te rog sa-mi trimiti si adresa site-ului de unde pot descarca programul.Adresa mea de mail este iyoana@gmail.com
Multumesc :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:04 PM




#9 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 19 March 2008 - 10:54 AM

Vezi postareamaria37, la Mar 18 2008, 09:07 PM, a spus:

chitantele pentru aceste facturi? se poate sa raspunda cineva? multumesc anticipat
Chitantele se pot face si ele (ca si facturile) in Word sau Excel sau OpenOffice sau chiar pot fi scoase de unele programe de contabilitate. Exista si programe doar pentru facturi si chitante, unele gratuite. Cautati pe google "program facturare" sau ceva mai semnificativ. Multe programe scot factura impreuna cu chitanta, pe aceeasi foaie A4, cu acelasi numar, asta de obicei la firmele care incaseaza doar in numerar.
Si pentru emiterea chitantelor pe calculator trebuie indeplinite conditiile legale: unicitate numar, decizie interna cu plaja de serii si numere, responsabil de numerotare si evidenta etc.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 19 March 2008 - 10:56 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#10 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 19 March 2008 - 12:21 PM

Vezi postareatase, la Mar 19 2008, 08:07 AM, a spus:

te rog daca poti l-as vrea si eu daniela tanasoiu25@yahoo.com
Nu pot trimite raspunsul pe adr.de mail indicata! :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:05 PM




#11 abdula beinaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 19 March 2008 - 12:30 PM

Se poate sa-mi trimiti si pe adresa abdulabeinaz@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:05 PM




#12 cahulet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 March 2008 - 02:55 PM

vreau si eu pls
socarici_ionut@apropo.ro

cu mii de multumiri

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:05 PM




#13 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 20 March 2008 - 04:06 PM

Azi am vazut ca persoana care a facut programul despre care v-am vorbit, are deschis un topic: cautati la SOFTURI, topic: Program gratuit de facturare, initiator ANTON KOVACS. Nu am cititi parerile celorlalti despre program, eu, asa cum v-am spus, il folosesc de aproape in an si e ok! :pullhair:



#14 adimos

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 May 2008 - 11:00 AM

poti te rog sa-mi trimiti si mie adimosterescu27@yahoo.com
ms

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:05 PM




#15 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 20 May 2008 - 10:17 AM

aveti grija! este diferenta intre facturare electronica si facturare cu ajutorul sistemului electronic!
cf.Legii nr. 260 din 19/07/2007, publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 506 din 27/07/2007 privind înregistrarea operațiunilor comerciale prin mijloace electronice
"Art. 4. - În înțelesul prezentei legi, termenii și expresiile de mai jos se definesc după cum urmează:
a) emiterea facturilor în formă electronică - operațiunea de întocmire, semnare electronică și marcare temporală a facturilor în formă electronică utilizând un sistem informatic omologat;
b) semnătură electronică - semnătura electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat, în înțelesul Legii nr. 455/2001 privind semnătura electronică;
c) marcă temporală - marca temporală în înțelesul Legii nr. 451/2004 privind marca temporală;
d) factură în formă electronică - documentul în formă electronică ce caracterizează în mod unic și neechivoc schimbul sau vânzarea de bunuri sau servicii, semnat cu semnătură electronică și purtând marca temporală, care conține datele cuprinse în formularul facturii și care este înregistrat pe medii compatibile cu prelucrarea automată a datelor;
e) pachet de facturi în formă electronică - două sau mai multe facturi în formă electronică, emise la momente de timp diferite și transmise către același beneficiar la același moment de timp;
f) lot de facturi în formă electronică - două sau mai multe facturi în formă electronică, emise la momente de timp diferite și transmise către beneficiari diferiți la același moment de timp;
g) bon fiscal în formă electronică - documentul financiar-fiscal care întrunește toate condițiile impuse de prevederile legale în materie referitoare la conținut, emis de echipamentele electronice de marcat, care conține date înregistrate pe medii compatibile cu prelucrarea automată a datelor, semnat cu semnătură electronică și purtând marca temporală;
h) chitanță în formă electronică - documentul financiar-fiscal care întrunește toate condițiile impuse de prevederile legale în materie referitoare la conținut și formă, înregistrat pe medii compatibile cu prelucrarea automată a datelor, semnat cu semnătură electronică și purtând marca temporală;
i) furnizor de servicii de facturare electronică - persoana fizică sau juridică care emite, transmite sau convertește facturi, bonuri sau chitanțe în formă electronică, în nume propriu sau în numele unor terți.
Factura în formă electronică
Art. 5. - Persoana fizică sau juridică ce emite facturi, denumită în continuare emitent, poate să opteze pentru emiterea facturilor în formă electronică, cu condiția garantării autenticității, originii și integrității conținutului, conform condițiilor prevăzute de prezenta lege.
Art. 6. - Facturile și chitanțele în formă electronică emise fără îndeplinirea condițiilor prevăzute de prezenta lege nu au calitatea de document justificativ, în înțelesul prevederilor Legii nr. 82/1991, republicată.
SECȚIUNEA 1
Emiterea facturilor
Art. 7. -
(1) Emiterea tuturor facturilor de către o persoană fizică sau juridică se face exclusiv în una dintre următoarele două modalități, la alegerea exclusivă a emitentului: în formă electronică sau pe suport de hârtie.
(2) Emitentul poate opta pentru schimbarea modalității de emitere, cu notificarea Ministerului Economiei și Finanțelor.
Art. 8. - Emitentul facturii în formă electronică răspunde pentru legalitatea, autenticitatea, originea și integritatea conținutului.
Art. 9. -
(1) Factura în formă electronică respectă formatul și conținutul stabilite de actele normative speciale și va conține marca temporală care certifică momentul emiterii și semnătura electronică a emitentului facturii.
(2) Certificatul aferent semnăturii electronice a emitentului facturii în formă electronică va conține informații privind identificatorul fiscal și numărul notificării înregistrate la Ministerul Economiei și Finanțelor.
Art. 10. - Emitentul este obligat să țină evidența facturilor electronice emise într-un registru electronic de evidență a facturilor în formă electronică și să menționeze existența unui exemplar pe suport de hârtie, dacă este cazul. Operarea în acest registru se realizează conform regulilor de operare a registrelor similare pe suport de hârtie, completate cu normele metodologice emise de Ministerul Economiei și Finanțelor în termen de 60 de zile de la data publicării prezentei legi.
"
deci, daca faceti facturile cu ajutorul calculatorului, trebuie sa le listati, inclusiv sa-l trimiteti la beneficiar pe suport hartie, in afara de cazul cand sunt indeplinite toate conditiile sa le trimiteti prin mail, sau alte forme de trimitere electronica!

bafta!
Bea



#16 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 May 2008 - 11:29 AM

Emiterea facturilor sau a chitantelor prin programe de facturare sau din Word, Excel, OpenOffice nu este o facturare electronica ci este o facturare pe hartie, caci ne folosim de calculator ca de o masina de scris performanta pentru a emite facturi sau chitante pe hartie. Doar versiunea pe hartie, dupa listare, are valoare comerciala.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#17 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 20 May 2008 - 11:35 AM

corect, nopris!

insa, sunt unele societati(chiar am un furnizor), care "trimite doar prin e-mail" factura, si a fost nevoie din partea mea sa-i explic cu citate din legi, ca trebuie sa-mi trimita factura pe suport hartie, altfel nu este document justificativ.

alta chestie, semnarea si stampilarea facturilor nu este obligatorie, conform Codului Fiscal, insa documentul justificativ trebuie sa poarta semnatura persoanei care raspunde de efectuarea operatiunilor economice consemnate in documentul justificativ! atentie mare!
Bea



#18 yona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 May 2008 - 01:20 PM

Vezi postareaMARYSA ST, la Mar 18 2008, 09:57 PM, a spus:

[..]Daca imi spui o adresa de mail, pot sa-ti trimit adresa sitului cu prog.de facturare.
Adresa mea de mail este iyoana@gmail.com
iti multumesc
o zi buna sa ai

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:07 PM




#19 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 May 2008 - 01:35 PM

Vezi postareaBea, la May 20 2008, 11:35 AM, a spus:

corect, nopris!
insa, sunt unele societati(chiar am un furnizor), care "trimite doar prin e-mail" factura, si a fost nevoie din partea mea sa-i explic cu citate din legi, ca trebuie sa-mi trimita factura pe suport hartie, altfel nu este document justificativ.

alta chestie, semnarea si stampilarea facturilor nu este obligatorie, conform Codului Fiscal, insa documentul justificativ trebuie sa poarta semnatura persoanei care raspunde de efectuarea operatiunilor economice consemnate in documentul justificativ! atentie mare!
Facturile se pot trimite si prin e-mail, dar desigur ca ajunse la destinatie trebuie listate si acea hartie va fi documentul primar justificativ.
Vezi art.155 CF:
(11) Romania va accepta documentele sau mesajele pe suport hartie ori in forma electronica drept facturi, daca acestea indeplinesc conditiile prevazute de prezentul articol.
Semnaturile pe facura nu mai sunt obligatorii, dar din motive de gestiune sau de recunoastere a livrarii se poate stabili necesitatea semnaturii, eventual pe verso.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 20 May 2008 - 01:36 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#20 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 20 May 2008 - 01:45 PM

Vezi postareanopris, la May 20 2008, 02:35 PM, a spus:

Facturile se pot trimite si prin e-mail, dar desigur ca ajunse la destinatie trebuie listate si acea hartie va fi documentul primar justificativ.
Conform NM la CF:
"  73. (1) In sensul art. 155 alin. (8) lit. c) din Codul fiscal, se pot transmite facturi prin mijloace electronice in urmatoarele conditii:
   a) pentru operatiuni efectuate in Romania, inclusiv pentru livrari intracomunitare:
   1. partile sa incheie un acord prin care sa se prevada aceasta procedura de facturare;
   2. sa se garanteze autenticitatea sursei si integritatea continutului facturii prin: semnatura electronica, conform prevederilor Legii nr. 455/2001 privind semnatura electronica, prin schimbul electronic de date EDI definit la art. 2 din Recomandarile Comisiei 1994/820/EC din 19 octombrie 1994 referitor la aspectele legale ale schimbului electronic de date sau orice alte mijloace electronice agreate de Directia generala a tehnologiei informatiei din cadrul Ministerului Economiei si Finantelor;
   3. sa existe un document centralizator pe suport hartie, cu evidenta tuturor facturilor transmise prin schimbul electronic de date EDI intr-o luna calendaristica de o persoana impozabila inregistrata conform art. 153 din Codul fiscal sau a tuturor facturilor astfel primite intr-o luna calendaristica de orice persoana obligata la plata taxei, in cazul in care furnizorul/prestatorul nu este inregistrat conform art. 153 din Codul fiscal;
   b) pentru achizitiile intracomunitare efectuate in Romania:
   1. partile sa incheie un acord prin care sa se prevada aceasta procedura de facturare;
   2. sa existe un document pe suport hartie cu evidenta tuturor facturilor primite prin schimbul electronic de date EDI intr-o luna calendaristica de orice persoana impozabila sau persoana juridica neimpozabila inregistrata conform art. 1531 din Codul fiscal; "

cat despre semnarea facturilor:

Vezi postareanopris, la May 20 2008, 02:35 PM, a spus:

Semnaturile pe facura nu mai sunt obligatorii, dar din motive de gestiune sau de recunoastere a livrarii se poate stabili necesitatea semnaturii, eventual pe verso.
Norma Metodologica din 2004 de întocmire și utilizare a registrelor și formularelor comune pe economie privind activitatea financiară și contabilă
" 2. Documentele justificative trebuie să cuprindă următoarele elemente principale:
   - denumirea documentului;
   - denumirea și, după caz, sediul unității care întocmește documentul;
   - numărul documentului și data întocmirii acestuia;
   - menționarea părților care participă la efectuarea operațiunii economico-financiare (când este cazul);
   - conținutul operațiunii economico- financiare și, atunci când este necesar, temeiul legal al efectuării acesteia;
   - datele cantitative și valorice aferente operațiunii economico-financiare efectuate;
   - numele și prenumele, precum și semnăturile persoanelor care răspund de efectuarea operațiunii economico-financiare, ale persoanelor cu atribuții de control financiar preventiv și ale persoanelor în drept să aprobe operațiunile respective, după caz;
   - alte elemente menite să asigure consemnarea completă a operațiunilor efectuate.
    Documentele care stau la baza înregistrărilor în contabilitate pot dobândi calitatea de document justificativ numai în condițiile în care furnizează toate informațiile prevăzute de normele legale în vigoare.
    Documentele provenite din relațiile de cumpărare a unor bunuri de la persoane fizice pot fi înregistrate în contabilitate numai în cazul în care se face dovada intrării în gestiune a bunurilor respective. În cazul în care documentele respective se referă la cheltuieli pentru prestări de servicii efectuate de persoane fizice impuse pe bază de norme de venit, pentru a fi înregistrate în contabilitate, acestea trebuie să aibă la bază contracte sau convenții civile, încheiate în acest scop, și documentul prin care se face dovada plății. "
Bea






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL