Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
aptitudini 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 52

Salt la continut


aptitudini 2008


1538 replies to this topic

#1021 monic@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 26 June 2008 - 05:25 PM

Proba orala consta in :

a. cate o intrebare din materie juridica si fiscala ;

b. cate o intrebare din domeniile contabilitate, audit financiar si evaluarea intreprinderilor.



#1022 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2008 - 05:34 PM

da, si observati ca deontologia nu este trecuta in lista ? ce ar fi de invatat la fiscalitate, codul fiscal ? :frusty:

Aceasta postare a fost editata de mihavesa: 26 June 2008 - 05:35 PM




#1023 nic2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 106 Postari:

Postat 26 June 2008 - 05:56 PM

Vezi postareamihavesa, la Jun 26 2008, 06:34 PM, a spus:

da, si observati ca deontologia nu este trecuta in lista ? ce ar fi de invatat la fiscalitate, codul fiscal ? :frusty:

Cred ca doar partea cu chelt. deductibile, partial deductibile, nedeductibile, det. impozitului, TVA-ul, dividendele, impozitele pe reprezentente etc. chestii de care te lovesti cat de cat in practica. (cam 3/4 din Codul fiscal care l-a noi nici nu se schimba prea des!!)



#1024 ION DENISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2008 - 08:15 PM

Nu s-a dus nimeni pana la Ceccar Buc sa vada daca s-a afisat ceva? :frusty:



#1025 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 26 June 2008 - 08:16 PM

Ba da maine la ora 15 se afiseaza si la sediul ceccar si la locul unde am dat examenul



#1026 nic2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 106 Postari:

Postat 26 June 2008 - 08:42 PM

Vezi postareanic2006, la Jun 26 2008, 06:56 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Jun 26 2008, 06:34 PM, a spus:

da, si observati ca deontologia nu este trecuta in lista ? ce ar fi de invatat la fiscalitate, codul fiscal ? :frusty:

Cred ca doar partea cu chelt. deductibile, partial deductibile, nedeductibile, det. impozitului, TVA-ul, dividendele, impozitele pe reprezentente etc. chestii de care te lovesti cat de cat in practica. (cam 3/4 din Codul fiscal care l-a noi nici nu se schimba prea des!!)

P.S. Scuze pt. gramatica dar.... nu ma pot gandi la nimic decat la cifra magica 7 care se lasa asteptata.....



#1027 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2008 - 08:52 PM

Vezi postareadoiny, la Jun 26 2008, 09:16 PM, a spus:

Ba da maine la ora 15 se afiseaza si la sediul ceccar si la locul unde am dat examenul
in mod absolut sigur se va afisa si pe site ......



#1028 mari_mol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:baia mare

Postat 27 June 2008 - 06:07 AM

oare cat ne mai tin pe jar? Am intrat pe site de nu mai stiu cate ori, dar... inca nimic. :frusty: Parca nu mai am rabdare.



#1029 nadia p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Turda, Cluj

Postat 27 June 2008 - 06:16 AM

Vezi postareamari_mol, la Jun 27 2008, 07:07 AM, a spus:

oare cat ne mai tin pe jar? Am intrat pe site de nu mai stiu cate ori, dar... inca nimic. :frusty: Parca nu mai am rabdare.
La fel si eu intru pe site tot timpul dar nimic.
Cred ca nu-i nimic mai greu ca asteptarea.Ieri n-am reusit sa citesc nimic de stres. :thumbup:



#1030 nic2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 106 Postari:

Postat 27 June 2008 - 06:41 AM

Vezi postareanadia p, la Jun 27 2008, 07:16 AM, a spus:

Vezi postareamari_mol, la Jun 27 2008, 07:07 AM, a spus:

oare cat ne mai tin pe jar? Am intrat pe site de nu mai stiu cate ori, dar... inca nimic. :frusty: Parca nu mai am rabdare.
La fel si eu intru pe site tot timpul dar nimic.
Cred ca nu-i nimic mai greu ca asteptarea.Ieri n-am reusit sa citesc nimic de stres. :thumbup:

Ce sa mai citesti cand nu-ti poti focaliza gandirea decat la rezultate?
Cred ca-i general valabil. Nenorocirea e ca eu nu pot sa mai fac nimic fiindca nu am stare. Ma-ntorc, ma sucesc, intru pe site si-o iau de la inceput. Parca am innebunit!



#1031 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2008 - 07:00 AM

m-am apucat eu sa deschid putin fisierul cu subiectele de drept ..... la intrebarea 114 raspunsul este gresit, am gasit rezolvarea in cursurile de acces. Raspunsul la aceasta intrebare sta in art 250 din legea 31.
Oare cum sunt subiectele de fiscalitate ?



#1032 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 27 June 2008 - 07:10 AM

Vezi postareamihavesa, la Jun 27 2008, 08:00 AM, a spus:

m-am apucat eu sa deschid putin fisierul cu subiectele de drept ..... la intrebarea 114 raspunsul este gresit, am gasit rezolvarea in cursurile de acces. Raspunsul la aceasta intrebare sta in art 250 din legea 31.
Oare cum sunt subiectele de fiscalitate ?

din cate am inteles sunt tot din cele de la accesul de anul trecut



#1033 nadia p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Turda, Cluj

Postat 27 June 2008 - 07:24 AM

Pe grup s-a zis ca la oral sunt 2 categorii de bilete:deontologie si audit, drept si fiscalitate.Cum e norocul fiecaruia.Sper sa ajungem pana acolo. :frusty:



#1034 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2008 - 07:45 AM

Vezi postareaAnAbEllA, la Jun 27 2008, 08:10 AM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Jun 27 2008, 08:00 AM, a spus:

m-am apucat eu sa deschid putin fisierul cu subiectele de drept ..... la intrebarea 114 raspunsul este gresit, am gasit rezolvarea in cursurile de acces. Raspunsul la aceasta intrebare sta in art 250 din legea 31.
Oare cum sunt subiectele de fiscalitate ?

din cate am inteles sunt tot din cele de la accesul de anul trecut
fiscalitatea ca la acces ? nu prea cred. La fiscalitate sunt mai mult probleme si nu cred ca la oral se dau probleme, cu calcule etc.



#1035 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 27 June 2008 - 08:02 AM

Despre ce subiecte de drept si fiscalitate vorbiti? Din carte de grile de acces? Partea de judeatata profesionala? Ca in biletele de oral postate pe forum nu apare decat deontologie si audit.Deja mi-e pana peste cap de toate....Oare cat te lasa sa vorbesti? Vreo 5 minute? Cred ca e destul....sa se duca acasa mai repede :frusty:



#1036 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 27 June 2008 - 08:42 AM

Vezi postareamihavesa, la Jun 27 2008, 08:45 AM, a spus:

Vezi postareaAnAbEllA, la Jun 27 2008, 08:10 AM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Jun 27 2008, 08:00 AM, a spus:

m-am apucat eu sa deschid putin fisierul cu subiectele de drept ..... la intrebarea 114 raspunsul este gresit, am gasit rezolvarea in cursurile de acces. Raspunsul la aceasta intrebare sta in art 250 din legea 31.
Oare cum sunt subiectele de fiscalitate ?

din cate am inteles sunt tot din cele de la accesul de anul trecut
fiscalitatea ca la acces ? nu prea cred. La fiscalitate sunt mai mult probleme si nu cred ca la oral se dau probleme, cu calcule etc.

este si teorie destula: de cate feluri sunt impozitele directe ? clasificati impozitele dupa obiectul impunerii; cine sunt considerati contribuabili in cazul impozitului pe profit ? etc, etc.



#1037 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2008 - 08:49 AM

Vezi postareaAnAbEllA, la Jun 27 2008, 09:42 AM, a spus:

este si teorie destula: de cate feluri sunt impozitele directe ? clasificati impozitele dupa obiectul impunerii; cine sunt considerati contribuabili in cazul impozitului pe profit ? etc, etc.
eee..... sigur ca teorie este din orice ........

Vezi postareaioanavoda, la Jun 27 2008, 09:02 AM, a spus:

Despre ce subiecte de drept si fiscalitate vorbiti? Din carte de grile de acces? Partea de judeatata profesionala? Ca in biletele de oral postate pe forum nu apare decat deontologie si audit.Deja mi-e pana peste cap de toate....Oare cat te lasa sa vorbesti? Vreo 5 minute? Cred ca e destul....sa se duca acasa mai repede :frusty:
da, cele de acces ......



#1038 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 27 June 2008 - 08:57 AM

Noua in sala ne-a specificat ca nu se vor afisa pe site ( desi nu inteleg de ce ) .Eu ma duc pe la 15 la N Titulescu , trebuie sa vina ei.., sa vedem ...



#1039 nicolescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 June 2008 - 09:01 AM

Vezi postareadoiny, la Jun 27 2008, 09:57 AM, a spus:

Noua in sala ne-a specificat ca nu se vor afisa pe site ( desi nu inteleg de ce ) .Eu ma duc pe la 15 la N Titulescu , trebuie sa vina ei.., sa vedem ...
vin si eu, dar pe la 17, mai devreme nu pot



#1040 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2008 - 09:06 AM

Vezi postareadoiny, la Jun 27 2008, 09:57 AM, a spus:

Noua in sala ne-a specificat ca nu se vor afisa pe site ( desi nu inteleg de ce ) .Eu ma duc pe la 15 la N Titulescu , trebuie sa vina ei.., sa vedem ...
eu am avut supraveghetor pe florita care ne-a spus ca se vor afisa pe site ...... daca te duci, poate faci o poza cu tel listelor, multumim






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL