Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
aptitudini 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 76

Salt la continut


aptitudini 2008


1538 replies to this topic

#1501 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 24 August 2008 - 10:30 PM

F simplu, de pe situl ceccarbuc



#1502 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2008 - 06:21 AM

nu l-am gasit .... azi sun si eu la ei, sper sa nu fie prea tarziu ..... daca as reusi sa-l prind pe dl florita la tel, sigur s-ar rezolva ceva ....




#1503 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 25 August 2008 - 10:26 AM

Cititi cu atentie mai jos ce se comunica referitor la consultanti.Eu nu mai inteleg nimic,ne include sau ne razboim?!
http://www.ceccar-caras.ro/index.htm



#1504 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2008 - 10:50 AM

vedeti ca la bucuresti se mai aceepta si astazi inscrieri .... eu am sunat dimineata la prima ora si mi s-a spus sa ma duc si am fost si m-am trecut pe o lista. Doamna secretara este f draguta si intelegatoare, asa ca puteti merge.

Nu stia detalii, a zis sa urmarim site-ul sapt asta sau viitoare si va aparea cica o lista cu cei inscrisi ....

Comunicatul de care spui tu, Vrancea Mariana, era si pe usa filialei Bucuresti si se refera la cu totul altceva, nu la inscrierea la CCF

Aceasta postare a fost editata de mihavesa: 25 August 2008 - 10:56 AM




#1505 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 25 August 2008 - 03:36 PM

Eu nu inteleg ceva...asta cu inscrierea in CCF e valabila pe o perioada limitata? Adica eu din Hotararea CECAR intelegeam ca doar atunci cand ai chef sa faci activitate de consultanta fiscala te inscrii si la ei si platesti taxele si acolo.Deci e vreun termen limita? Si apoi de ce numai in Bucuresti e anuntul asta? Pe noi, ceilalti nu ne anunta nimeni nimic?

Aceasta postare a fost editata de ioanavoda: 25 August 2008 - 03:38 PM




#1506 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 04 September 2008 - 04:59 PM

Intre timp am primit si noi scrisoarea de inscriere-dar nu m-am incadrat in termen. Oricum ne-au zis de la CECCAR Cluj ca nu-i graba, asta-i doar o incercare daca merge se va putea inscrie oricine mai tarziu in CCF.(expert contabil, bineinteles)



#1507 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 04 September 2008 - 08:56 PM

De la cine ai primit scrisoare de inscriere , de la ceccar sau scrisoare din aceea periculoasa de la ccf?



#1508 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 05 September 2008 - 09:15 PM

View Postdoiny, on Sep 4 2008, 09:56 PM, said:

De la cine ai primit scrisoare de inscriere , de la ceccar sau scrisoare din aceea periculoasa de la ccf?
De la CECCAR. Un formular in care se putea opta pt. inscrierea in CCF ca si pers. juridica, fizica,inactiv...etc.Pana in 20 august. Si apoi ei le centralizau si trimiteau mai departe.



#1509 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 06 September 2008 - 12:40 PM

Eu m-am dus pe 26.08. si m-am inscris pe lista,( multumesc lui Miha) , i-am spus ca astept carnetul de expert , si a zis ca e Ok, daca se aproba, dupa aceea platim, etc



#1510 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2008 - 09:41 PM

ma bucur, Doiny, ca am fost de folos ..... si tu m-ai ajutat pe mine ca ai postat anuntul ..... dar nu stiu daca ne ajuta cu ceva aceasta "inscriere" pe lista, din moment ce se organizeaza din nou examen la ccf ...... mai asteptam



#1511 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 09 September 2008 - 12:58 PM

Nu are nici o legatura examenul cu Inscrierea direct de la Ceccar .

La examen poate participa oricine doreste
Eu am inteles ca de la ceccar se asteapta o adaptare a legislatiei.



#1512 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2008 - 02:01 PM

doiny, cu cine ai vorbit din ceccar referitor la asta ?
stie cineva ce se mai aude cu stampilele noastre, cand vin ?

Aceasta postare a fost editata de mihavesa: 13 September 2008 - 02:02 PM




#1513 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 13 September 2008 - 03:03 PM

De pe site , nu am vorbit cu nimeni de la ceccar despre asta

Voi ati primit carnetele?
Ca mi-a zis sa intreb de carnet la sfarsitul lui septembrie, si dupa aceea de stampila , o fi Ok?



#1514 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 01 October 2008 - 02:45 PM

La noi la Cluj ni s-a zis ca dupa 19 octombrie sa incercam ...pt. carnete.In rest, voi ce mai stiti de inscrierea in CCF? Ni s-a zis sa urmarim site-ul CECCAR.Aveti ceva noutati?



#1515 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 01 October 2008 - 07:08 PM

Mie nu mi-a sosit carnetul dar am fost la ceccar Buc mi-a dat aviz sa-mi inscriu firma la Reg Com cu caen Contabilitate , audit , consultanta fiscala, mi-am luat certif de inreg al firmei de la registru, insa trebuie sa astept carnetul sa ma duc din nou la ceccar sa-mi inscriu firma in Tablou. Asa ca au fost foarte draguti, insa mi se pare ca asteptam foarte mult.. pentru carnete.



#1516 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 02 October 2008 - 07:29 AM

Dar daca nu poti inscrie firma in tablou, atunci poti face activitati? Eu stiu ca nu, conform OG 65.Deci?



#1517 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 02 October 2008 - 09:49 PM

La cati contabili neautorizati sunt.... cred ca stau foarte bine... Era vorba de ce se mai intampla la ceccar cu stampilele si carnetele noastre....



#1518 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 03 October 2008 - 09:17 PM

COMUNICAT DE PRESĂ


Consiliul superior al Camerei Consultanților Fiscali din România a constatat cu surprindere faptul că, în ultima perioadă, Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România continuă acțiunile de dezinformare, atât a opiniei publice cât și a propriilor membri, cu privire la modalitatea de obținere a calității de consultant fiscal.
Conducerea CECCAR solicită filialelor sale o listă cu membrii activi CECCAR care doresc să se înscrie în CCF, fără susținerea examenului de admitere, pentru punerea în aplicare a hotărârii Consiliului Superior al CECCAR nr. 08/115 din 29 iunie 2008. Față de această hotărâre, CCF și-a exprimat deja poziția, demonstrând fără echivoc că aceasta nu se încadrează în dispozițiile legale în vigoare și că toți aspiranții la profesia de consultant fiscal, inclusiv experții contabili și alte categorii profesionale, pot accede la această profesie liberă numai în condițiile expres prevăzute de O.G. nr.71/2001 cu modificările și completările ulterioare, respectiv numai prin susținerea unui examen și obținerea calității de consultant fiscal.
Consiliul Superior al CCF dorește să sublinieze faptul că atât contabilitatea cât și consultanța fiscală sunt profesii reglementate în mod distinct, potrivit prevederilor Legii 200/2004 privind recunoașterea diplomelor și calificărilor profesionale reglementate, cu modificările si completările ulterioare ( O.U.G. 109/2007, Legea 117/2008), având un cadru juridic propriu. Mai mult decât atât, organizarea și desfășurarea acestor profesii sunt reglementate prin acte normative distincte care stabilesc în mod concret condițiile în care poate fi exercitată fiecare profesie. Astfel, profesia de contabil este reglementată și poate fi exercitată în condițiile prevăzute de OG nr. 65/1994 iar profesia de consultant fiscal este reglementată și poate fi exercitată în condițiile prevăzute de OG nr. 71/2001.
Nu în ultimul rând, art. 7 din OG nr. 65/1994 prevede că „persoanele fizice și juridice care au calitatea de expert contabil pot efectua activități de audit financiar și consultanță fiscală, cu respectarea reglementărilor specifice acestor activități”.
Astfel, dincolo de faptul că, prin hotărârea 08/115 din 29 iunie 2008, Consiliul Superior al CECCAR încalcă propria lege de organizare și funcționare, trebuie menționat și că reprezentanții conducerii CECCAR încearcă în mod abuziv să reglementeze organizarea și desfășurarea unei profesii, alta decât cea în legătură cu care i-au fost conferite competențe, încălcând implicit și dispozițiile legale privind exercitarea profesiilor de consultant fiscal (OG nr. 71/2001) și auditor financiar (OUG nr. 75/1999).

Dr. Ec. Daniel CHIȚOIU

Președintele Consiliului Superior al CCF



#1519 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 04 October 2008 - 10:01 PM

Abia astept sa se judece odata cazul...la Curtea Europeana...ca deja ma plictisesc de ba-i alba, ba-i neagra.Si nu am chef de lalaiala asta care nu ajuta nici unui profesionist.Pe de alta parte, am inteles ca din 2010 ar fi aplicabila reglementarea cu vizarea de un consultant fiscal a declaratiei anuale , nu? Deci mai e un an...in care sper sa se intample ceva.



#1520 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 12 October 2008 - 07:13 PM

Cel mai sigur stii cum sta treaba?
Ne ducem noi frumusel si ne inscriem la examen .ccfiscali .. ca altfel nu cred ca se poate,
sau poate dupa alegeri, cand s-o schimba Chitoiu, sau poate el ramane numai la ccf .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL