Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
consecinte omisiune facturare 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


consecinte omisiune facturare 2007

6 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2008 - 09:04 PM

dragilor,

ajutati-ma, va rog, ca mi-a stat mintea si nu mai sigura de ce gandesc :pullhair:

am o firma prestatoare de servicii care a prestat unui anumit client serviciul cf. contract, insa a uitat sa-l si factureze. clientul a tacut malc si ne-am trezit abia acum ca mai trebuiau facturate niste servicii aferente anului trecut. cum facturarea nu mai este posibila pe anul trecut - nici macar la dec. fiindca am incheiat 2007, am depus si bilantul pe 13.02.2008, serv. respective s-au facturat in febr. 2008, pe fact. inscriindu-se lunile pt. care s-a facturat (iunie si iulie 2007).

presupunand ca se descopera asta la un control, am urmatoarele intrebari :
1. daca eu inreg. fact. resp. emisa in febr. 2008, pt. servicii prestate in iunie si iulie 2007, cu venituri si tva in conturile 704 si 4427 (nu in 1174 ca nu e o omisiune de inreg. ci de facturare), la un control le calc. doar accesoriile afer. impoz. pe profit si tva incepand cu per. in care trebuia sa factureze si nu au facturat, adica incepand cu data de 16 a lunii urmatoare celei in care s-a prestat serviciul (avand acest termen limita pt. facturare) ?
2. vor primi amenda pt. nefacturare in termen ? parca da, parca am vazut ceva in CF ... dar nu mai sunt sigura ...
3. in mod normal, ca sa fiu extrem de corecta, ar trebui sa inreg. in 1174, sa fac rectificativa la decl. 100 aferenta sept. 2007 pt imp. pe profit si sa fac si la decl. 101 o rectificativa ... si n-as vrea sa fac toate astea. chiar ma poate sanctiona daca adopt var. de la intrebarea 1 ?

va multumesc anticipat pt. orice ajutor imi veti da :lostit (13): si va astept cu opinii cat mai "bazate" :frusty:



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 March 2008 - 09:38 PM

sa modifice contractul si sa scrie ca se factureaza in 2008 pt 2007




#3 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 March 2008 - 09:52 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Mar 19 2008, 11:04 PM, a spus:

dragilor,

ajutati-ma, va rog, ca mi-a stat mintea si nu mai sigura de ce gandesc :pullhair:

am o firma prestatoare de servicii care a prestat unui anumit client serviciul cf. contract, insa a uitat sa-l si factureze. clientul a tacut malc si ne-am trezit abia acum ca mai trebuiau facturate niste servicii aferente anului trecut. cum facturarea nu mai este posibila pe anul trecut - nici macar la dec. fiindca am incheiat 2007, am depus si bilantul pe 13.02.2008, serv. respective s-au facturat in febr. 2008, pe fact. inscriindu-se lunile pt. care s-a facturat (iunie si iulie 2007).

presupunand ca se descopera asta la un control, am urmatoarele intrebari :
1. daca eu inreg. fact. resp. emisa in febr. 2008, pt. servicii prestate in iunie si iulie 2007, cu venituri si tva in conturile 704 si 4427 (nu in 1174 ca nu e o omisiune de inreg. ci de facturare), la un control le calc. doar accesoriile afer. impoz. pe profit si tva incepand cu per. in care trebuia sa factureze si nu au facturat, adica incepand cu data de 16 a lunii urmatoare celei in care s-a prestat serviciul (avand acest termen limita pt. facturare) ?
2. vor primi amenda pt. nefacturare in termen ? parca da, parca am vazut ceva in CF ... dar nu mai sunt sigura ...
3. in mod normal, ca sa fiu extrem de corecta, ar trebui sa inreg. in 1174, sa fac rectificativa la decl. 100 aferenta sept. 2007 pt imp. pe profit si sa fac si la decl. 101 o rectificativa ... si n-as vrea sa fac toate astea. chiar ma poate sanctiona daca adopt var. de la intrebarea 1 ?

va multumesc anticipat pt. orice ajutor imi veti da :lostit (13): si va astept cu opinii cat mai "bazate" :frusty:



Dupa cum singura spui stii ce ai de facut desi e incomod. Mi se pare o solutie buna cea data de Septimiu in sensul ca poti face un act aditional la contract in care sa se specifice ca facturarea se va face la terminarea prestatiei. Desi si aici sunt unele probleme in sensul ca daca tu ai avut cheltuieli care priveau respectiva prestatie (materiale, salarii etc) atunci acestea sunt fie cheltuieli in avans fie o productie in curs de executie. Poti s-o dai putin cotita dar cea mai sigura solutie ramane tot cea data de tine la pct.3.



#4 aura72

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 29 March 2008 - 07:29 PM

otilia, pana la urma cum ai facut?
si eu am o situatie asemanatoare cu a ta, in sensul ca s-a descoperit in feb 2008 ca o factura emisa anul trecut s-a inreg incorect, adica
411 = %
411
4427
nu ma intreba cum s-a putut inreg asa ceva ca nu eram pe vremea aia in firma

s-a facut corectia in luna martie , adica venitul s-a inreg si se va impozita, dar el trebuia impozitat anul trecut la trim 1.

pe mine ma macina chestia cu accesoriile pt ca vreau sa le calculez si sa le platesc acum, dar pt asta ar trebui sa fac rectif la decl 100 la trim 1 2007 si la decl 101 in conditiile in care bilantul pe 2007 s-a depus...
daca nu fac rectif , cum stie fiscul ca datorez aceste majorari pe care mi le calculez si le platesc, adica cum va apare fisa de contribuabil...?
pot face rectif in conditiile in care am depus bilantul?



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2008 - 03:50 PM

Vezi postareaaura72, la Mar 29 2008, 08:29 PM, a spus:

otilia, pana la urma cum ai facut?
var. 3 !



#6 aura72

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 30 March 2008 - 08:55 PM

merci mult
ai mai intalnit situatia ca o firma sa dea in avans la un salariat mai multe salarii nete?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2008 - 01:25 PM

nu, auras ! :pullhair:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL