Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Exonerare tva la plata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Exonerare tva la plata


5 replies to this topic

#1 b_m_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 March 2008 - 05:41 PM

Am si eu o intrebare daca ma ajuta cineva?
Societatea la care lucrez urmeaza sa achizitioneze un utilaj de valoare mare, pentru care am fost la AFP Sector 2 sa cer un certificat de exonerare plata TVA in vama. Mi-i s-a spus ca nu se mai dau astfel de certificate ptr. ca s-a schimbat legea!!! Poate sa-mi spuna cineva cum pot obtine acest certificat? Firma de la care se achizitioneaza utilajul este non-ue. Va multumesc ! :pullhair:



#2 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 March 2008 - 01:26 PM

ORDIN nr. 500 din 3 aprilie 2007
pentru aprobarea Normelor privind procedura de acordare a certificatului de amânare de la plata în vama a taxei pe valoarea adăugată și de eliberare a garanției pentru importurile de bunuri
EMITENT: MINISTERUL FINANȚELOR PUBLICE
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 244 din 11 aprilie 2007

ART. 2
Certificatul de amânare de la plata în vama a taxei pe valoarea adăugată se eliberează la solicitarea persoanelor prevăzute la art. 1, care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) nu au obligații bugetare restante reprezentând impozite, taxe, contribuții, inclusiv contribuțiile individuale ale salariaților și orice alte venituri bugetare, cu excepția celor eșalonate și/sau reesalonate la plata, precum și a celor suspendate în condițiile legii;
b) nu înregistrează debite fata de autoritatea vamală;
c) au realizat în anul calendaristic precedent importuri din teritorii și state terțe, astfel cum sunt definite la art. 125^2 din Codul fiscal, exclusiv Bulgaria, a căror valoare cumulată este de cel puțin 150 milioane lei. În aceasta valoare nu se cuprind importurile de produse supuse accizelor armonizate;
d) sunt înregistrate în scopuri de TVA cu cel puțin un an calendaristic înaintea depunerii cererii pentru eliberarea certificatului de amânare de la plata în vama a taxei pe valoarea adăugată;
e) nu sunt în stare de insolventa, nu se afla în procedura de reorganizare sau lichidare judiciară și nu figurează în evidenta specială și/sau în lista contribuabililor inactivi.

Te incadrezi? :cool:




#3 b_m_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 March 2008 - 06:53 PM

Multumesc mult. Da ma incadrez in tot ce mi-ai scris mai putin cu importul in valoare de 150 mil. Utilajul pe care-l achizitionam este un cuptor tunel, pe care-l vom folosi in procesul de productie. Este deci direct productiv.... Oricum mi-ai dat un " pas inainte " si cu monitorul. Multumesc mult!



#4 b_m_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 March 2008 - 02:48 PM

Crezi ca-mi poti mai multe lamuriri in ce priveste acest import? Ma incadrez in aceasta scutire chiar daca nu am realizat in anul precedent importuri de peste 150 mil. lei? Multumesc mult!! :pullhair:



#5 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 April 2008 - 04:26 PM

Conditiile sunt cumulative, daca nu indeplinesti una dintre ele nu ti se elibereaza certificatul de exonerare.



#6 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 20 January 2009 - 10:36 PM

..In momentul in care a expirat termenul pt care ai obtinut amanarea, platesti tva-ul mentionat in declaratia vamala,la biroul vamal , dar care este articolul contabil intocmit ? Se aplica taxarea inversa?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL