Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
aptitudini 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 77

Salt la continut


aptitudini 2008


1538 replies to this topic

#1521 nic2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 106 Postari:

Postat 15 October 2008 - 07:34 PM

Eu am vorbit luni la CECCAR Brasov si am intrebat de stampile si de examenul pt. expert evaluator.
Pt. stampile au zis sa mai sun pe la sfarsitul lunii. De carnete n-am intrebat. Oricum ei acum sunt ocupati cu accesul.
Cursurile si testarea pt. expert evaluator CECCAR (la Bv.) a zis ca se vor afisa pe site.



#1522 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 27 October 2008 - 04:19 PM

Si-a luat cineva stampila...?? mie asa i-mi trebuie...




#1523 dmirelae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2008 - 04:22 PM

La Bucuresti, stampilele si legitimatiile se dau de pe 15 octombrie



#1524 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 27 October 2008 - 08:23 PM

Merci Mult...
Hai sa va spun un site util si interesant
http://seccar.ablog.ro/



#1525 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 27 October 2008 - 08:43 PM

Salut infiintarea acestui sindicat. Pe mine m-ar interesa si mai multe detalii, cine stie, poate ne pot apara interesele mai bine decit alte "organisme" sugativa.
Mult succes le doresc !!!
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#1526 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 27 October 2008 - 08:59 PM

Stie cineva, cei care s-au inscris cam pe 04.08.2008 , le-au venit carnetele si stampila?



#1527 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 28 October 2008 - 07:39 PM

Am primit carnet si stampila la Cluj.



#1528 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 28 October 2008 - 11:15 PM

Si la Bucuresti sunt Carnetele, i-si asteapta posesorii



#1529 Krisia_buc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 November 2008 - 10:44 AM

Buna ziua,

a devenit cineva pfa? Daca da, as vrea sa stiu care este procedura si ce documente sunt necesare?

Multumesc.



#1530 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 25 November 2008 - 12:19 PM

draga doiny, iarta-ma, dar nu ma pot abtine: ai o problema cu gramatica...si mai ales cu liniutele despartitoare...mult succes in cariera de expert contabil...o zi buna tuturor!...



#1531 nic2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 106 Postari:

Postat 11 December 2008 - 07:16 PM

N-am mai intrat de mult pe forum. La Brasov s-au dat atat stampilele cat si carnetele pe la sfarsitul lunii octombrie. Pana la urma n-au mai organizat in noiembrie curs de evaluator CECCAR ci unul de fiscalitate care, din pacate, a lasat mult de dorit...... :thumbup:



#1532 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 16 December 2008 - 03:15 PM

Si-a deschis cineva firma? In cat timp a primit instiintarea privind inscrierea in Tablou?
Eu mi-am platit taxa pe 4.nov. si inca nu mi-au inscris firma.Dar imi trimit scrisoare sa-mi declar veniturile ca persoana pana la 31.ian 2009 si sa platesc cotizatie, iar pt. vizare carnet iarasi vreo 300 ron anul viitor din care 200 pana in 31 ian , iar 100 pana in 31 martie.
Intreb si eu, ca tot omul ca daca nu doresc sa profeses ca persona, ci doar ca firma cum platesc cotizatia, imi raspunde ca pana e autorizata firma platesc pe persona si apoi din nou pe firma....mor incet....eu am contracte pe firma si ei taraganeaza lucrurile.
Pe la voi cum e?



#1533 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 16 December 2008 - 03:21 PM

Eu nu mai inteleg nimic.Am sunat la ei sa-mi fac si eu firma si mi-au spus ca nu pot pana nu vine stampila si inscrierea in tablou ca pers fizica.Cum astea nu au venit in CARAS SEVERIN nici acum nu am facut SRL si astept.....Cand ai facut firma ti-au dat de la CECCAR accept,au vizat statut sau ai maers mai intai la REG COMERT apoi la ei?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 December 2008 - 03:03 AM
citare mesaj anterior




#1534 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 16 December 2008 - 08:05 PM

La Registrul Com, sa-ti inregistreze firma cu activitate de contabilitate si audit financiar ,
ca obiect principal de activitate , trebuie sa prezinti un aviz de la CECAR ,
mie la Bucuresti mi-a dat aviz de la Ceccar ,pana sa-mi vina stampila ( e adevarat ca depusesem cerere pentru inscrierea in Tablou ca persoana ) .



#1535 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 16 December 2008 - 08:11 PM

Eu am platit la inscrierea in Tablou ca persoana, am platit 150 euro la inscrierea firmei, iar acum mi-a sosit
autorizatia pe firma, si am inteles ca trebuie sa -mi fac asigurare si sa mai platesc si cotizatia pana la sfarsitul anului 2008 , din momentul depunerii cererii pentru autorizare .
Spoiler
Very fan



#1536 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 16 December 2008 - 09:49 PM

Eu am facut astfel:
-adeverinta de la CECCAR ca esti membru inscris in Tablou (ca persoana)/ sau carnet vizat(inca nu aveam)
- acte, statut, taxe la Registrul Comertului.
Problema mea e ca inca CECCAR-ul nu a inscris firma in Tablou.si drept urmare mi se cer cotizatii pe persoana+ taxa de inscriere ca firma ce deja am platit-o.Dar pana in 31. ian 2009 trebuie declarate ven. realizate si platit cotizatii variabile pe 2008 + cotizatie fixa 2009-ma rog in 2 transe. Ori, eu nu am de gand sa fac nimic pe persoana, doar pe firma si nu am chef sa platesc doua cotizatii.... :thumbup:
De asta intrebam daca la voi s-au avizat deja firmele si s-a inscris careva , ca firma in TABLOU si in cat timp.



#1537 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 17 December 2008 - 08:25 AM

Vezi postareaioanavoda, la Dec 16 2008, 10:49 PM, a spus:

Ori, eu nu am de gand sa fac nimic pe persoana, doar pe firma si nu am chef sa platesc doua cotizatii.... :thumbup:
De asta intrebam daca la voi s-au avizat deja firmele si s-a inscris careva , ca firma in TABLOU si in cat timp.

Daca nu platesti ca pers fizica nu poti face expertiza contabila,pe PJ nu se face mi s-a spus raspicat ,eu nu am gasit scris pe undeva ca dc vreau si expertiza voi plati cotizatii ca pt 2 persoane autorizate :fizica si juridica.Oricum pt 2008 vei plati de 2 ori pt ca ai fost inscrisa initial ca pers fizica si mai depinde cum v-ati inregistrat atunci la depunerea juramintului in formularul cu casute de bifat.Prin jurul meu mai toti noii experti bifau tot,expertiza de toate felurile,in activitate etc,acum sigur multi vor fi nemultumiti nestiind clar ce costuri implica.



#1538 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 17 December 2008 - 11:57 AM

Cotizatia fixa , se plateste si ca persoana si ca persoana juridica.
Cotizatia variabila , se achita numai pentru modul cum ti-ai desfasurat activitatea , si cum ai depus declaratia de venituri.
Sper sa foloseasca ...

Mult succes !

Fisiere atasate





#1539 anelis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 02 June 2010 - 02:05 PM

Vezi postareaioanavoda, la Dec 16 2008, 10:49 PM, a spus:

Eu am facut astfel:
- adeverinta de la CECCAR ca esti membru inscris in Tablou (ca persoana)/ sau carnet vizat(inca nu aveam)
- acte, statut, taxe la Registrul Comertului.
Problema mea e ca inca CECCAR-ul nu a inscris firma in Tablou.si drept urmare mi se cer cotizatii pe persoana+ taxa de inscriere ca firma ce deja am platit-o.Dar pana in 31. ian 2009 trebuie declarate ven. realizate si platit cotizatii variabile pe 2008 + cotizatie fixa 2009-ma rog in 2 transe. Ori, eu nu am de gand sa fac nimic pe persoana, doar pe firma si nu am chef sa platesc doua cotizatii.... :frusty:
De asta intrebam daca la voi s-au avizat deja firmele si s-a inscris careva , ca firma in TABLOU si in cat timp.
Pana la sfarsit cum ati reusit cu inscrierea firmei? ati platit 2 cotizatii ?

Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL