Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Schimb valutar intre devize (Euro-$) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Schimb valutar intre devize (Euro-$)

2 replies to this topic

#1 pelican1212

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:informare

Postat 24 March 2008 - 01:02 AM

Eu ridic urmatoarea problema. Se efectueaza de catre o unitate economica un schimb valutar din Euro in $. Banca opereaza acest schimb la cursul dat de raportul Curs Euro Cumparare (Banca) / Curs $ vanzare (Banca). Evident, acest raport lucreaza cu, cursurile comerciale ale bancii si nu cu cel al BNR. Si acum vine intrebarea. Noi in contabilitate cu ce cursuri lucram? Din cate stiu eu, trebuie lucrat la cursul dat de BNR, dar nu am mai facut astfel de operatiuni de mai mult timp si nu mai sunt prea sigur cum se face, asa ca m-am gandit sa mai intreb lumea ce zice.
Sporticel la treaba......



#2 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 24 March 2008 - 09:06 AM

Vezi pct 141(2)din ordin 2374/12.12.2007 privind modif 1752/2005:operatiunile de vinzare-cumparare de valuta se inregisreaza in contab la cursul utilizat de banca comerciala la care se efectueaza licitatia cu valuta , fara ca acestea sa genereze in contabilitate diferente de curs valutar.
Vezi pct 145 , tot din 2374 : in contul de viramente interne se inreg transferurile de disponibilitati banesti intre conturile la banci, precum si intre conturile la banci si casieria unitatii.
Caz concret :
-vinzare euro: 581=5124/eur 5000 eurX3.7000lei/eur=18.500 lei
-cumparare $:5124/$=581 6500$x2.8500lei/$=18.525 lei.
Acum, ca sa inchid contul 581 in lei(vezi ca in valuta nu se inchide!) , fac 581=765 25 lei.Eu nu am gasit solutie sa respect povestea cu " sa nu genereze dif de curs ". e clar ca 581 trebuie inchis , si e real ca la un astfel de schimb se inreg diferente.




#3 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 24 March 2008 - 09:14 AM

Eu folosesc contul 473 in timpul anului pentru a inregistra diferentele de curs de la licitatiile valutare (cumparari, vanzari valuta ). Iar la 31.12 inchid soldul debitor sau creditor al lui 473 cu cheltuiala, respectiv venit din diferente de curs.
Pentru ca , intr-adevar dupa cum a spus "acciza", cine lucreaza cu astfel de operatii stie ca nu poti sa nu ai diferente de curs................






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL