Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
aptitudini 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


aptitudini 2008


1538 replies to this topic

#21 alexa_balaj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 04 April 2008 - 01:14 PM

user: examenexpert@yahoo.com
parola: ceccarbuc
[/quote]
Din pacate nici eu nu am putut accesa casuta postala.

As putea primi si eu mailul/ mailurile cu pricina?

Multumesc mult!

BAFTAAAAAA


alexa_balaj@yahoo.com

... este adresa mea...
Alexandra



#22 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 04 April 2008 - 01:59 PM

Puteti posta aici daca aveti subiectele din anii precedenti. Cred ca multe persoane ar fi interesate de aceste subiecte. :pullhair:




#23 diavoinea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 04 April 2008 - 07:31 PM

am sa incerc sa atasez aici ce am gasit pt ex. de aptitudini

Fisiere atasate





#24 diavoinea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 04 April 2008 - 07:42 PM

Nu mai pot atasa o sa incerc maine sa continuu.
Am inteles ca partea teoretica are ponderea cea mai mare la examen. la cursul de deontologie dl. Toma ne-a spus ca subiecte vor fi din toate cele 3 parti:
I. Tezele fundamentale ale prof contabile - nu exista material bibliografic, doar ce ni s-a predat la curs
II. Etica in profesia contabila - bibliografie: Codul etic national al profesionistilor contabili
III. Organizarea si exercitarea profesiei contabile in Romania - bibliografie: Regulamentul de organizare si functionare CECCAR ( l 269 o 65/1994 republicata Mo13/08.01.2008
Ni s-a mai spus sa acordam atentie urmatoarelor:
bilant contabil-bil ec-bil fin-bil functional
analiza fiannciara - indicatori financiari
risc faliment
indicatori de solvabilitate, faliment
fuziuni, divizari



#25 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2008 - 08:16 AM

Mai, voi chiar nu stiti sa cititi nu ? :pullhair: Ia uitati-va pe pagina 1 a acestui topic veti gasi subiectele din 2005 si 2006 pt aptitudini atasate chiar de mine .......

Doamneeeeeeeeeeeee .... obisnuiti-va sa mai si cititi mai sus inainte sa cereti ceva.



#26 FLORY1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 09 April 2008 - 03:40 PM

S-au modificat datele de examen..22 iunie scris si 29 iunie oral.



#27 Alina Corpas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad

Postat 09 April 2008 - 04:25 PM

Salut !

Azi am descoperit acest 'club' (multumesc Celui de Sus ca exista :frusty: ), cautand subiecte si material pentru examenul de aptitudini din iunie.
M-am cam ingrozit, citind alte topici (pentru examenul de acces)... :lnr (42):
sunt de vreo 4 ore pe forumul acesta ...am facut download-uri o gramada...tot ce am prins :pullhair:
o sa-mi mai ia o zi sa vad care sunt bune si care sunt dubluri...important e ca suntem uniti (contra 'Sistemului') :lostit (13):

Mersi mult diavoinea !!
Sper sa ajut si eu cu ce pot, desi nu prea am mare lucru, fisiere zic, doar cu info. despre examen

Noi am avut pregatire cu d-nul Toma (ceva restanta de anul trecut) si in jud. Arad se va face curs pregatitor
pe la sf. lui mai, incep. lui iunie...costa 4 mil.
Eu m-am apucat sa citesc cele 3 feluri de Bilanturi si fluxurile.
Sunt cam stresi, ca nu stiu pe ce sa mai pun mana...timpul e putin si materia f.multa.

Spor la invatat tuturor!
traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ;)



#28 Alina Corpas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad

Postat 10 April 2008 - 04:46 PM

Vezi postareaOlguta, la Apr 3 2008, 03:10 PM, a spus:

Propun ca pe topicul acesta sa discutam doar de examenul de aptitudini de la CECCAR care se va sustine anul curent, in iunie. Sa fie un topic separat, rezervat fata de cel de acces, in sensul ca incurcam borcanele asa, si nu numai noi, si Ceccarul de obicei......Apropos, cursuri de pregatire pentr examenul de aptitudini se organizeaza separat? N-am auzit nimic in sensul acesta. :pullhair:


Sunt foarte de acord cu tine! De doua zile caut prin topicuri , de vad stele verzi,ca sa-mi adun informatii pentru examenul de aptitudini din iunie.
Ar fi ideal ca toti cei care vor sa dea examenul acum, in iunie, (sau cei care l-au dat) sa scrie pe acest topic.
Ne facem un bine in primul rand noua, mai ales ca mai e foarte putin timp.

Apropos, voi, dragilor, cum stati cu invatatul?
E cineva care deja a facut cursul pregatitor anul acesta?
La Arad se face abia la sfarsitul lui mai / inceputul lui iunie...cand sa mai invatam ce ni se va preda acolo?

Domnul Toma ne-a sugerat calduros (am avut un curs de Audit cu dansul, in 29.03.2008) sa ne cumparam cartea lui de evaluare:
Toma Marin – Initiere in evaluarea intreprinderii, Bucuresti, Ed. C.E.C.C.A.R., 2005. pentru a fi bine pregatiti la examen.

Daca cineva o are (in format electronic ar fi ideal) , va rog sa mi-o dati si mie.
Am nevoie doar de cateva capitole. Se pot scana si sa le avem cu totii.
Multumesc mult.
traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ;)



#29 nic2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 106 Postari:

Postat 12 April 2008 - 06:31 AM

In cartea D-lui Marin Toma "Initiere in evaluarea intreprinderilor" editura CECCAR, Bucuresti, 2005 la ANEXA 2 - Teste grila,
intrebari recapitulative si studii de caz sunt intrebarile si studiile de caz din culegerea de pregatire pentru examanul de acces
din anul 2005, asadar le puteti descarca de la disciplina EVALUARE postata pe Forum in format dbf.
Oricum, parerea mea este ca trebuie stiute foarte bine formulele si rezolvate problemele de-acolo!



#30 diavoinea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 13 April 2008 - 11:51 AM

ntamplator,ieri 12.04.2008 am inceput modululul I din cursul de evaluare la Ceccar si am primit o carte: Initiere in evaluarea intreprinderilor - 2007 a dl. prof.univ.dr. Toma Marin, am inteles ca la modulul 3 care va fi sambata urmatoare va veni dl. prof.univ.dr. Toma Marin si am sa va tin la curent cu ce ne va preda sper sa ne ajute la ex de aptitudini. Pana atunci va atasez ce am primit pe discheta la modulul I care a fost doar teorie: introducere in evaluare, analiza pe baza bilantului functional.

din pacate nu pot atasa suportul de curs este prea mare.

Fisiere atasate





#31 nico_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 13 April 2008 - 12:16 PM

Buna, Diavoinea
Ai putea sa imi trimiti suportul de curs pe email la adresa nico_rogalschi@yahoo.com?
Iti multumesc.



#32 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2008 - 09:38 PM

Vezi postareadiavoinea, la Apr 13 2008, 12:51 PM, a spus:

din pacate nu pot atasa suportul de curs este prea mare.
incearca sa-l atasezi aici http://www.fileshare.ro/, apoi copiaza adresa fisierului sheruit aici pe forum.

Dar ... eu am o intrebare : au inceput deja cursurile pt examenul de aptitudini ?



#33 camy2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 14 April 2008 - 07:49 AM

Vezi postareadiavoinea, la Apr 3 2008, 09:17 PM, a spus:

[b]Dupa multe cautari am gasit o adresa de mail unde sunt postate subiectele de anii trecuti pentru examenul de aptitudini, unele chiar rezolvate precum si material teoretic.
user: examenexpert@yahoo.com
parola: ceccarbuc

Te rog mult sa-mi trimiti si mie subiectele pe adresa camy_v2003@yahoo.com pt.ca nu merge sa deschid adresa pe care ai dat-o.Mii de multumiri.



#34 Alina Corpas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad

Postat 14 April 2008 - 08:48 AM

Vezi postareanic2006, la Apr 12 2008, 06:31 AM, a spus:

In cartea D-lui Marin Toma "Initiere in evaluarea intreprinderilor" editura CECCAR, Bucuresti, 2005 la ANEXA 2 - Teste grila,
intrebari recapitulative si studii de caz sunt intrebarile si studiile de caz din culegerea de pregatire pentru examanul de acces
din anul 2005, asadar le puteti descarca de la disciplina EVALUARE postata pe Forum in format dbf.
Oricum, parerea mea este ca trebuie stiute foarte bine formulele si rezolvate problemele de-acolo!


Multumesc pentru idee. Am dat jos(de pe forum) o sg carte de evaluare, format pdf, si am gasit studiile de caz, asa cum ai zis.

Pe mine m-ar fi interesat, mai intai, teoria.

D-nul Toma ne-a spus sa citim urmatoarele capitole din cartea lui:
- Evaluarea intrepr. prin metode combinate
- Eval. intrepr. prin met actualizarii fluxurilor viitoare de numerar
- Eval. Goodwill

Daca poate cineva sa puna aici pe forum aceste capitole, ar fi excelent.
Multumesc.
traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ;)



#35 Alina Corpas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad

Postat 14 April 2008 - 09:02 AM

Vezi postareaAlina Corpas, la Apr 14 2008, 08:48 AM, a spus:

Vezi postareanic2006, la Apr 12 2008, 06:31 AM, a spus:

In cartea D-lui Marin Toma "Initiere in evaluarea intreprinderilor" editura CECCAR, Bucuresti, 2005 la ANEXA 2 - Teste grila,
intrebari recapitulative si studii de caz sunt intrebarile si studiile de caz din culegerea de pregatire pentru examanul de acces
din anul 2005, asadar le puteti descarca de la disciplina EVALUARE postata pe Forum in format dbf.
Oricum, parerea mea este ca trebuie stiute foarte bine formulele si rezolvate problemele de-acolo!


Multumesc pentru idee. Am dat jos(de pe forum) o sg carte de evaluare, format pdf, si am gasit studiile de caz, asa cum ai zis.

Pe mine m-ar fi interesat, mai intai, teoria.

D-nul Toma ne-a spus sa citim urmatoarele capitole din cartea lui:
- Evaluarea intrepr. prin metode combinate
- Eval. intrepr. prin met actualizarii fluxurilor viitoare de numerar
- Eval. Goodwill

Daca poate cineva sa puna aici pe forum aceste capitole, ar fi excelent.
Multumesc.


Am gasit ceva teorie si o aplicatie ref. la Metodele Combinate si Goodwill ...cap 5 din acea carte/curs de evaluare .
E cam putin, parerea mea. Poate in cartea d-nul Toma sunt capitole separate, mai consistente,...imi dau cu parerea , ca nu stiu ce contine cartea.
traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ;)



#36 Alina Corpas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad

Postat 14 April 2008 - 09:14 AM

Vezi postareadiavoinea, la Apr 13 2008, 11:51 AM, a spus:

ntamplator,ieri 12.04.2008 am inceput modululul I din cursul de evaluare la Ceccar si am primit o carte: Initiere in evaluarea intreprinderilor - 2007 a dl. prof.univ.dr. Toma Marin, am inteles ca la modulul 3 care va fi sambata urmatoare va veni dl. prof.univ.dr. Toma Marin si am sa va tin la curent cu ce ne va preda sper sa ne ajute la ex de aptitudini. Pana atunci va atasez ce am primit pe discheta la modulul I care a fost doar teorie: introducere in evaluare, analiza pe baza bilantului functional.

din pacate nu pot atasa suportul de curs este prea mare.


Multumim mult pentru fisiere. :pullhair:

Ce super ca ai primit cartea...eu, si sa vreau s-o cumpar, nu o gasesc. :frusty:
Din ce oras esti? Oricum felicitari celor de la ceccar (ai vostri ) ca s-au ocupat de 'amanuntul' asta.

Te rog mult sa-mi faci si mie un fwd cu suportul de curs, la evaluare, sau poate il ai undeva postat.
Adresa mea e: alinacorpas@yahoo.com

Multumesc.
traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ;)



#37 nic2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 106 Postari:

Postat 14 April 2008 - 05:56 PM

Alina, eu mi-am cumparat cartea de la filiala Brasov pe 28 martie a.c., este editata in 2005 si mi s-a spus ca este de baza pentru evaluare. M-am straduit sa invat cate ceva insa la exemplele rezolvate sunt formulari de genul "presupunem ca la evaluarea soc. com. Oltina S.A. soldul tuturor diferentelor din reevaluare la imobilizarile corporale este favorabil fata de valorile contabile cu 75.000lei" (pag.76). Si vreau sa spun ca nu este singura "presupunere"!. Daca trebuie sa rezolvam o anumita problema si lipsesc unele elemente de calcul ce facem?!!... presupunem? Bun, si daca este sa presupunem o sa presupunem toti cu subiectul respectiv aceleasi valori??

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 10:29 AM
citare integrala mesaj anterior




#38 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2008 - 10:49 PM

mai fetelor, dar au inceput cursurile pt examenul de aptitudini ? de unde stiti aceste amanunte ?



#39 Alina Corpas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad

Postat 15 April 2008 - 09:40 AM

Se pare ca au inceput in unele judete sau in Buc?!
Diavoinea zice a a fost sambata si mai are de mers.
Eu asa inteleg.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 10:29 AM
citare mesaj anterior

traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ;)



#40 Alina Corpas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad

Postat 15 April 2008 - 09:53 AM

Vezi postareanic2006, la Apr 14 2008, 05:56 PM, a spus:

Alina, eu mi-am cumparat cartea de la filiala Brasov pe 28 martie a.c., este editata in 2005 si mi s-a spus ca este de baza pentru evaluare. M-am straduit sa invat cate ceva insa la exemplele rezolvate sunt formulari de genul "presupunem ca la evaluarea soc. com. Oltina S.A. soldul tuturor diferentelor din reevaluare la imobilizarile corporale este favorabil fata de valorile contabile cu 75.000lei" (pag.76). Si vreau sa spun ca nu este singura "presupunere"!. Daca trebuie sa rezolvam o anumita problema si lipsesc unele elemente de calcul ce facem?!!... presupunem? Bun, si daca este sa presupunem o sa presupunem toti cu subiectul respectiv aceleasi valori??


La Arad la ceccar nu o au, iar cine o are ...tace, ma refer la colegi.
Eu nu stau in Arad, dar apartin de ei ca am domiciliul stabil in judet.
Cand am fost la acel curs, in martie 2008, cu d-nul Toma (era 'restanta' de anul trecut, cand s-a anulat totul o data cu accidentul d-nului Ciuce),
toata lumea intreba in stanga si dreapta de carte...nu am auzit pe unul sa spuna ca o are.

Stiu ca e f.importanta cartea, de aceea ma agit sa fac rost de ea sau de cateva capitole macar.

Referitor la prepupunere...daca face parte din ipoteza, atunci presupunem toti ca soldul tuturor difer.din reeval...este favorabil, adunand 75 000lei la val.ctb.
Poate nu am inteles eu bine la ce te referi, dar eu asa as gandi-o.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 10:30 AM

traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ;)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL